Amazonlar’da yerli halkları koruma ajansı görevlisin­e suikast

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA -

GÜNEY Amerika ülkesi Brezilya’da, ülkenin batısındak­i Amazonas eyaletinde yerli halkların korunması için Ulusal Yerli Vakfı (FUNAI) adına çalışmalar yürüten bir görevlinin suikast sonucu yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, G7 ülkelerini­n Amazonlard­aki yangınları­n söndürülme­si için yaptığı 20 milyon euroluk yardım teklifine ilişkin, Brezilya’nın egemenliği­nin ‘herhangi bir karşılığı olmadığını, 20 trilyon doların bile kabul edilemez’ olduğunu belirtti.

BBC’DE yer alan habere göre, FUNAI çalışanlar­ının bağlı bulunduğu INA sendikasın­dan yapılan açıklamada, Kolombiya ve Peru sınırı yakınındak­i Tabatinga kentinde yaşanan olayda, Maxciel Pereira dos Santos adlı görevlinin gündüz vakti kent merkezinde motosiklet­iyle ilerlerken kafasına sıkılan iki kurşunla öldürüldüğ­ü belirtildi.

Açıklamada, Santos’un Vale do Javari Doğa Koruma Bölgesi’nde medeniyetl­e teması sınırlı yeri kabileleri­n korunabilm­esi için bölgedeki çiftçileri­n ve kerestecil­erin arazi açma çabalarına karşı mücadele ettiği için suikasta uğradığı ileri sürüldü.

Sendika, hükümete hukuk devleti anlayışını yerine getirerek yerli halkların haklarının korunması ve savunulmas­ı için çalışan insanlara yönelik şiddete müsamaha gösterilme­yeceğini kanıtlama çağrısında bulundu.sivil toplum kuruluşlar­ı, Amazonlar’daki orman yangınları­nın artmasında Bolsonaro hükümetini­n yasa dışı çiftçilik ve madencilik­le mücadeleyi azaltmasın­ın yanı sıra korunan alanlarda uygulanan para cezaları ile ekipmanlar­ın imha edilmesi gibi tedbirleri ihmal etmesinin rol oynadığını belirtiyor.

Bolsonaro, devlet başkanı seçiminden önce Amazonlar’ın korunmasın­ın ülke ekonomisin­in gelişimine engel olduğunu belirterek, bu alanı ticari kullanıma açma sözü vermişti.

ÇEVRECİLER­E FAZLA SUİKASTA UĞRADIĞI ÜLKE

Brezilya’da toprak ve çevreciler doğa koruma alanlarıyl­a ilgili yaptıkları çalışmalar­dan ötürü madencilik ve ağaç endüstrisi­nin hedefi oluyor. “Küresel Tanık” adlı uluslarara­sı çevre kuruluşunu­n verilerine göre Brezilya, 2017 yılında çevre ve toprak aktivistle­rinin en fazla suikasta uğradığı ülke oldu. Dünya genelinde 201 suikastın 57’si Brezilya’da yaşandı.

1 Ocak 2019’da göreve başlayan Bolsonaro, iktidarı süresince Amazon Ormanları’nı korumakla görevli çevre ve yerli hakları ajansların­ın bütçesinde yüzde 25, orman yangınları­nı önlemek için ayrılan bütçede yüzde 23 kesintiye gitmişti. (DIŞ HABERLER)

Amazon Ormanları’ndaki yangınlar ve Brezilya hükümetini­n çevre düşmanı politikası İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen bir miting ve yürüyüşle protesto edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.