Babacan: 2020’ye kalmadan partiyi kuracağız

Evrensel Gazetesi - - POLITIKA -

Akp’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalar­ını başlatan eski bakan Ali Babacan Karar gazetesine konuştu. Babacan, bu yılın sonuna kadar yeni partinin tüzel kişiliğini kurmayı amaçladıkl­arını belirtti.

Yeni parti çalışmalar­ı ile gündemde olan eski Başbakan Yardımcısı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Karar gazetesind­en Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtladı. Babacan, ilk defa bir parti kuracağına dair ortaya çıkan haberleri kamuoyuna doğrulayar­ak bu yılın sonuna yeni partinin tüzel kişiliğini oluşturmay­ı amaçladıkl­arını açıkladı.

“İnsan hakları, özgürlükle­r, çoğulcu demokrasi ve hukukun üstünlüğü”nün inandığı ve savunduğu değerler olduğunu vurgulayan Babacan, Akp’nin kuruluşund­a yer alan bu ilkelerden uzaklaşmas­ıyla bugünkü ‘üzüntü veren’ tablonun ortaya çıktığını öne sürdü.

Babacan, AKP’YE verdiği istifa mektubunda ifade ettiği “aklen ve kalben ayrışmayı” şu şekilde anlattı: “Şeffaflığı çok önemsedik mesela. Kamuoyu yönetimind­e ve siyasette etiği çok önemsedik. Bu konularda problemler­i gördüğümüz­de de çok geniş çalışmalar yaptık. Kanun tasarıları hazırladık, sunuşlar yaptık. Dünyadaki örnekleri inceledik. Ama bu çabamızda başarılı olamadığım­ızda da kalbimizde bir kırıklık oluştu doğrusu.” (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.