ÇEVİK VE HIZLI OLMALIYIZ
“TÜRKIYE’YE ULAŞAN bir marka olarak, spor yatırımlarımızda geniş, kitlesel katılımlı spor dallarına odaklanıyoruz. Maraton ve futbolun ardından spor yatırımlarımızın arasına esporu da kattık. Espor, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyen bir pazar. Vodafone FreeZone olarak, espor pazarında önemli yatırım alanlarında var olduk. Espora 13 milyon TL yatırım yaptık.
FreeZone markamızla genç kitle ile etkili ve yakın iletişimi çok iyi kurabiliyoruz, ama Vodafone Türkiye olarak gaming pazarına odaklanmamızın iletişimi güçlendirmek dışında üç ana sebebi var. Birincisi, büyük bir pazar olması ve sistematik olarak büyümesiydi. Federasyonları, takımlarıyla, oyuncularıyla yükselen bir değer ve bu platformda olmak çok önemliydi bizim için. İkincisi, sportmenlikti ve biz de bu değeri marka olarak üstlenmek istedik. Espor, rakip taraftarların yan yana oturup keyifle izleyebileceği bir spor. Gençler bir araya geliyorlar, birbirlerini alkışlıyorlar, tebrik ediyorlar. Maç sonrası sosyal medyadaki
atışmalar o kadar seviyeli ki… Bu çok önemliydi bizim için.
Üçüncü olarak da esporun fırsat eşitliği yaratıyor olmasıydı. Bugün Adana›daki bir genç ile Kore›deki genç aynı anda maç yapabiliyor. İletişim kurabiliyorlar. Farklı kültürler bir arada centilmence yarışıyor. Çok çalışıp, stratejiyi iyi belirlemek başarılı olmaları için temel etkenler. Bu gençler böylelikle çok iyi bir espor oyuncusu olabilirler.
Vodafone Türkiye olarak espora son üç yıldır yatırım yapıyoruz. İlk önce bir espor takımına sponsorlukla başladık. Başka bir ligin isim haklarını alarak devam ettik. Bizde data tüketimi çok fazla ve bu datalar ürünlerimizle çok iyi örtüşüyor. Bu pazarda sadece logo koyarak ilerleyemezsiniz. Vodafone FreeZone ile genç müşterilerimize yeni özgürlük alanları sunmak istedik.
Espor alanında tüm ekosistemi kapsayarak, sektöre sunduğumuz katkıyı ve faydayı büyütmeyi hedefliyoruz.”
Sizce espor dünyasında gördüğünüz eksiklikler neler? Hangi konulara odaklanmak gerek? Kendi adınıza bu platformda stratejileriniz neler olacak?
“Espora girdikten sonra birçok öğrenimimiz oldu. Önümüzdeki dönem yol haritası belirlerken yine üç alana odaklanacağız. İlki, bu ekosistem içinde ortak noktalara odaklanmak. Birbirini tamamlayan bir dünyadayız çünkü. İkinci konu, oyun şirketleri bizleri ‘para kaynağı’ olarak görmemeli. Önümüze bir sürü ajans tekliflerle geliyor. Her gün yeni bir etkinlik. İşin finansal boyutu çok öne çıkıyor. Oysa konu sadece para olmamalı. Son olarak da hızlı olma konusuna odaklandık. Bu işi müşterilere anlatma konusunda hızlı olmak önemli. Yani ‘agility’...
Üç yılda gördüğüm şey, anlamadığım dediğim her fikrin çok iyi çalıştığıydı. Aslında bu da bize bir ödev. Yani bu kafadan çıkmak lazım. Eski tarz pazarlama yöntemlerini bırakmalıyız ve yeni pazarlama yaklaşımlarına izin vermeliyiz.
Önümüzdeki günlerde Milano›da bir 5G oyun finali yapacağız. Bu finale en çok başvuran ülke Türkiye oldu. Finallerde en fazla yer alan ülke biziz. Trendsetter biz olabiliriz. Kısaca; çevik ve hızlı olmalıyız. Sektörün ve Türkiye’nin önü açık.”