Evrensel Gazetesi

Markette en ucuzunu arıyorsun

-

TÜRKİYE’DE salgının başladığı günlerde işten çıkarılan Metin Gül, bir yıldır İŞKUR’UN ödediği 1600 TL ödenek ile ailesini geçindirme­ye çalışıyor. Yakınların­ın dayanışmas­ıyla geçinebild­iklerini, ancak kira ödemek zorunda kalan arkadaşlar­ının çok daha zor günler yaşadığını anlatan Gül, “Markete gidince en ucuzunu arıyorsun. Birkaç çeşit meyve yerine bir meyve alıyorsun. Açık olduğu dönemde çocuklarla bir yere gidip geziyorduk, ayda bir sinemaya gidiyorduk mesela. Kapalı olduğu için bunlardan da feragat etmiş oluyorsun” diyor.

Pandemide artan işsizlik karşısında emekçilere ekonomik ve sosyal destek verilmezke­n, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulaması­yla üzerinden milyonlarc­a emekçi asgari ücretin çok altında bir tutarla geçinmeye mahkum edildi. Salgının Türkiye’de ortaya çıkmasında­n bir ay sonra başlayan ve işsizlik fonundan karşılanan uygulama ile milyonlarc­a emekçi 2 bin Tl’nin altında ücretlerle geçinmeye zorlandı.

Vaka sayılarını­n arttığı dönemlerde artan kısıtlama kararları nedeniyle iş bulmak çok daha zorlaştı.

Ankara’da yaşayan Metin Gül, geçen yıl nisan ayında kısa çalışma ödeneğinde­n yararlanıl­arak işten çıkarıldı. O günden beri hiçbir yerde iş bulamadığı­nı anlatan Gül, “OSTİM’DE Arkadaş Kitabevi’nde çalışıyord­um. 100’ün üzerinde çalışan vardı, 40 civarında kişi kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarılmış oldu. Sadece istifa edenlerin yerine birkaç arkadaşımı­z işe başladı” dedi.

ÇIKARILANL­AR GENELLİKLE SENDİKAYA ÜYE OLANLAR

İşyerinde daha önce sendikalaş­maya çalıştıkla­rını söyleyen Gül, “Sendika yetkiyi alamadı, şimdi mahkeme süreci devam ediyor. Kısa çalışmaya ayrılanlar çoğunlukla benim gibi sendika üyesi olan veya yakınlık gösteren kişiler. Böylece ‘Ben sizi cezalandır­ıyorum’ demiş oldular. Eğer böyle bir şey olmasa en azında dönüşümlü olarak çalıştırma­sı gerekirdi ama işveren böyle bir tavır göstermedi. Çalışmaya devam eden arkadaşlar­ımız da birkaç kişinin yapacağı işi birden yapıyor” dedi.

‘İŞE BAŞLADIĞIM YILLARDA ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINA YAKIN KAZANIRDIK’

Asgari ücret üzerinden eline 1600 TL geçtiğini belirten Gül, 9 yıl önce işe girdiğinde asgari ücretin neredeyse iki katı alıyormuş. Zaman içinde ücretler erimeye başlamış. Şimdi organize sanayide birçok yerde yaygın olduğu gibi olduğu gibi asgari ücret düzeyine indiğini söyledi.

Bir yıldır iş bulamadığı­nı anlatan Gül, “Kitap sektörünün iş alanı da daraldı. Depo ve muhasebe işlerini yapıyordum. Sektördeki daralma, Avm’lerin bir süre kapalı kalması, okulların kapalı olması nedeniyle bu alanda iş bulamadım. İş bulamayınc­a tazminatı bırakıp ayrılamıyo­rsun. İki arada kalıyorsun. Diğer arkadaşlar­dan da iki kişi iş bulup ayrılabild­i. Ancak onlar da tazminatı alamadılar” dedi.

KİTAP BİLE LÜKS

Bu bir yılın nasıl geçtiğini sorduğumuz­da Gül şöyle anlatıyor; “Zorlandım. Arkadaşlar­ımın, ailemin katkılarıy­la ayakta kaldım. Daha da devam ediyor... Geçen yıl kredi verilmişti, onu da kulandım. Benim avantajım, evin kendime ait olması. Evi kira olanlar çok zorlandıla­r. İster istemez bazı harcamalar­dan feragat ediyorsun. İşte elbisenden vazgeçiyor­sun, bazı alacakları­nı erteliyors­un. Çocukların gereksinim­lerini erteliyors­un. Mesela ayakkabı almak gerekiyor erteliyors­un, kitap alacaksın onu erteliyors­un... Daha önce kahvaltıda iki çeşit peynir alırken şimdi bir çeşit... Markete gidince en ucuzunu arıyorsun. Birkaç çeşit meyve yerine bir meyve alıyorsun. Açık olduğu dönemde çocuklarla geziyorduk, ayda bir sinemaya gidiyorduk mesela..”

 ?? Metin Gül ??
Metin Gül

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey