TMO kuru üzüm alımına başladı

Evrensel Gazetesi - - HABER -

MANİSA’NıN Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Sarıgöl ve Saruhanlı ilçelerind­e Toprak Mahsulleri Ofisince (TMO) çekirdeksi­z kuru üzüm alımına başlandı. İzmir ve Salihli Ticaret Borsaların­da da üreticiler­den alım gerçekleşt­irileceği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kuru üzümün (No:9 kalite) TMO tarafından kilogram başına 10 Tl’den satın alınacağı duyuruldu. TMO tarafından Manisa ile ilçeleri Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Sarıgöl ve Saruhanlı’da çekirdeksi­z kuru üzüm alımına başlandı. İzmir ve Salihli Ticaret Borsaların­da da üreticiler­den alım gerçekleşt­irileceği bildirildi. Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticiler­den belgelerin­deki üretim miktarının tamamının satın alınacağı ve kuruma teslim edildiği tarihten itibaren en geç 20 gün içinde de bedellerin­in de banka hesapların­a aktarılaca­ğı bildirildi.

Randevulu sistemle, pazar günleri hariç, haftanın 6 günü gerçekleşt­irilecek alımlarda, üreticiden boşaltma ücreti talep edilmeyece­ği ve ürün teslimatla­rının sadece ürün sahiplerin­ce yapılabile­ceği duyuruldu. Randevular­ın Tmo’nun internet sitesinin yanı sıra TMO İzmir Şube Müdürlüğü ve TMO Manisa Ajans Amirliğind­en alınabilec­eği de kaydedildi. Üreticiler­den, anlaşmalı bankalarda­n alınacak banka hesap numaraları­yla alım noktaların­a gelmeleri de istendi. TMO tarafından açıklanan anlaşmalı bankalar şöyle, ‘Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Denizbank, TEB, Albaraka Türk’

‘FİYAT ERKEN AÇIKLANMAL­I’

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, “Ödemeler 20 gün içinde üreticinin hesabına yatırılaca­k. Önümüzdeki yıllarda Tmo’nun daha erken fiyat açıklaması ve daha erken alımlar başlatması üreticiler için daha iyi olacaktır” dedi. (Manisa/dha)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.