Endüstriyel gelişimin öneminin altı çizilecek
SHINYA KUWAYAMA AOTS BAŞKANI
AOTS BAŞKANI Shinya Kuwayama, kuruluş felsefesini gelişmekte olan ülkelerin çalışanlarına yönelik eğitimler düzenlemek olarak belirleyen AOTS’nin düzenlediği eğitimlerde METI fonlarıyla burs imkanı sağlayan kuruluşta önemli işlere imza atıyor. Japonya’nın teknoloji ve yönetim konularındaki uzmanlığından faydalanmak isteyen yönetici ve mühendislere eğitim fırsatları sunmak üzere önemli çalışmalara liderlik ediyor.
“Kasım ayında İstanbul’da “Türk Japon İnovasyon Zirvesi” başlıklı önemli bir iş konferansını düzenleyecek olan Türkiye’deki değerli ortağımız
AOTS Alumni Association’a, Japonya’daki AOTS adına teşekkür etmek isterim. Aynı zamanda bu vesileyle, Türk ve Japon hükümetlerin ve de iş çevrelerinin Alumni Association’a sundukları kesintisiz destek için de şükranlarımı sunuyorum.
AOTS 1959 yılında Japonya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın ve belli başlı Japon şirketlerinin desteğiyle kurulan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu yıl 60’ıncı yılımızı kutluyoruz. Amacımız gelişmekte olan ülkelerin endüstriyel gelişimi için teknik işbirliğini teşvik ederken aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki karşılıklı anlayış ve dostane ilişkileri geliştirmek. AOTS eğitim programları gelişmekte olan ülkelerin mühendislerine ve yöneticilerine sunuluyor. Aralarında 640 Türk vatandaşının da yer aldığı 190 bini aşkın kişi 170 ülkeden AOTS eğitimi için Japonya’ya davet edildi.
Eğitime katılanlar döndükten sonra kendi ülkelerinde Alumni Societies yani bir tür Mezunlar Derneği kurdular. Halen tüm dünyada 72
Alumni Societies var. Bunlar bir araya gelmekle kalmayıp aynı zamanda kendi ülkelerinde insan kaynakları gelişimini teşvik etmek, kendi ülkeleriyle Japonya arasında dostluğu pekiştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler de düzenliyorlar. AOTS Alumni Association Türkiye de, Türkiye’deki programlarımızın düzenlenmesindeki yerel ortağımız. Alumni Association 2010 yılında kurulduğundan beri Japonya’da düzenlenen yönetim eğitimi programlarımıza pek çok katılımcıyı dahil etti. Bu eğitim programlarına eskiden katılmış olanlar Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında ve iki ülke arasındaki iş ilişkilerinin geliştirilmesinde aktif olarak yer alıyorlar.
Bundan dolayı, “Türk Japon İnovatif İş Zirvesi”nin “Birlikte Uyumlu Yaşa, Birlikte Büyü” mottomuzu paylaşan AOTS Alumni Association Türkiye tarafından düzenlenecek olmasından dolayı mutluyuz. Bu etkinliğin Türk iş insanlarına değerli bilgiler ve networking olanakları sunacağını ve
Japon pazarını keşfetmelerine yardımcı olacağını umuyoruz.”
BU YIL 60’INCI YILIMIZI KUTLUYORUZ. AMACIMIZ GELIŞMEKTE OLAN ÜLKELERIN ENDÜSTRIYEL GELIŞIMI IÇIN TEKNIK IŞBIRLIĞINI TEŞVIK ETMEK.