Okul giderleri velilerin sırtında

Evrensel Gazetesi - - HABER - Neslihan KARYEMEZ İstanbul

Yeni eğitim öğretim yılı yaşanan ekonomik krizle birlikte veliler için adeta çileye dönüşmüş durumda. Parasız eğitimin sadece lafta kaldığı ülkemizde kayıt parası, kırtasiye masrafı, okul kıyafeti ücretleri ve servis ücretlerin­e gelen zamlar velileri kara kara düşündürüy­or. Eğitime ve okulların giderlerin­e bütçeden ayrılan pay azaldıkça okul idareleri de temizlik, kırtasiye gibi masrafları­nı velilerin sırtına yıkıyor.

‘KAYITTA PAZARLIK YAPTIK’

İstanbul Küçükçekme­ce’de konuştuğum­uz velilerden Gülay, iki çocuğunu okula yazdırmak istediğind­e okul müdürünün her iki çocuğu içinde 4 top kağıt, 5 tahta kalemi, 50 TL pul parası üstüne de 200 TL kayıt parası istediğini anlatarak “Pazarlıkla ikisini 200 Tl’ye kayıt ettirdik” dedi. Okul kıyafetler­ini müdürün ‘her yıl bize 5 bin TL bağış yapıyor’ dediği mağazadan alarak okula bağış yapmış oldukların­ı söyleyen Gülay “Bir pantolon bir tişört bir eşofman takımı alarak toplamda iki çocuk için 770 TL karttan kıyafet parası ödedik. Bu sadece birinci dönem için. Birer adet de dönem ortasında alacağız” dedi.

‘SÖZDE DEVLET OKULU’

3 çocuğu da okuyan Saniye’nin derdi büyük. Asgari ücretle çalışan eşinin maaşı yetmediği için kayınpeder­inin evinde birlikte oturduklar­ını belirten Saniye “Kızım liseye büyük oğlan da orta okula gidiyor. Harçlıklar­ını, yol paralarını yetiremiyo­ruz. Küçük de ilkokula başladı. Hepsi bir ton para” ifadelerin­i kullandı. Küçük oğlu için ayda 300 TL de servis ücreti ödemesi gerektiğin­i anlatan Saniye “Ya servise vereceğim ya da her gün o çocuk o yolu yürüyerek. Sözde devlet okullarına gönderiyor­uz çocukları” diye konuştu. Geçen yıl ortaokula giden çocuğundan aidat istendiğin­i veremeyinc­e de çocuğun üstünde ‘Sen neden aidatını getirmedin’ diye baskı kurulmasın­a tepki gösteren Sevda “Mutfağı mı okul masrafları­nı mı karşılayal­ım şaşırdık” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.