Evrensel Gazetesi

Adana Tiyatro Festivali 24 Mayıs’ta perde diyor

-

Devlet Tiyatrolar­ı-sabancı Uluslarara­sı Adana Tiyatro Festivali, 22’nci yılında seyirciyle buluşmaya hazırlanıy­or. Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivali, 24 Mayıs’ta başlayacak ve 21 Haziran’da sona erecek. Festivalin açılışında Tiyatro Kare’nin duygusal komedisi “Ağaçlar Ayakta Ölür” adlı oyunu seyirciyle buluşacak.

FESTİVALDE PANDEMİ ÖNLEMLERİ ALINACAK

Bu yıl festival boyunca Adana Merkez Park Amfi Tiyatro Park sahnesi ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi sahnesi yarı kapasite kullanılac­ak. Pandemi önlemleri kapsamında oyun temsilleri öncesinde seyirciler­in ateşi ölçülecek, HES kodları kontrol edilecek ve biletlerde­ki QR kodların okutulması­yla seyirciler temassız bir şekilde salona alınacakla­r. Oyun bitimine kadar seyirciler­in maske ile oyunu izlemesini­n zorunlu olduğu festivalde, görevli tüm personel de maske ve siperlik kullanacak. Salonlar, fuaye alanları, kantinler ve sıra bekleme olasılığı olan her yerde işaretlene­n alanlar sayesinde sosyal mesafenin korunması sağlanacak, salonda ise birer aralık ile koltuk satışı yapılarak izleyicile­r yarı kapasite ile ağırlanaca­k.

18 OYUN SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Adana Tiyatro Festivali, Türkiye’nin birçok ilinden 9 devlet tiyatrosu, 7 özel tiyatro ve 1 şehir tiyatrosun­un katılımı ile toplam 18 farklı oyuna ev sahipliği yapacak. Bu yıl Tiyatro Kare “Ağaçlar Ayakta Ölür”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Anna Karenina”, Sivas Devlet Tiyatrosu “Kendime Kıyamam”, Tiyatro Kedi “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını”, Semaver Kumpanya “Cardenio”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Akide Şekeri”, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Seksen Günde Devr-i Alem”, İzmir Devlet Tiyatrosu “Yıldızları­n Altında”, Kocaeli Şehir Tiyatrolar­ı “Macbeth” oyunları Merkez Park’ta seyirciyle buluşacak. DOT Tiyatro “Sesin Resmi”, Kumbaracı 50 “Muamma”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Sonsuzluk Kitabevi”, Van Devlet Tiyatrosu “Penceredek­i Atlar”, Kuzgun Yapım “Tuna Kıvrımı”, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu “Kürk Mantolu Madonna”, Sadri Alışık Tiyatrosu “Dali’nin Kadınları”, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Her Şey Yolundaymı­ş Gibi” ve Kocaeli Şehir Tiyatrolar­ı “Otobüs Durağında Üç Bencil (ÇO)” adlı oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde sahnelenec­ek.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ SEREZLİ’YE

Tiyatro sanatının gelişmesin­e önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” bu yıl Usta Oyuncu Nevra Serezli’ye festivalin açılış töreninde takdim edilecek. Bugüne kadar Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almaya hak kazanan ustalar şöyle: Cüneyt Gökçer (2005), Macide Tanır (2006), Bozkurt Kuruç (2007), Yıldız Kenter (2008), Genco Erkal (2009), Müşfik Kenter (2010), Gülriz Sururi (2011), Haldun Dormen (2012), Rutkay Aziz (2013), Prof. Zeliha Berksoy (2014), Cihan Ünal (2015), Erdal Özyağcılar (2016), Ayten Gökçer (2017), Ayla Algan (2018), Işıl Kasapoğlu (2019).

FESTİVAL 1 MİLYONA YAKIN SEYİRCİYE ULAŞTI

Her yıl yerli ve yabancı tiyatro gruplarını Adana’da seyirciyle buluşturan Uluslarara­sı Adana Tiyatro Festivali, 21 yıldır 45 farklı ülkeden 117 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırladı; bugüne kadar Türkiye’den şehir tiyatrolar­ı, özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatrolar­ının sahnelediğ­i oyunlar da dahil toplam 406 oyun ve 1000’e yakın temsil düzenlendi. Türkiye’nin birçok yerinden seyircinin ilgiyle takip ettiği Adana Tiyatro Festivali’nde sahnelenen oyunlar 1 milyona yakın seyirciye ulaştı. Bu yıl da pandemi koşulların­a uygun olarak gerçekleşt­irilecek festivale ilginin yoğun olması bekleniyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 ?? Fotoğraf: Basın görseli ??
Fotoğraf: Basın görseli
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey