“2022’yi Yüzde 110 Büyümeyle Kapatacağız”
Bu yıl üretim tesisinin hacmini artırarak, Türkiye’de ve ihracat yaptıkları bölgelerde çift haneli adetsel büyümeye ulaşan Günsan Elektrik’in Genel Müdürü Erhan Kaya, “Bu doğrultuda, 2022’yi yüzde 110 büyümeyle kapatacağımızı öngörüyoruz” diyor.
FARKLI YAŞAM alanlarında kullanılan, kişiselleştirilebilir, güvenli ve estetik elektrik ürünleriyle sektörde dikkat çeken Günsan Elektrik, 40’ıncı yaşını kutluyor. Müşterilerine 17 bin parçalık ürün gamı ve Türkiye genelindeki 36 bayisiyle hizmet veren firma, yurt dışında da önemli projelerin çözüm ortağı olarak, dünyanın 50 ülkesine ürünlerini ulaştırıyor. “Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’da pazar hakimiyiz. Orta Asya’dan Balkanlara, Kuzey Afrika’dan Cezayir, Fas, Tunus’a kadar çok etkiniz” diyen Günsan Elektrik
Genel Müdürü Erhan Kaya, 2021’de toplam cironun yüzde 65’ini ihracatla karşılayan bir konuma geldiklerini belirtiyor.
2022’de dijital dönüşüme önem vererek, akıllı ev sistemleri ve yeni jenerasyon ürünlere yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla kendilerini sürekli geliştirdiklerini ifade eden Kaya, yılı nasıl kapatmayı öngördüklerini şöyle anlatıyor:
“İlk yarıda finansal sonuçlarımız bir önceki senenin aynı dönemine göre iki kat büyüdü. Alçak gerilim tesisatı ekipmanları sektörünün öncülerinden biri olarak, sonuçlar bizim için memnuniyet verici. 2022’de yeni anahtar hatlarımızı devreye alma yatırımımızla üretim hacmimizi yüzde 50 oranında artırdık. 2021’de üretim kapasitemiz yüzde 85’i aşarak, 70 milyon adede ulaştı. 2022’de de üretim tesisimizin hacmini artırarak, ülkemizde ve ihracat yaptığımız bölgelerde çift haneli adetsel büyümeye ulaştık. Bu doğrultuda 2022’yi yüzde 110 büyümeyle kapatacağımızı öngörüyoruz.”
2023’ün, önceki senelerde odağa alınan stratejilerin sonuçlarını daha da net görecekleri bir yıl olacağına inandıklarını ifade eden Genel Müdür, yeni yıla dair hedeflerini şu sözlerle aktarıyor: “Üretim kapasitemizi artırma hedefiyle Türk ekonomi ve istihdamına katkı sağlayacak yatırımlarımız üzerinde çalışıyoruz. Değişen tüketici beklentileri ve satın alma alışkanlıkları çerçevesinde ürün gamımızda önemli yeniliklere imza atacağız. 2023’te özellikle ihracat kanalını büyütecek yatırımları gündemimize almayı düşünüyoruz. CIS ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’deki ihracat ağımızı büyütecek adımlar atacağız. Proje kanalı tarafında ise hastane, otel ve toplu konutların yanı sıra hedef projeler odak noktalarımız arasında yer alacak.”
Günsan Elektrik bir süre önce sektörde oldukça yenilikçi bir projeye imza atarak GEP CLUB’ı kurdu. Online bir platform olan GEP CLUB, Türkiye çapında elektrikçileri ve tüm iş ortaklarını buluşturmayı hedefliyor. “İki yıl önce başlayan dijitalizasyon sürecimizde, dijital kanal operasyonlarımızı fiziksel mağazalara entegre ettik. Sadece nihai tüketicinin değil sektör paydaşlarımızın ve iş ortaklarımızın beklentilerine de maksimum oranda cevap verebilmek amacıyla dijital çözümler üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışma neticesinde online bir platform olan ve kısaca GEP CLUB dediğimiz Günsan Elektrikçiler Platformu’nu kurduk” diyen Kaya, GEP CLUB’ı “tüm iş ortaklarıyla iletişimi ve etkileşimi merkeze alan, aradaki işbirliğini güçlendirecek, son gelişme ve trendlerden hızlıca haberdar eden ve çeşitli eğitim içeriklerinin yer aldığı interaktif bir alan” olarak tarif ediyor. Elektrikçilerin markanın ürünlerini aldıkça bu platform üzerinden puan kazandıklarını ve bu puanları istedikleri şekilde harcayabildiklerini dile getiren Kaya’nın verdiği bilgilere göre; şu anda platformda Türkiye’nin her yerinden 3 binin üzerinde elektrikçi var. Yıl sonunda bu rakamın 4 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu ilgiyi daha da ileriye taşıyarak iki yıl içinde Türkiye’deki elektrikçilerin en az yarısına ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Kaya, “Bu yatırım ile daha fazla elektrikçiye ulaşarak aramızdaki sinerjiyi dijital ortamda güçlendirmek ve elektrikçilerimizin iş süreçlerinde katma değer yaratmak istiyoruz” diyor.