ABD’Yİ YENİDEN KEŞFETMEK
Türk Amerikan İş Adamları Derneği, Amerikan Ticaret Odası Başkanı Ali Osman Akat, dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika’da Türk organize sanayi bölgesi kurmak üzere çalıştıklarını söylüyor. Akat, “Amerika’da bir konjonktür açarsak, 100 bin dolarlık ticaret yaparken, lobi gücümüzle 5 milyon dolarlık ticaret yapabileceğiz” diyor. Şule Laleli
AMERİKA’DA İHTİSAS serbest bölgeleri kurmak için yeni bir vizyon üzerinde çalıştıklarını söyleyen Akat, “Temel hedefimiz Ar-Ge yoğunluklu, yüksek teknoloji ve katma değeri yüksek faaliyetlerde uzmanlaşmış serbest bölgeler oluşturmak. Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA - AmCham) ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) arasında yapılan işbirliği kapsamında Türk şirketleri ABD’de yatırım yapacak. Bu dev pazarda Türk şirketlerimiz çok hızlı büyüyecek” diyor.
Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin bir benzerini Amerika’da hayata geçirmek fikrini açıklarken de Aka; “Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ni (GOSB) Amerika’ya taşıyacağız. Burada yalnızca Türk şirketleri yer alacak. İlk etapta ön talep toplayacağız. Amerika pazarına girmek isteyen Türk şirketlerine her türlü desteği vereceğiz. Bunun için Ekonomi Bakanlığından destek alacağız. Örneğin bir motor dişlisi üreten firmamız var. ABD’de açacağımız bölgede yatırım yapmak istiyor. O ürüne ABD pazarında ne kadar ihtiyaç var? Ne kadar üretebilir ve üzerine ne kadar kar marjı koyup, pazarda hangi fiyata satabilir? Aynı ürünü üreten rakip firmaların durumu ne? Kısacası yatırımdan önce şirketin bu yatırımdan ne kazanabileceğini rapor halinde sunacağız” diyor.
500 bin dönüm arazi üzerine etap etap hayata geçirilmesi planlanan IZUS projesinde üretim tesisleri, sosyal faaliyet alanları, ikamet yerleri, fuar alanları, idari ofis (teknokent), KOBİ’ler için ticaret merkezi, e-ticaret depolama alanı, sektörel ihtisas sanayi bölgeleri, lojistik merkezi gibi insanların ihtiyaç duyacağı her şeyin bir arada bulunması planlanıyor.
Akat, “Böylesi bir proje ile ABD’ye yatırım yapan Türk sanayicileri sayesinde, Türkiye’nin Amerika’da lobi yapma imkanları da diğer ülkelerin çok üzerine çıkabilecek diye düşünüyoruz” diyor. Akat “ABD’ye bir kere ihracat yapmış 4 bin firmadan sadece 120 tanesi
2 kez veya üzeri ihracat yapmış. Sürdürülebilirlik yok. Türk üsulü cesaretle yapılan ihracat bu. Ama artık kontrollü cesaret olmalı” diyor. TABA-AmCham heyeti olarak Amerika’yı ziyaret ettiklerine değinen Akat, “Exim Bank, Dünya Bankası, Amerikan Ticaret Odası gibi önemli finans kurumlarından ABD’deki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek sözler aldık” diyor. Akat, “Amerika’da bir konjonktür açarsak, 100 bin dolarlık ticaret yaparken bizim lobi gücümüzle 5 milyon dolarlık ticarete cesaret edebilecekler” derken bu projenin getirilerini de öne çıkarıyor.
Amerika Birleşik Devletleri dünyanın dörtte birini tüketiyor ve dünyanın dörtte birine üretiyor. Akat bu pastadan pay almak için ticari lobi çalışmalarına ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Bizim hem NATO hem de stratejik ortaklığımız var. Ticari yatırımlar devam ederken CAATSA’nın (ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası) uygulanması söz konusu bile değildir. Şu an Amerika ile ticaret hacmimiz 20 milyar dolar. Trump, G20 Zirvesi’nde bu ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkması gerektiğini söyledi, 2020’de yeni yatırımcıların da Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz” diyor.