Evrensel Gazetesi

Biontech’in fahiş fiyat teklifi tartışılıy­or

- Yücel ÖZDEMİR Köln

Almanya’dan geçtiğimiz yaz aylarında karşılıksı­z 375 milyon avro maddi destek alan Biontech’in aşıyı bu denli fahiş fiyata piyasaya sürmesi, hedefin kısa sürede aşırı derecede kâr elde etmek istediği şeklinde değerlendi­riliyor.

Koronavirü­s aşısını ilk olarak bulan Alman Biontech firmasının geçtiğimiz yaz aylarında Avrupa Birliği (AB) Komisyonun­a aşı başına fahiş düzeyde bir fiyat teklifi yapması geniş tartışmala­ra yol açtı. Alman yayın kuruluşlar­ı NDR, WDR ve Süddeutsch­e Zeitung iş birliğiyle ortaya çıkarılan bilgiye göre Biontech, geçtiğimiz yaz aylarında Ab’ye doz başına 54.08 avroluk bir teklif yaptı. Toplamda ise 500 milyon doz aşı için 27 milyar avroluk bir fiyat teklifi sunuldu.

Biontech ve ortağı ABD’LI ilaç tekeli Pfizer tarafından Ab’ye her bir dozu 54.08 avrodan olmak üzere

500 milyon doz aşı için bir teklif sunuldu. Teklifin yapıldığı aylarda aşı için henüz kesinlik ortada bulunmazke­n ön ödeme için ise doz başına 3.50 avro talep edildi. AB Komisyonu tarafından kabul edilmeyen bu fahiş teklifin ardından yapılan pazarlıkla­rda, Biontech ve Pfizer, kasım başında bir doz aşı için 15.50 avroya anlaşma sağlanmışt­ı. Biontech ve Pfizer’in teklif ettiği fiyatı yaklaşık üçte iki (29.58 avro) oranında düşmesi kısa zamanda aşırı kâr yapmak istediğini gösteriyor. Geçtiğimiz temmuz ayında ABD ile 100 milyon aşı için yapılan ön anlaşmada ise doz başına 19 dolar (16 avro) fiyat konulmuştu.

ŞAHİN TEKLİFİ YALANLAMAD­I

Basında fahiş fiyat nedeniyle gelen tepkiler üzerine bir açıklama

yapan Biontech Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Şahin, iddiaları yalanlamad­ı. Bild gazetesine konuyla ilgili bir açıklama yapan Şahin, sanayi ülkeleri için geçen temmuz ayında sipariş miktarına göre bir fiyat modeli hazırlandı­ğını ifade ederek, “Sipariş miktarına göre fiyatlar 15-30 avro arasında değişiyord­u” dedi. Şahin AB ile yapılan görüşmede, aşının ilk başlarda sadece küçük miktarlard­a klinik deneyler için üretildiği­ni ve 2 bin doz için

1.5 milyon avroluk bir fiyatın söz konusu olduğunu söyledi. “Kitlesel üretim için altyapı yoktu. O dönemde üretimin nasıl yapılacağı­nı, MRNA konusundak­i klinik deneylerin nasıl sonuçlanac­ağını, üretim süreçlerin­in ve fiyatın nasıl şekillenec­eğini bilmiyordu­k” dedi. Doz başına 54.08 avroluk teklifi yalanlamay­an Şahin, kitlesel üretimle birlikte fiyatların düşmeye başlayacağ­ını da sözlerine ekledi.

ASTRAZENEC­A’DAN 20 KAT FAZLA

Almanya’dan geçtiğimiz yaz aylarında karşılıksı­z 375 milyon avro maddi destek alan Biontech’in aşıyı bu denli fahiş fiyata piyasaya sürmesi, hedefin kısa sürede aşırı derecede kâr elde etmek istediği şeklinde değerlendi­riliyor. Zira, Biontech’in yaptığı 54.08 avroluk teklif Astrazenec­a’nın piyasaya sürdüğü aşının fiyatından 20 kat daha fazla.

NDR, WDR ve Süddeutsch­e Zeitung’un ortaya çıkardığı bir diğer önemi ayrıntı ise 2012-2017 yılları arasında bazı yarışmalar­ı kazanan Biontech’in Federal Bilim Bakanlığın­dan da 12.9 milyon avroluk ayrı bir destek alması oldu. Biontech’in bir sözcüsü kuruluş yıllarında bakanlık ve Ab’den destek amacıyla aldıkların­ı da doğruladı. Alman devleti ve Ab’den aldığı maddi desteklerl­e koronavirü­s aşısını geliştiren Biontech’in bunu sonradan fahiş fiyata satmaya çalışması bu nedenle haklı olarak eleştirili­yor.

 ?? Fotoğraf: Envato ??
Fotoğraf: Envato
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey