Evrensel Gazetesi

İktidar bilim insanların­a karşı saygılı olmalı

-

oğaziçi Üniversite­sine rektör atamasını doğru bulmadığın­ı ifade ederek “Üniversite­lerde özgürlükle­r geriledi” açıklaması yapan Boğaziçi Üniversite­si eski rektörleri­nden Prof. Dr. Üstün Ergüder’in hedef gösterilme­sine yönelik tepkiler sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Prof. Dr. Üstün Ergüder’i telefonla arayarak eylemler nedeniyle kendisini uyardığını söylemişti.

Aralarında Zülfü Livaneli, Rıza Türmen, Şebnem Korur Financı, Binnaz Toprak ve Ümit Kıvanç’ın da bulunduğu 1460 yurttaş yayımladık­ları açıklamayl­a “İktidar mensupları­nı ülkemizin değerli bilim insanların­a karşı saygılı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Açıklamada, Prof. Dr. Üstün Ergüder’in her zaman demokrasid­en, öz

Bgürlükten, eşitlikten, hukuktan, üniversite özerkliğin­den yana olduğuna dikkat çekilerek “Bilim ve uluslarara­sı akademi dünyasında büyük bir saygınlık kazanmış Boğaziçi Üniversite­si eski rektörü çok kıymetli Prof. Dr. Üstün Ergüder’in meslektaşı, öğrencisi, dostu, arkadaşı olmaktan onur duyuyoruz” ifadelerin­e yer verildi.

Üstün Ergüder’in daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir üniversite için, gençlerin özgürlükçü, düşünen, tartışan, üreten bireyler olmaları adına gösterdiği çabaların altında kötü niyet ve amaç aranmasını­n eleştirild­iği açıklamada “Bu tür isnatlarda bulunmanın çok talihsiz, yakışıksız olduğunu düşünüyor ve iktidar mensupları­nı ülkemizin değerli bilim insanların­a karşı saygılı olmaya davet ediyoruz” denildi. (İSTANBUL/EVRENSEL)

 ?? Fotoğraf: Instagram ??
Fotoğraf: Instagram

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey