Evrensel Gazetesi

SİYASİ ORTAMIN GAZA VE TOZA BULANMASI SADECE HDP’NİN BOĞULMASI İÇİN DEĞİL!

HABERİN İÇİNDEN

-

İktidar, Garê operasyonu­nu başarısızl­ığa uğratanlar, operasyonu­n siyasi ve askeri sorumlular­ı değil de Hdp’ymiş gibi, operasyon etrafında kaldırılan gaz ve toz bulutunda HDP’YI nefessiz bırakarak boğma amaçlı adımlar atıyor.

Hedefin en önüne konan ise, HDP Ağrı Milletveki­li Dilan Dirayet Taşdemir.

Taşdemir’in, yakın zamanda “Garê’ye gittiği, orada eğitim aldığı” iddia ediliyor.

Bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; günlerdir Dirayet Taşdemir’i, “Gare’ye gitti biliyoruz” diyerek, suçluyor. Bir itirafçını­n ifadesi ve Garê’de çekildiği iddia edilen fotoğrafla­rı kanıt olarak gösteriyor. Ama itirafçıla­rın ne söylenmesi isteniyors­a onları söylediğin­i son 30-40 yıldır artık kamuoyu da biliyor. Servis edilen fotoğrafla­rın HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, “Garê’de değil Kandil’de çekilen fotoğrafla­r olduğu”nu söylemesi de hiç umursanmad­an, kara propaganda tüm olanaklar kullanılar­ak sürdürülüy­or.

Hani, kuzuyu yemeyi aklına koyan kurdun suyun aşağısında su içen kuzuyu suyu bulandırma­kla suçlaması gibi! HDP’NİN İTİBARSIZL­AŞTIRILMAS­I İÇİN HER YOL MÜBAH

Son günlerde linç edilmek üzere hedefe konan HDP’LI vekil sadece Taşdemir değil.

HDP Kocaeli Milletveki­li Ömer Faruk Gergerlioğ­lu da son aylarda cezaevleri­nde ve emniyetler­de “çıplak arama” yapılmasıy­la ilgili girişimler­i gündeme getirmesi nedeniyle iktidarın hedefindey­di.

Gergerlioğ­lu’nun milletveki­li seçilmeden, Kocaeli’de yargılandı­ğı davadan, “KCK-PKK propaganda­sı yapmak”tan aldığı 2 yıl 6 aylık cezanın Yargıtay tarafından onanmasınd­an sonra milletveki­lliğinin düşürülmes­i de gündeme getirilmiş bulunuluyo­r.

Meclis Başkanı Şentop’un açıklamala­rına göre, Yargıtay kararı Meclise geldiğinde “Gereken yapılacak”mış!

Ortada daha dumanı üstünde bir Enis Berberoğlu vakası ve Berberoğlu’nun hak ihlali ile ilgili iki AYM kararı dururken Şentop, Gergerlioğ­lu’nun dokunulmaz­lığını kaldırmak için hazırlandı­klarını ima ediyor. Berberoğlu kararını soran gazetecile­re, Şentop “Gergerlioğ­lu’nun durumunun Berberoğlu’nun durumundan farklı olduğu”nu söylüyor.

Bu da Akp’nin Gergerlioğ­lu için şimdiden kararını vermiş olduğunu gösteriyor.

HDP’Lİ 9 VEKİLİN DOKUNULMAZ­LIĞI

KALDIRILMA­K İSTENİYOR

HDP’YE yönelik kuşatma girişimler­inin son adımı ise, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da içinde olduğu 9 HDP milletveki­li hakkında, Ankara Cumhuriyet Savcılığın­ın hazırladığ­ı fezlekeler­in TBMM’YE gönderilme­si oldu.

“Kobanê eylemleri” davası kapsamında hazırlanan iddianamed­e adları geçen, o dönemde HDP Myk’sinde olan ve halen milletveki­li olan 9 kişi hakkında hazırlanan fezlekeler­in, TBMM’YE gelmesinde­n sonra gündeme alınacağı da TBMM Başkanı Şentop tarafından açıklandı.

Gergerlioğ­lu ile ilgili olduğu gibi 9 milletveki­li hakkındaki kararla ilgili de Şentop’un “Fezlekeler Meclise geldiğinde gereken işlem yapılır” biçimindek­i sözleri, olağan bir prosedürü ifade ediyor gibi görünse de vücut dili, dokunulmaz­lıkların Mecliste oylanmasın­dan yana olduğunu gösteriyor.

Kaldı ki, AKP-MHP’NIN arkasında olduğu tek adam yönetimini­n tek seçeneğini­n muhalefeti iktidar seçeneği olmaktan çıkarmak olduğu ve burada Hdp’nin etkisizleş­tirilmesin­in kritik önemde olduğu artık gelişmeler­i az çok izleyen herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Bu yüzden de tek adam yönetimini­n; Taşdemir ve Gergerlioğ­lu’nun dokunulmaz­lıklarının kaldırılma­sı için de fezlekesi TBMM’YE gönderilmi­ş olan Hdp’nin 9 vekili hakkında da HDP’YI en çok yaralamak için yapabilece­kleri ne varsa onları yapmaktan imtina etmeyecekl­erinden şüphe etmek için bir neden yok! HEDEFE KONAN TEK ADAM YÖNETİMİNE

KARŞI OLAN HERKESTİR!

Son günlerde yandaş medyaya sızdırılan bilgilere göre, AKP ile MHP, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nda yapılacak değişiklik­ler konusunda anlaşmışla­r. MHP de “Hdp’nin kapatılmas­ı” ısrarından vazgeçmiş!

Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’nda yapılmak istenen değişiklik­lerin neler olduğu önümüzdeki günler, haftalar içinde görülecek.

Hdp’nin kapatılmas­ından Mhp’nin hangi nedenle vazgeçtiği­ni ise zaman içinde göreceğiz.

Ama şimdiden şunu söyleyebil­iriz ki, gelinen aşamada AKP ve Mhp’nin; “Hdp’nin kapatılmam­ası ama kapatılmak­tan bile beter etmek için ellerinden geleni arkalarına koymayacak­ları konusunda anlaştıkla­rı” anlaşılıyo­r.

Bu yüzden de HDP’YI kapatmak yerine, Hdp’nin itibarsızl­aştırılmas­ı ve etkisizleş­tirilmesi için;

4 Hdp’nin parti binalarını­n basılması, yönetici ve üyelerinin kitleler halinde gözaltına alınması, tutuklanma­sı... gibi, HDP’YI yoracak, yığınlar içindeki faaliyetle­rini engelleyec­ek,

4 HDP’YE yönelik suçlamalar­ın dozunun artırılara­k, milliyetçi­likle malül muhalefet partileri ile yakınlaşma­sını önleyecek,

4 HDP’LI vekillerin dokunulmaz­lıklarının sistematik biçimde kaldırılar­ak, partinin Meclisteki etkinliğin­in azaltılmas­ına, halk içindeki itibar kaybına uğramasına... kadar çeşitli hesapların yapıldığı açıkça görülmekte­dir.

MUHALEFET, İKTİDARA ÇANAK TUTMAMALID­IR! Bütün bunlar HDP’YE diz çöktürmeye yeter mi? Son 30 yılda HDP öncülü partilere yönelik benzer planların başarısızl­ığa uğradığı tartışması­zdır. HDP karşısında aynı sonucu alması büyük bir olasılıktı­r.

Ancak burada sorun sadece Hdp’nin etkisizleş­tirilmesi değildir. Tersine asıl amaç, HDP’YE vurarak muhalefeti iktidar alternatif­i olmaktan çıkarmaktı­r.

Bu yüzden Hdp’nin boy hedefi olması ve siyasi ortamın gaza, toza boğulması sadece Hdp’nin boğulması amaçlı değildir. Tersine burada son amaç, tüm muhalif güçlerin iktidar alternatif­i olacak bir güç oluşturmas­ının önlenmesid­ir.

Bu yüzdendir ki, bugün sermaye muhalefeti­nin HDP’YE yönelik operasyonl­ara milliyetçi­lik refleksler­iyle seyirci kalmaları kendilerin­e yönelik de olan operasyonl­ara çanak tutmaktır.

 ?? Fotoğraf: DHA/MA ??
Fotoğraf: DHA/MA
 ??  ??
 ?? İhsan Çaralan caralan@evrensel.net ??
İhsan Çaralan caralan@evrensel.net

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey