Türk-Japon İnovasyon Zirvesi, milli yerli akımı tetikleyecek
DOÇ DR. SADI VURAL AYONIX CORP. CEO’SU
ISTANBUL ÜNIVERSITESI İngilizce Elektronik Mühendisliği’ni 1997’de bitirdikten sonra Japonya’ya yüksek lisans eğitimi için giden Ayonix Corp. CEO’su Doç. Dr. Sadi Vural, yüksek öğrenimi boyunca yer altı nesne tarama için araştırmalar yaptı. Doktora sırasında ise yüz tanıma üstüne araştırmalarda bulundu. IBM, Sony, Toshiba, Fujitsu, Rohm gibi büyük Japon firmalarında Japon iş yapma yöntemlerini kavradıktan sonra 2007 yılında Ayonix Corporation’ı kurarak çalışmalarımı global pazara taşıdı. Halen Osaka Üniversitesi’nde Doç. Dr. pozisyonunda çalışıyor ve Ayonix firmasının CEO’su.
“Ayonix Corporation, sadece yüz tanıma alanında çalışan Japonya’nın tek IT firması. 2007’de Osaka’da kurulup 2015 yılında Tokyo’ya ana ofisini taşıdı. Kuruluşundan bu yana Japonya içinde Sony, Panasonic, Sharp, NHK, NTT, Toyota gibi dev firmalara yüz tanıma teknolojisi hizmeti veriyor. Global pazarda ise 30’u aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Birleşmiş Milletler, G20 Zirvesi, İstihbarat, Polis, Havalimanları vb. gibi alanlardaki kullanım için gereken yüz tanıma teknolojisini sağlıyor. NIST gibi uluslararası testlerde hız kategorisinde 2015’den beri dünya şampiyonluğunu da elinde bulunduruyor. Son zamanlarda Sunucu ve GPU gibi donanımlar kullanmaksızın geliştirdiği akıllı kameralarda GDPRuyumlu yüz tanıması ile de yeni ilklere imza attı.
Türk Japon ilişkilerini bir üst seviyeye taşıma potansiyeli olan bu Zirve’nin, Türkiye adına büyük bir fırsat olacağı aşikâr. İki ülkenin teknoloji açısından fikir alışverişine ortam oluşturacağına ve bu ortamın da kalıplaşmış enerji, inşaat, makina alanlarından sıyrılıp günümüzün trendleri içinde olan akıllı, inovatif AI teknolojilerini çok daha artıracağına ve beraberinde iki ülke arasındaki ticari işlem hacmini kat ve kat artıracağını düşünüyorum. Firmamız kurulusundan itibaren global ölçekte devletlere, ticari firmalara teknoloji götüren bir Japon firması. Ürünümüz, fabrikalar gibi alanlardan otel, okul, hastane, eğlence mekânları gibi insan faktörünün olduğu yerlerde aktif olarak kullanılıyor. CTC Itochu, Panasonic, Softbank gibi dev firmaların da distribütörlüğümüzü yaptığı ürünlerimiz, Japonya’da yaygınlaşıyor. Akıllı yüz tanıma çözümleri ve son zamanlarda yapılmış yeni inovatif yaklaşımlar, ürünümüzün farkındalığını artırmış durumda. Japonya’da geliştirdiğimiz bu yüz tanıma teknoloji ürününün Türkiye’de bilinilirliğini de bu Zirve ile artırıp, gümrük, polis, limanlar gibi stratejik yerlere satışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
Ülkemizin bu yöndeki ihtiyaçlarına Türk buluşu ve teknolojisi ile bir alternatif yaratmak istiyoruz. Kurumumuz
Japon devleri arasında bilinmesine ve tercih edilmesine rağmen Türkiye’de henüz bilinmiyor. Türkiye’de bilinilirliği artırmanın da bu zirve ile olacağını düşünüyorum. Bu Zirve iki uçta çok önemli. Bir ucunda sürekli yeni iş imkânları, yeni pazarlar arayan Japon geliştiriciler ve firma yöneticileri, diğer uçta ise yeni teknolojiler ve knowhow’ları kullanmaya istekli, genç ve atılımcı Türk iş adamları, yöneticiler ve yatırımcılar. Bu zirve bu iki ucu birleştirebilecek ve bu birleşmelerden yeni ticari ilişkiler yaratıp yeni pazarlara ön ayak olacaktır. Ayrıca Türkiye’de başlayan milli yerli akımı için de büyük bir öneme sahip bir Zirve’dir.”