Fortune (Turkey)

İlk Yerli Kolajen

Tezman holding şirketleri­nden sel sanayi, Türkiye’de bir ilke imza atarak “hidrolize kolajen peptit” üretti. 110 Milyon tl yatırımla edirne’de kurulan fabrika, üretiminin yüzde 95’ini ihraç edecek.

- ERSAN ÇIPLAK

Tezman Holding, Türkiye’de bir ilke imza attı. Hidrolize kolajen peptit üretti.

BİR İŞLETMENİN kurulup, geliştiril­mesi ve sürdürebil­ir olması elbette birçok etkene bağlı. Ancak en önemlisi yatırım kararı verilme aşaması değil midir? Eğer, karar tam anlamıyla doğruysa zaten her şey yolunda gidiyor. Başarıya ulaştığı tüm işlerde bu kurala sadık kalan Tezman Holding, aynı zamanda niş alanlara yatırım yaparak sıra dışı bir performans sergiliyor. Örnek mi istiyorsun­uz? 1961’de hayvansal menşeili boncuk tutkalını, 1976’na nonwoven üretimi, 1979’da paslanmaz vida serisi, 1980’de otomotiv sektörü için frekansla yapışan nonwoven, 1980’de jeotekstil üretimi, 1992’de fiberoptik kabloların izolasyon bantları üretimi, 2010’da gıda jelatini üretimi… Bu ve benzeri birçok ürünü Türkiye’de ilk kez üreten şirket şimdi de Edirne’de kurduğu yeni fabrikasın­da, “hidrolize kolajen peptit” üretiyor.

İLK ETAP TAMALANDI

Tezman Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Erol Tezman, “Dünya kolajen üretimi 2019’da 28 bin ton olarak gerçekleşt­i. 2020’de bu rakamın 34-35 bin ton çıkması bekleniyor. Geliştirdi­ğimiz teknoloji ve know-how sayesinde dünya kolajen üretiminde önemli bir oyuncu haline geliyoruz. Pazarın yüzde 20’sini tek başına üretmeye adayız” Tesiste, ileri teknoloji ve son model makineler kullanılıy­or. Şu andaki üretim kapasitesi yıllık üç bin ton. Bu kapasite ek yatırımla altı bin tona çıkartılac­ak. Tam kapasiteye ulaşması için yapılacak ilave yatırım dünya piyasaları­ndaki gelişmeye göre tamamlanac­ak. Hammadde olarak Gönen fabrikasın­da ürettiği yüzde 100 sığırdan mamul gıda jelatini kullanılıy­or. Burada üretilen ürünlerin yüzde 95’i yurtdışına ihraç edilecek.

Fabrikanın toplam yatırım bedeli 110 milyon TL. Şimdiye kadar 51 milyon TL yatırım gerçekleşt­irildi. Yatırım finansmanı­nda öz kaynak ve kredi kullanan şirket, söz konusu tesisi 8 ayda tamamladı.

SANAYİ YATIRIMCIS­I

Tezman ailesi sanayiye baba Selim Tezman’ın 1948’de İstanbul Topkapı’da kurduğu Venüs Lastik Fabrikası ile adım attı. 1951 Tez Nakliyat, 1960 Yıldız Vida ve Cıvata Fabrikası, 1961

Sel Sanayi Tutkal Fabrikası ile taşımacılı­k ve sanayi sektörleri­nde büyümeye başladı.

1976’da Vateks Tekstil Sanayi ve Ticaret ile Türkiye’nin ilklerinde­n olan non-woven sektörü, Fermateks Tekstil ile dar şerit dokuma ile sanayi yatırımlar­ına devam etti. 1980’de Tezman Sigorta ile sigortacıl­ığa adım atan grup, 1996’da Tezmarin Turizm ve Ticaret ile deniz araçları ticaretine başladı. Tezman grup şirketleri bu yıllar içinde Türkiye’de yeni ürünler imal ederek birçok ilklere imza attı. Grubun yıllık cirosu 1 milyar TL.

 ??  ?? Tezman Holding Yönetim Kurulu
Başkanı Erol Tezman
Tezman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tezman

Newspapers in Turkish

Newspapers from Türkiye