‘YATIRIMLAR SÜRECEK, VERİMLİ ÜRETİM GÜCÜMÜZ ARTACAK’
“Gelecek dönem, tüm sistemlerin hızla IOT teknolojisine geçtiği bir dönem olacak. Biz de Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda CANIK APP ve CANIK SMART programlarını hayata geçireceğiz” diyen Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırımla 2022’de mevcut 450 bin kapasiteyi 250 bin adet arttırarak 700 bine ulaştıracaklarının altını çiziyor. Şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz? Kuruluş aşaması ve bugünkü sürdürülebilir başarılar için nasıl bir stratejik plan yaptınız?
Samsun Yurt Savunma (SYS), 1998 yılından beri savunma sanayi alanında faaliyet gösteriyor. Hafif silah alanında çalışmalarına başlayan şirketimiz, daha sonra “uçaksavar” da denilen ağır makineli tüfek üretime girdi. Geride bıraktığımız 23 yılda Roketsan için birçok roket ve füze alt sistemleri üreten şirketimiz, daha sonra silah entegrasyonu alanında çalışmalarına başladı. Ürettiği silahları; hava, deniz ve kara platformlarına entegrasyon için hem yurt içi hem yurt dışı kontratlarını başarıyla tamamladı. Kurulduğumuz yıllarda ilk 10 sene öncellikli olarak Ar-Ge yatırımları yapıldı. Yıllık yaklaşık 450 bin adet tabanca üreten SYS; 1 dakikada 1 tabanca üretiyor. Şirketimiz, dünyada alanında 7’inci büyük firma… Türkiye tabanca ihracatının yüzde 75’ini tek başımıza gerçekleştirmekteyiz. Üretiminin yüzde 95’ini 68 ülkeye ihraç eden bir şirket olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerimizle geleceğin yeni yol haritalarını belirleyerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.
Hafif silah alanında Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan Samsun Yurt Savunma’nın ürettiği ürünler; hem kolluk kuvvetleri hem de ordumuz tarafından kullanılıyor. 2018 yılından beri Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türkiye’nin milli tabancası kapsamında kabul edilmekte ve bütün kolluk kuvvetlerimiz için farklı konfigürasyonda silah üretmekteyiz. Firmamız, Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından olan uçaksavar yani ağır makineli tüfek ihtiyacının giderilmesinde rol aldı. 50 kalibre, 12.7 mm ağır makineli tüfeğinin milli ve yerlileştirilmesini gerçekleştirdi ve 2021 yılı itibarıyla seri imalata başladı. Türkiye’nin ilk 20 savunma şirketi arasında yer alan Samsun Yurt Savunma, yine silah sistemleri yanında entegrasyon alanında Türkiye’de tek kaynak pozisyonundadır. Türkiye’nin ihtiyaçlarının yanında ihracat pazarlarına da katkı sağlayan önde gelen firmalardan biriyiz.
CANIK ARMS olarak geliştirdiğiniz ürünlerden bahseder misiniz? Hangi kategorilerde ürünleriniz mevcut? İnovasyon ve Ar-Ge konusunda nasıl bir planlama ve büyüme oldu pandemi döneminde? Geliştirdiğiniz ürünlerle sektörde yarattığınız en büyük fark nedir?
2012 yılından beri uçaksavar projemizi gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Türkiye’de özel sektöre yönelik kısıtlamalardan dolayı ancak 2018 yılında bu projeye başlayabildik. Türkiye’nin kara, hava ve deniz araçlarında uçaksavar ihtiyacı ciddi oranda
bulunuyor. Dünyada bu silahı NATO Standartları’nda üreten kurumların sayısının sınırlı olması ve bunların ciddi kontrollere tabi olması nedeniyle Türkiye, projelerine istediği zamanda istediği miktarda silahı temin edememe durumu yaşadı. Bu nedenle firmamız 12.7 mm uçaksavarı için ciddi bir vizyon ortaya koydu. M2’nin yerlileştirilmesine ve endüstriyelleştirilmesine ek olarak firmamız, silahın Hürkuş gibi sabit kanatlı uçaklar, helikopterler, kara ve deniz araçlarında kullanılmasına yönelik projelerini sürdürmekte…
Dayanıklılığı ve performansına bakıldığında dünyadaki en iyi 12.7 mm ağır makineli tüfeği geliştirdik. NATO ve T.O.P. standartlarında ve dünyadaki rakiplerimizden daha üstün özelliklere sahip olan uçaksavarımız için ön sipariş almaya başladık. Yerli uçaksavarı ilk etapta yıllık 1.500 adet üretmeyi ve bunun da yüzde 60’ını ihraç etmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yıl ise ihracat oranımızı yüzde 80’e çıkarmayı hedeflemekteyiz. Özellikle Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, bu silahın çok büyük bir pazarı bulunuyor. Bununla birlikte, dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. 5’incisi bir Türk firması olacağı için gururluyuz. Şirketinizin hedef pazarlar ve coğrafyalarda büyüme ve yatırım stratejileriyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? İhracattaki büyüme 2021 sonunda ne olacak? Bir numaralı pazarımız olan ABD’de yer alan üretim tesisimizi Vermont’tan, Miami’ye taşıyoruz. Bununla birlikte 25 milyon dolar yatırımla tesisin kapasitesini 250 bin adete çıkarıyoruz. Buna Türkiye’deki üretim kapasitemiz olan 450 bin adet de eklenince kapasitemiz yıllık 700 bin adete çıkacaktır. Bunula birlikte Brezilya, Filipinler ve Güney Afrika’da büyüme hedeflerimiz bulunmaktadır. SYS olarak, bu yıl aralık ayı tamamlandığında ihracatımızın 105 milyon dolar seviyesinde olacağı hesaplanmaktadır.
Gelecek dönem savunma sanayinde ne gibi değişimler olacak? Trendler ne yönde olacak? Teknoloji ve dijitalleşme sektörü hangi noktaya taşıyacak? Mekanik, elektronik, elektromekanik, yazılım gibi alanlarda gelişmeler neler olacak? Gelecek dönemde tüm sistemlerin hızla IoT teknolojisine geçtiği bir dönem olacak bizde bu dönemin geleceğini geçtiğimiz yıllarda okuduk ve gerekli yatırım ve Ar-Ge faaliyetlerini başlattık. Önümüzdeki yıl CANiK APP ve CANiK SMART programlarını hayata geçirdiğimiz bir yıl olacaktır.
Savunma sanayi sektörüne yönelik değerlendirmeleriniz, öngörüleriniz neler? Dünyada sınır güvenliklerinin giderek önem kazanmasıyla satışlarımızın hareketli olacağı bir dönem bizi bekliyor. 2022’de satışlarımızın 2020-2021 döneminde olduğu gibi yüksek seviyelerde gerçekleşmesini bekliyoruz. Türkiye ekonomisi üretim, Ar-Ge ve inovasyon gücüyle kalkınmışlık seviyesini her geçen yıl daha yukarılara taşıyor. Üretim gücü, aktif genç nüfusu, eğitimli ve donanımlı iş gücü ile dünya ekonomilerindeki konumunu da giderek artırıyor. Pandeminin tüm dünya ekonomilerinde yarattığı olumsuzluklardan ötürü zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemi ülke olarak üreterek, ihracatımızı artırarak, sürdürülebilir geleceğe odaklanarak 2022’de de fırsata çevireceğimize inanıyoruz. 2022 şirket hedefleri ve yatırımları hakkında bilgi verir misiniz? Yüzde kaç oranındabüyüme olacak? Savunma sanayi sektörü için sürekli üreten ve yatırım yapan bir şirket olarak pandemi döneminde de yatırımlarımızı ve buna bağlı olarak istihdamımızı artırmayı başardık. 2022’ye yatırımlarımızı hızlandırarak hazırlandık. Mevcut yatırımlarımıza yenilerini ekleyerek sektörümüzün ihracat faaliyetlerine nitelikli bir değer kazandırmayı, istihdamını artırmayı, dolayısıyla ekonomimize katma değer sağlamayı sürdüreceğiz. CANiK
USA, uzun vadeli yatırımlarımızdan birini oluşturuyor. Hali hazırda Vermont’ta olan tesisimizi Miami’de yer alacak yeni tesisimize taşıyoruz. Yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırımlarımızı 2022’de tamamlayarak mevcut 450 kapasitemizi 250 bin adet arttırarak 700 bine ulaştıracağız. Türkiye’deki toplam 13 milyon dolarlık akademi yatırımızı da iki yıl içinde olgunlaştıracağız. Önümüzdeki beş yıl içinde tamamlayacağımız büyük ölçekli yatırımımızla tüm tesislerimizi aynı çatı altında buluşturarak birimler arası entegrasyonunu tamamlayıp, daha verimli üretim gücüne kavuşmayı hedefliyoruz.