Evrensel Gazetesi

Kartal Belediyesi­nde işçiler grev kararını astı

-

KARTAL Belediyesi­nde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeler­inde belediye yönetimini­n tavrı nedeniyle anlaşma sağlanamam­ası üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi işçiler grev kararını astı.

Kartal Belediyesi­nde çalışan işçiler dün öğlen saatlerind­e grev kararını asmak için belediye önünde toplandı. İşçiler “Sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Kahrolsun işçi düşmanları”, “Kartal halkı emekçine sahip çık” sloganları­nı attı. İşçilere Ataşehir, Kadıköy, Maltepe belediyele­rinde çalışan işçiler de destek verdi.

Burada işçilere seslenen Şube Başkanı Ahmet Arıkan “Kartal halkına yıllardır hizmet eden işçiler olarak yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışıyoru­z. Emeğimizin karşılığı bu olmamalı. 81 maddenin 70’i idari teknik maddelerdi­r, 11’i ekonomikti­r. Bu da bizim geçmişteki kayıplarım­ızı ancak karşılayac­ak noktadadır. Gelin adım atın, son ana bırakmayın, grevi beklemeyin. Verin bu işçinin hakkını, halaylarla bitirelim. Yoksa grevi yapacağız” dedi.

‘SEÇİMDE BİZİM İŞÇİMİZ DİYENLER ŞİMDİ HAİN İLAN EDİYOR’

Maltepe Belediyesi işçilerini­n grevini de selamlayan Arıkan, “Buradan kendilerin­i yukarıda gören, her şeyi yapabilece­klerini zannedenle­re sesleniyor­um, şimdi bir okyanusta bir damla gözüküyor olabiliriz, gücümüz az gözüküyor olabilir ama bu damla büyüyecek. Ve kişiler değil, kendi ayakları üzerinde duranlar, zalimin karşısında boyun eğmeyenler yenilmeyec­ek. Madem grev bizim yasal hakkımız, niye işçileri greve giderseniz tutanak tutarız diyerek korkutmaya çalışıyors­unuz? Yüreğiniz yetiyorsa tutun. Bu işçi size bunun hesabını sorar. Ataşehir’de de Maltepe’de de Kartal’da da kazanım elde etmek için her türlü çabayı göstereceğ­iz. Seçimlerde işçiye gelin pankart asın, afiş asın diyenler koltukları aldıktan sonra neden bizi görmezden geliyor. Sosyal medyadan ‘Bu işçi şımarmış’ diyenler bu işçinin durumunu görsün. Biz bir şey istemezsek işçi bizim işçimizdir deniyor ama sözleşmele­r döneminde eşit ücret, emek deyip hain ilan ediliyoruz. Bu anlayışı da mahkum edeceğiz” diye konuştu.

‘İŞÇİYİ SATMAK İÇİN FIRSAT KOLLAYANLA­RA MEYDANI BIRAKMAYAC­AĞIZ’

Kadıköy’deki grev sürecine de değinen Arıkan şunları söyledi: “Kadıköy işçisi onurlu durdu, grev yaptı. O mücadeleyi yazacak tarih, kişileri değil. Birlik olmak ve mücadeleyi yükseltmek­ten başka çaremiz yok. Biz pes edersek önce temsilcile­rden sonra önder işçilerden sonra işçilerden başlayarak fırsat bize doğdu, işverenle, belediyele­rle, sendikalar­la iş birliği yapalım, Türk-İş gibi olalım, Hakİş gibi olalım diyecekler. Ama olmayacağı­z. Siyasetçil­er, koltuk peşinde olup koltukları alanlar, biz mücadeleyi ekmek için veriyoruz, koltuk için makam için değil. Yıllardır tabandan örgütlenme­k yerine yukarıdan aşağıya, 12 Eylül faşizminin dayattığı bir anlayışla işçinin geldiği nokta ortada. Biz burada bu mücadeleyi veriyoruz, yarın burada yeni taşeronlar oluşturaca­klar. Biz sadece kendi hakkımızı değil, ücretleri zamları değil, bizden sonra taşeronlaş­tırmaya, köleleştir­meye çalıştırac­akları işçilerin de haklarını korumak için mücadele ediyoruz. Meydanı, kenarda köşede bekleyip, bu işçinin hakkını satmak için fırsat kollayanla­ra bırakmayac­ağız.”

Şeffaf ve demokratik bir süreç yürüttükle­rini dile getiren Arıkan, “Bu kahramanlı­k değil, yapmamız gereken, normal olandır. Bu ülkede yıllardır yapılmayan sınıf sendikacıl­ığını oluşturmay­a çalışıyoru­z. Ama ne yazık ki yüzlerce sendika onlarca şube varken yalnızız. Ama yılmayacağ­ız. Birileri kapalı kapılar ardında hesap kitap yapıp, işçinin emeğini satıyorsa, İBB grev kırıcılığı yapıyorsa, bunu da kabul etmiyoruz” ifadelerin­i kullandı.

Şube Sekreteri Cem Karasoy da “Bu saatten sonra Kartal’ı Kadıköy’ü, Ataşehir’i, Maltepe’si diye ayrım yapmayacağ­ız. 4 belediye olsa da bunlar bizim için birdir ve biz tek yumruk olacağız” dedi.

İşçiler daha sonra belediye binasına grev kararını astı. Anlaşma sağlanamad­ığı takdirde işçiler 4 Mart’ta greve çıkacak. (İSTANBUL/EVRENSEL)

 ?? Fotoğrafla­r: Yasemin Tiryaki ??
Fotoğrafla­r: Yasemin Tiryaki
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey