‘SEKTÖRDE SÜRDÜRÜLEBILIRLIK ADINA BÜYÜK BIR FARKINDALIK SAĞLADIK’
“Pernod Ricard Türkiye olarak bazı markalarımız ile dünya genelinde pazar liderliğine sahibiz” diyen Pernod Ricard Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay, gelecek dönem için yeni markaları piyasaya sürerken, mevcut markalara yatırım yapacaklarını söylüyor. Tümay, sektörde sürdürülebilirlik adına fark yarattıklarının da altını çiziyor.
TÜRK TÜKETICISININ talepleri genelde kokteyl ve aperatif ürünlere yönelik. Tüketicilerin gündeminde sağlıklı beslenme olduğu için kalorisi düşük ürünler ve içerikler talep görüyor. Premium olan ürünlere olan talep ise daha az ve daha kaliteli tüketim trendini yayıyor.
Pernod Ricard Türkiye Pandemi dönemini nasıl geçirdi?
Şirketimizin vizyonu itibari ile kendimizi ‘Createurs de Convivialité’ yani keyifli anların yaratıcıları olarak tanımlıyoruz. Özünde birlikte yaşamak anlamına geliyor, hayattan beraber keyif almayı ve paylaşmayı kapsayan bir motto diyebiliriz. Ayrıca bizim için daha da geniş anlamda hoşgörüyü, iyiliği, gülümsemeyi, tutkuyu, sorumluluğu barındırıyor. İşte pandemi döneminde de bu mottonun ışığında hareket ettik.
Globaldeki vizyonunuza baktığımızda sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili çalışmalarınız dikkat çekiyor. Bu konunun Türkiye’ye yansıması hakkında bilgi verir misiniz?
Sosyal sorumluluk, stratejik yol haritamız ‘Good Times from a Good Place’ kapsamında en fazla önemsediğimiz konu başlıklarından biri. Hem globalden Türkiye’ye entegre ettiğimiz hem de sadece Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz ya da bir parçası olduğumuz birçok sosyal sorumluluk projemiz var. Sanat, sürdürülebilirlik, eğitim ve sorumlu tüketim odağında, sektörümüze, dünyamıza değer katacak birçok projede yer aldık, almaya da devam ediyoruz. Örneğin; Pernod Ricard öncülüğünde dünyanın birçok ülkesinde hayata geçen “The Bar World of Tomorrow” projesini 2020 yılında Türkiye’de başlattık. Global olarak sürdürülen bir diğer proje; “Sorumlu alkol tüketimi”ni odağını alan #DrinkMoreWater kampanyasını da Türkiye’de başlattık, hızla buna odaklanacağımız bir sürece giriyoruz.
Sürdürülebilirlik adına gündeminizde neler var?
Az önce söz ettiğim “The Bar World of Tomorrow” projemizle bu konudaki yaklaşımımızı ifade etmek isterim.
“The Bar World of Tomorrow”, Birleşmiş Milletler’in EducateAll platformu aracılığıyla tüm barmenlere sunduğu bir sürdürülebilir işletme ve sorumlu barmenlik eğitim programı. Sorumlu marka kimliğimizle, yeme içme sektörünü daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir bar dünyası yaratmaya davet ediyoruz.
Pernod Ricard’ın Türkiye operasyonu adına gelecek dönem hedefleriniz neler?
Bu yıl Pernod Ricard Türkiye olarak 20. yılımızı kutluyoruz. Böylesi anlamlı bir yılda bu başarıya imza atmış olmak da bizler için büyük mutluluk. Başarımızın anahtarı olduğunu düşündüğüm uzun vadeli olumlu bakış açımızı koruyup yatırımlarımıza devam edeceğiz. Gerek yeni markaların piyasaya sürülmesi gerekse mevcut markalarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca dijitalleşme, organizasyonumuzun genişlemesi ve müşterilerimizin işlerini geliştirme konusundaki nokta için yatırımlarımız devam edecek.