MİSYONUMUZ, GAMING EKOSİSTEMİNİ BÜYÜTMEK
“INGAME GROUP OLARAK misyonumuz, oyunun ve yaşamın etrafındaki bütün fırsatları değerlendirmek. Kendimizi bir oyun şirketi olarak değil ‘oyuncu şirketi’ olarak tanımlıyoruz. Bu da değişik bir bakış açısı gerektiriyor. Gaming ekosistemini nasıl büyütürüz ve nerelere gitmemiz gerek biz buna odaklanıyoruz. Türkiye’de espora ve esporcuya en fazla yatırım yapan kurumlardan biriyiz ve yüzde 100 yerli oyun Zula’nın yaratıcısıyız.
InGame Group olarak espor oyuncusunun ihtiyacını anlayarak, ona göre bütün halinde çözümler üretiyoruz. Üç kıtada, 10 bölgede ve 11 farklı dilde InGame olarak oyunlarımızla varız. Latin Amerika, Rusya, Afrika ve çok yakın zamanda da (1 Ocak 2020’de) Hindistan’da olacağız. MENA Bölgesi ülkeleri ve İran’da iyi bir pazara sahibiz. Şu anda iki farklı oyunla sektördeyiz. Zula ve Facebook üzerinden oynanan dünyadaki ilk 3D bilardo oyunumuz Pool Elite. Pool Elite, bilardo mekanizmasını mobile taşıyan bir oyun. Kısaca farklı oyuncu kitlelerine hitap ettiğimiz oyunlarımızla farklılık yaratıyoruz.
Kendi segmentinde bir numara. Ortalama oyun süresi ise 52 dakika. Zula bir eğlence unsuru olduğu kadar kültür unsuru da aynı zamanda. InGame Group, yatırımlarının önemli bir bölümünü oyun geliştirmeye ayırarak, kaliteli yerli oyun içeriği konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor. Türkiye’nin turistik farklı noktalarında Türk kültüründen ilham alıyoruz.
Türkiye’nin hem tarihi, hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Safranbolu, Uzungöl, Nemrut gibi yerlerin yanı sıra günümüz Türkiye’sinin dokusunu vurgulayan Üsküdar sokakları, Levent Metrosu gibi mekanlar oyun içinde yer alıyor. 11 dilde 100’e yakın ülkede oynanan Zula sayesinde, farklı ülkelerden oyunculara, Türkiye’nin mekanlarına, sosyal yaşamına ve hatta Türkçe isimlere aşinalık ve bu yerleri ziyaret etmelerine yönelik talep oluşturmalarına destek sağlıyoruz. Mesela, Brezilya’da oyun oynayan bir gencin ilgisini çekebiliyoruz. Zaman zaman yurtdışından oyuncular, Türkiye’de bu yerleri görmek istediklerini söyleyerek ziyarete geliyorlar. Kısaca kültür ihracatı yapıyoruz.
Zula komünitesiyle beraber var olan bir oyun. Facebook etkileşimi anlamında dünyanın önde gelen oyunlarının bile önündeyiz. Aşina olduğumuz oyunların ötesinde bir platform yönetiyoruz. YouTube’da da oyun sektörü için büyük içerik sağlayıcısıyız. Canlı yayın oyunlarıyla 245 bin kişiyi toplayabiliyoruz. Bu da birkaç stad insan demek...
Bunların dışında stüdyolarımız var. Prodüksiyon yapabiliyoruz. Zula’nın turnuvaları var. Üretim tarafında da Türkiye’deki oyun geliştiricileri ve genç yetenekleri destekliyoruz. Bir yandan mevcut yetenekli gençlere iş imkanı sağlarken, bir yandan gençlerin yeteneklerini geliştirebilecekleri staj programları düzenleyerek onlara koçluk yapıyoruz. Oyun geliştiricilere, iyi projelere destek veriyoruz ve oyunlarını dünyaya açma konusunda yardımcı oluyoruz. User Generated Content en güçlü yanlarımızdan biri. Bugün Youtube’da
Zula için çekilmiş 10 milyondan fazla UGC videosu var. Ekibimizde pazarlama başarısı yüksek olan ve bu ruha sahip arkadaşlarımız var. 26 milyon oyuncu, 10 takım ve 800 bin TL ödül havuzuyla büyük bir komüniteyiz.
Ve gelelim bu ekosistemi oluşturan diğer detaylara… Biz bu platformda donanım üreticilerinin olması gerekir dedik. Onlara yer verdik. Sonra, bu işin çok önemli bir bölümü oyunculardı, oyunculara yer verdik. Hem oyuncular hem de oyuncu menajerleri yer aldı. Sonra, oyuncuların ait oldukları takımlar var. Zula Süper Lig'de yer alan 10 takımımızın sadece sportif başarı olarak değil, kurumsallaşma ve markalaşma anlamında gelişimi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Espor Türkiye'de yeni gelişen bir alan. Bu ekosistemin ve espor kültürünün en doğru şekilde gelişmesi için hiç durmadan çalışıyoruz. Kısaca pazarlamasından hukuk tarafına, donanımından yazılımına, oyuncusundan sponsoruna herkese güzel bir içerik paylaşma şansı verdik.
Buradan yeni bir haber vermek de isteriz. Zula’nın mobil versiyonunu pazara sunacağız. Bu da bizim için yeni bir iş ve heyecan.
Espor birçok markaya değer katacak büyük bir platform.
Buradan hareketle bugün bu toplantının da genel amacını oluşturan sonuca gelecek olursak, markalar ve espor ekosisteminde birlikte ne yapabilirizin peşindeyiz. Markalara diyoruz ki; ‘Birlikte satışı büyütelim ve skora geçecek işler yapalım’...