“İSTANBUL’UN TÜM VERİSİNİ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ”
EROL ÖZGÜNER İBB CIO’SU
Siber güvenlik konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tüm önlemleri aldıklarını belirten İBB CIO’su Erol Özgüner,
“Bizi diğer kurumlardan ayıran en büyük fark müşterilerimiz yerine vatandaşlarımıza hizmet vermemiz. Bu anlamda da kâr amacı gütmeyen bir kurum olarak hizmetlerimizi planlarken kârlılık olarak değil de bu proje için bütçemiz var mı diye bakıyoruz. Organizasyon olarak da İstanbullu vatandaşlarımızın ev adresi, e-posta adresi, cep telefonu numarası, kimlik numarası, gaz abonelik numarası, İstanbul Kart numarası, pandemi ile birlikte HES kodlarına kadar birçok bilgiye de sahibiz. Hangi sistemi kurarsanız kurun sistemin en zayıf noktası kullanıcılar. Dolayısıyla oltalama e-postaları benzer tüm siber saldırılara kurum olarak biz de maruz kalabiliyoruz” dedi.
Siber saldırganların teknolojinin tüm olanaklarından sonuna kadar faydalanan çok zeki kişiler olduklarının altını çizen Özgüner, “Siz bir önlem alıp ilgili alana bir duvar çekiyorsunuz. Bu defa saldırılar tıpkı korona gibi mutasyona uğrayıp o duvarı atlamaya çalışıyor. Bu sefer siz o duvarın atlanmasına karşı bir önlem alıyorsunuz ve böyle bir döngü içinde sistemleri güvende tutmaya devam ediyorsunuz şeklinde konuştu.
Erol Özgüner kamunun KVKK konusundaki sorumluluklarının özel sektörden biraz daha farklı olduğunu söyledi ve konu hakkında şöyle konuştu:
“KVKK konularında özel şirketlerden farklı olarak vatandaşlarımızı bilgilendirme zorunluluğumuz olduğu için aynı şapkaları takmıyoruz burada. Biz tuttuğumuz verileri kamu kurumları ile olan bağlantılarımız üzerinden doğrulamasını mutlaka yapıyoruz. Evet, veri çok önemli ama veri sızıntısı da hepimizin ortak derdi. Doğal olarak İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın az önce belirttiğim gibi tüm verileri elimizde olduğu için, bizim açımızdan, burada çok büyük bir veriden bahsediyoruz. Toplanan bu verileri İGDAŞ gibi iştiraklerimiz ile de paylaşıyoruz ki olası fatura ödenmeme sorunlarının önüne geçelim. Biz hem belediye hem de iştiraklerimiz için ayrı ayrı kurallar oluşturuyor ve bu şekilde uyguluyoruz.”