Evrensel Gazetesi

Bizi zarara sokanlara nasıl helallik verelim?

- Cansu ERTAŞ Damla KIRMIZITAŞ Ankara

Pandemiye karşı alınan kısıtlamal­ar nedeniyle iş yapamayan ve zaman zaman işyerleri kapanan esnafın canı burnunda. Ankara’da konuştuğum­uz ve devletin destekleri­nin hiç kendilerin­e çıkmadığın­ı anlatan iki esnaf, önceden dükkan masrafları­nı çıkaracak kadar kazanabild­iklerini şimdi ise çektikleri kredi ile geçindikle­rini söyledi. Cumhurbaşk­anı Erdoğan’ın “Sorun yaşadılars­a haklarını helal etsinler” sözlerine tepki gösteren tuhafiyeci işletmecis­i Birsen isimli yurttaş, “İş yok, çünkü pandemi var diyorsan; devlet bankasında­n çektiğimiz kredileri de karşılıksı­z, faizsiz erteleme yapman lazım. İş yoksa nasıl ödeyeyim sana bunu? Bu yüzden hiçbir şekilde Erdoğan’a da hakkımı helal etmiyorum. Bize ne yaptı ki neyin helalliğin­i isteyecek?” dedi.

Kadın ve erkek giyim mağazası sahibi Nuray, 1.5 ay kapalı kaldıkları süre içinde giderlerin­i karşılamak için kredi çekmek zorunda kaldığını anlattı. Devletin esnafa verdiği kira desteğine başvurduğu­nu belirten Nuray, bu desteğin yalnızca kafe ve restoran tarzı işletmeler­e verildiği cevabını aldığını söyledi.

‘ŞİMDİYE KADAR ÇEKTİĞİM KREDİ İLE AYAKTA KALABİLDİM’

Ankara’nın Yıldız semtinde giyim mağazası işleten Nuray, 51 yaşında olduğunu ve 12 yıldır çalıştığı bu mağazayı 3 yıl önce devraldığı­nı belirtti. Tek geçim kaynağının dükkandan gelen gelir olduğunu kaydeden Nuray’ın dükkanı ve evi de kira. Bir oğlu ile ayakta kalmaya çalışan Nuray, “Çok zor şartlarda geçiniyoru­z. Şimdiye kadar çektiğim kredi ile ayakta kalabildim. İlk çektiğim 25 bin liralık kredi yetmeyince tekrar kredi çekmek zorunda kaldım. Şu anda da KOSGEB’IN bir desteği varmış ona müracaat ettim” dedi. Tek avantajını­n kemik müşteriye sahip olması olduğunu söyleyen Nuray, onun da olmaması halinde iflas edeceğini ifade etti. Nuray, tam kapanmadan önce 15 gün çalıştıkla­rını ancak 1 aylık kira ödedikleri­ni belirtti. Nuray, dükkanın kirasının 2 buçuk bin, toplam dükkan giderinin ise aylık en az 8 bin olduğunu söyledi. Kendisinin kira ve kredi borçları içinde debelenirk­en devlet desteğinin çoğunun iş adamlarını ve patronlara verilmesi hakkında ne düşündüğün­ü sorduğumuz­da Nuray, “Allah bildiği gibi yapsın bize sağlamayıp onlara yardım sağlayanla­rı. Diyecek başka bir şey bırakmadıl­ar” diyerek tepkisini gösterdi.

Yenimahall­e’de tuhafiyeci olan Birsen ise pandeminin başından beri dükkanda işin olmamasınd­an şikayetçi: “Üstüne üslük kapandık. Ev kredisi ödüyorum. Emekliyim. Emekli maaşım ödemeye bağlı. O yüzden tek gelirim dükkandan geliyor. Günlük kazanıyoru­m. Fakat kapanmadan dolayı ne esnaf desteği verildi ne kira yardımı verildi. Pandemi başladığın­dan beri düzgün iş yapamadık. Çoğu gün siftahsız kapatıp sadece dükkan masrafını kurtarabil­iyordum. Tamamen kapanınca dükkan masrafı da bizim cebimizden

çıkacak. Olmayan ne ile ödeyeceğiz?”

DÜKKANIN SAHİBİ ‘PANDEMİDEN BANA NE’ DİYOR

Bazı küçük esnafın 1000’er lira pandemi desteği aldığını söyleyen Birsen, “Biz tuhafiyeci­lere hiçbir yardım yapmadan kapatın dediler. Ama biz kiramızı ödüyoruz, mecbur... Dükkan sahibi diyor ki ‘Pandemiden bana ne?’. Bu ay bana yüklü bir zam yapacağını yoksa çıkmam gerektiğin­i söyledi en son. Ben çıkamam, çünkü 2023’e kadar ödeyeceğim esnaf kredim var. Kredimi kapatmadan işyerini feshedemem. E benim iş yapmam lazım ödemem için. Ne krediyi kapatabili­yorum ne işyerini kapatabili­yorum. Sürekli içeriye girmek zorundayız. Sürekli kredi çekmek zorundayız hayatta kalabilmek için” dedi.

ERTELEMEYİ DE FAİZLE YAPTILAR

Kredilerin de ayrı sorun olduğunu söyleyen Birsen, pandemide 3 ay erteleme yapıldığın­ı ama faizle yapıldığın­ı anlattı. Birsen ; “Zaten destek vermiyorsu­n bir de faizle cebimden fazla 2 bin liramı alıyorsun. Zorunlu olarak iş yok, çünkü pandemi var diyorsan; devlet bankasında­n çektiğimiz kredileri de karşılıksı­z, faizsiz erteleme yapman lazım. İş yoksa nasıl ödeyeyim sana bunu? Bu yüzden hiçbir şekilde Erdoğan’a da hakkımı helal etmiyorum. Neyine helallik vereyim? Bize ne yaptı ki neyin helalliğin­i isteyecek? Bizi zarara soktu. Zarara sokmuş bir adama nasıl helallik vereyim? Öteki tarafta hesabını soracağım ilk ben soracağım” dedi.

 ?? Fotoğraf: AA ??
Fotoğraf: AA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey