HER ÖĞRENCIMIZ IÇIN DÜNYA'YA IKI AĞAÇ ARMAĞAN ETTIK
Türkiye’nin 52 ilindeki 112 okulu ve 85 bin öğrencisiyle yola çıkan Uğur Okulları, ‘Sorumlu Üretim ve Tüketim Programı’nı hayata geçirdi. Program kapsamında bugüne kadar kişi başı 2 ton karbon emisyonu azaltıldığını ve bunun doğaya her öğrenci için iki ağaç armağan etmek anlamına geldiğini söyleyen Uğur
Okulları Genel Müdürü Nil Çiçek ile Dünya’ya ‘uğurlu’
gelecek çalışmaları konuştuk.
Sürdürülebilirlik dünyanın en önemli gündemleri arasında yer alıyor. Uğur Okulları olarak bu konuda bir çalışmanız var mı?
Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak, hepimizin gündeminde olmalı. Çünkü bir Dünya daha yok! Dünya Çevre ve Gelişim Komisyonu da ‘günümüz insanlarının ihtiyaçlarını, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini azaltmadan karşılaması’ çağrısında bulunuyor. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Başkanımız Sayın Enver Yücel, BM Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) Uluslararası Eğitim Merkezi Türkiye Başkanı olarak okullarımızı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda yönetiyor. Biz de Uğur Okulları olarak bu amaçları ilke edinerek bu yıl Uğur’da Sorumlu Üretim ve Tüketim Programı’nı başlattık. Türkiye’nin 52 ilindeki 85 bin öğrencimizde bilinçli üretim ve tüketim farkındalığı kazandırmak hedefi ile; Tarım ve Gıda, Enerji, Su ve Geri Dönüşüm olmak üzere dört tema başlığında ders içi etkinlikler, eylem planları gerçekleştiriyoruz.
MEB gelecek yıl ‘iklim değişikliği’ dersinin müfredata ekleneceğini duyurdu. Sorumlu Üretim ve Tüketim programı kapsamında siz bugüne kadar hangi etkinlikleri gerçekleştirdiniz?
Dünyanın geleceği için bilinçli adımlar atan nesiller yetişmek adına, okul öncesinden itibaren tüm kademelerde bu yıl derslerimizi işlemeye başladık. İklim değişikliği sebeplerine ve tanık olduğumuz sonuçlarının yanı sıra henüz tanık olmadığımız sonuçlarına da Enerji teması kapsamında değiniyoruz. Öğrencilerimiz enerji kullanımında karbon emisyonu verilerini analiz ediyor, sektörlere göre kendi çözüm önerilerini geliştiriyorlar. Sadece temiz enerji kullanımına değil enerjinin verimli kullanılmasına odaklanan projeler üretiyorlar. Enerji teması kapsamında, 10 binden fazla ilkokul ve ortaokul öğrencisinin gerçekleştirdiği 15 dakika ışık kapatma, 1 saat elektrikli eşya kullanmama, prizde fiş bırakmama gibi elektrik tasarrufuna yönelik farkındalık eylemleriyle evlerde enerji tüketiminden kaynaklı karbon ayak izi kişi başı 2 ton karbon emisyonu azaltımı şeklinde gerçekleştirildi. Bu miktar, iki ağacın oksijen üretimiyle temizleyeceği kirliliğin bertaraf edilmesi anlamına geliyor. Yani doğaya kişi başı iki ağaç armağan etmiş oluyoruz. Sadece bu yolla toplamda 1.114.225 TL’lik elektrik enerjisi (60.278,75 kWh) tasarrufu sağlandı.
Öğrencilerinizle iş birliği yürüttüğünüz bu programda hedefleriniz nelerdir?
Uğur’da Sorumlu Üretim ve Tüketim Programındaki eylem planları ile bir yıl içinde; evlerdeki gıda israfını yüzde 25 oranında azaltmayı, enerji kaynakları temelindeki karbon ayak izini yüzde
1,5 oranında düşürmeyi, Su ayak izini yüzde 20 oranında azaltmayı, plastik kullanımını yüzde 30 oranında düşürmeyi ve aynı oranda geri dönüşümü desteklemeyi hedefliyoruz.