İhracat ve ithalat endeksleri geriledi

Evrensel Gazetesi - - HABER -

TÜRKİYE İstatistik Kurumu, temmuz ayına ilişkin dış ticaret endeksleri­ni açıkladı. Buna göre, ihracat birim değer endeksi, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.7 azaldı. Endeks, bu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 0.8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7.2, yakıtlarda yüzde 10.5, imalat sanayisind­e (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4 düştü.

İthalat birim değer endeksi, temmuz ayında yıllık bazda yüzde 3.9 geriledi. Endeks geçen yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7.4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 8.6, yakıtlarda 7.2 ve imalat sanayisind­e (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2 azaldı.

İhracat miktar endeksi, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.1 arttı. Endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1.2, yakıtlarda yüzde 58, imalat sanayisind­e (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 10.9 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1.6 azalış kaydetti. İthalat miktar endeksi de yıllık bazda yüzde 4.8 azalış gösterdi. Endeks bu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 11.5 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3.1, yakıtlarda yüzde 10 ve imalat sanayisind­e (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6 azaldı. (AA)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.