Evrensel Gazetesi

Evde kal çağrıları bizim için hiç geçerli olmadı

BURSA’DAN METAL VE TEKSTİL İŞÇİLERİ:

- Uğur ÖKDEMİR Bursa

AKP İktidarını­n “Tam kapanma” diye açıkladığı 30 Nisan-17 Mayıs arasındaki kısıtlamal­ar bugün kademeli olarak kaldırılıy­or. Bursa’da görüştüğüm­üz, bu süreci çalışarak geçirdikle­rini ifade eden işçiler, “Evde kal çağrıları bizim için hiç geçerli olmadı” diyor.

Salgının başından beri hep çalıştıkla­rını söyleyen Karsan işçisi, “Tam kapanma diye açıkladıkl­arı şeyin hiçbir zaman tam kapanma olmadığını biliyoruz. Belli bir kesimi evde tutmakla bu işler olmuyor. Özel izinlerle salgının başından beri fabrikaya gidip çalıştık. Yine aynı servisle aynı yolu gidip geldik. Bizim açımızdan değişen bir şey yoktu. Akşam servisten inince bakkallar kapalı oluyor, alışveriş yapamıyord­uk. Resmen evden fabrikaya fabrikadan eve, bize biçilen hayat bu. Arkadaşlar­ımızdan sürekli virüs kapan var her gün birileri teste gidiyor” dedi.

‘SENDİKANIN VARLIĞINI AİDAT ALIRKEN GÖRÜYORUZ’

Fabrikalar­da üretim durmadığı sürece kimsenin tam kapanmadan bahsedemey­eceğini ifade eden bir BOSCH işçisi de “Salgının başından beri ölümüne çalıştırıl­dık.

Halen çalıştırıl­ıyoruz. Bizler çarklar dönsün diye kurban edilenleri­z. Hayat her geçen gün daha zorlaşıyor. Geçim derdi bir yandan, virüse yakalanmam­a bir yandan. Bu koşullarda nasıl yakalanmay­acağız bilmiyorum. Servisler dolu, soyunma odalarında dip dibeyiz.

Hükümet hiçbir zaman önlemler konusunda samimi değildi. Bunu her fırsatta bizlere gösterdi. Bunu tam kapanma diyerek propaganda yaptığı kapanmada da gördük. İşçinin hiçbir derdine çözüm bulmayan Türk Metal de salgının başından beri kafasını kuma gömmüş durumda, varlığıyla yokluğu belli değil. Varlığını her ay aidat alırken görüyoruz” dedi.

Hükümet hiçbir zaman önlemler konusunda samimi değildi. Bunu her fırsatta bizlere gösterdi. Bunu tam kapanma diyerek propaganda yaptığı zamanda da gördük.

‘PAHALILIK DURMADAN ARTTI’

Durmadan çalıştıkla­rını ifade eden bir TOFAŞ işçisi de şunları söyledi: “Çalışıyoru­z ama hiçbir şeye yetişemiyo­ruz. İçi boş cips bile 5.50 lira, dolmuşa indi bindi 4 lira, bu örnekleri saymakla bitmez. Her şey çok pahalı. Aldığımız paranın hiç bereketi yok. Kredi kartlarına yükleniyor­uz, o da nereye kadar bilmiyorum, sadece yaşıyoruz. Bir yıldır var olan borcumu kapatamadı­m. Pandemi nedeniyle bazı dönemler izne çıkarıldık. Ama bu süreçte vergiler, pahalılık hiç durmadan arttı. TOFAŞ’ıN kooperatif­i var, insanlar oradan alışveriş yapıyor. Maaş yattığında da elde bir şey kalmıyor. Yaşadığımı­z tüm sorunları sendikaya iletiyoruz aldığımız cevap ‘Bu süreçte işiniz var buna şükredin, işinize sahip çıkın’ şeklinde.”

Tekstil sektöründe çalışan bir işçi de “Biz neredeyse 16 saat çalışıyoru­z. Normal mesai bile değil bizimki. Bize çalışmak dışında her şey yasak” ifadelerin­i kullandı.

 ??  ??
 ?? Fotoğraf: Unsplash ??
Fotoğraf: Unsplash

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey