“GÜVENLIK ÖNCELIKLI KONUMUZ”
ARCUN TANJU İGDAŞ CIO’SU
saldırılara karşı ilk önceliğin düşmanı tanımak olduğunu belirten İGDAŞ CIO’su
Arcun Tanju, “Bunun için de fidye saldırılarının nasıl yapıldığını bilmeniz ve karşılığında gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Teknolojik önlemlerin ve veri güvenliği politikalarının da bilinen tehditleri bertaraf edecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Biz İGDAŞ olarak hem teknolojik önlemleri alıyoruz hem de bu işteki en ince nokta olan insan faktörünü de tehditler karşısında hazırlıklı olabilmesi için çeşitli eğitimlerden geçiriyoruz.
Çünkü ne kadar önlem alırsanız alın kullanıcılarınızın bilinçli olduğu kadar güvendesiniz. Dolayısıyla önceliğimiz bu noktada başlıyor” dedi.
Saldırı çeşit ve miktarında büyük bir hızla artış olduğunu kaydeden Arcun Tanju, sözlerine şu şekilde devam etti:“Bu artışla sizin kurduğunuz kadronun başa çıkması mümkün olamayacak bir seviyeye gelebilir.
Bunun için de makine öğrenimi gibi teknolojilerle bunları sınıflandırma ve otomatik cevaplar geliştirilmesi gibi yöntemlerle mücadeleye 7x24 devam ediyoruz. Ayrıca siber operasyon güvenlik merkezimiz sayesinde siber tehditlerin anında cevaplanacak hale getirilmesini sağlamaya çalışıyoruz.”
Her ne kadar bir anonim şirket olarak görünseler de günün sonunda İBB’nin bir iştiraki olduklarını ifade eden Arcun Tanju, “Doğal olarak sonsuz bir bütçemiz yok ve kur artışları herkes kadar bizleri de etkiliyor. Güvenlikle ilgili bir proje yapacağımız zaman bütçesine de dikkat ediyoruz ki bu konu bizim için yüksek öncelikli başlıklardan bir tanesidir. Evet, kâr amacı gütmeyen bir işletmeyiz ancak vatandaşımıza güven duyacakları ve verileriyle ilgili en ufak bir şüpheye dahi kapılmayacakları şekilde hizmet vermek için çalışıyoruz” dedi.