Yapay Zeka Destekli Yatırım Danışmanlığı
Magnus, portföyleri anlık olarak izleyen ve yöneten teknolojisi ile kendi geliştirdiği yapay zekaya dayalı algoritmasıyla finansal kuruluşlara ve yatırımcılara risk profili ve beklentileri doğrultusunda fon, fon sepeti oluşturma ve yönetme hizmeti sunuyor.
SERMAYE piyasalarında robo danışmanlık teknolojileri hızlı bir şekilde yayılıyor. Robo danışmanlıkta yönetilen fon büyüklüğü globalde 1.6 trilyon dolara ulaştı. Ülkemizde bu alan da faaliyet gösteren şirketlerden biri olan Magnus, makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmalarına dayalı portföy optimizasyonu ve robo danışmanlık platformu.
NELER YAPIYOR?
Magnus Kurucu Ortağı Esra Ulaşan, “Portföy Yönetim şirketlerine tebliğdeki esasları gözeterek makine öğrenimi ve yapay zeka destekli Yatırım Fonları ve Fon Sepetleri oluşturma ve tavsiye hizmeti veriyoruz. Fonları anlık olarak izliyor, piyasa hareketlerine göre algoritmalar vasıtasıyla fon tavsiyesi sağlıyoruz” diyor. Şirket, bireysel kullanıcılar için de yeni nesil bankacılık uygulamalarına ve trading platformlarına algoritmalara dayalı yatırım stratejilerini oluşturabilecekleri portföy optimizasyonu modülleri sunuyor.
Magnus’un en önemli değer önerilerinden birisi, ekibi tarafından geliştirilen istatistiksel olarak kanıtlanmış algoritmanın tescillenmiş olması.
Ulaşan, “Yaptığımız şey genel olarak, gerçek piyasa koşulları varsayımları altında portföy teorisine uygunluğunu istatistiksel olarak ispatladığımız yeni algoritmalar türetmek ve ampirik olarak önerdiğimiz algoritmaların performanslarını ispatlamak ve mevcut yöntemler ile karşılaştırmalı analizler sunmak. Bu anlamda biz Magnus’u bir Ar-ge inovasyon firması olarak
tanımlıyoruz” diyor. Magnus’un ABD’de NC State University’de Prof. Dr. Mehmet Caner ile yaptıkları akademik çalışmalar neticesinde ortaya çıktığını belirten Ulaşan, “Yatırım yönetimi ve portföy optimizasyonuna yönelik bir makine öğrenimi algoritması geliştirdik. Algoritmanın hem teorik hem de pratik olarak çeşitli piyasalarda başarısını kanıtladık. Sonrasında takımımıza deneyimli seri girişimci Ercan Gümüş’ün katılmasıyla birlikte ticarileştirme fikri canlandı. Ercan aynı zamanda bizim ilk aşama yatırımcılarımız arasında. Finansal modeller üzerine çalışan Prof. Dr. Özlem Önder’in de dahil olduğu 4 kurucu ortak olarak yolumuza başladık. Geldiğimiz noktada pazar tarafından kabul görmüş üç farklı çözüm, hayalimize inanan kurumsal yatırımcılar, hizmet verdiğimiz binlerce müşteri ile yolumuza devam ediyoruz” diyor.
ÜÇ FARKLI İŞ MODELİ
Magnus’un üç farklı iş modeli var. Kuveyttürk ve KT Portföy işbirliği ile Robo Danışmanlık projesini tamamladı. Önümüzdeki dönemde mobil uygulama üzerinden Kuveyttürk’ün tüm kullanıcıları ürünü kullanabilecekler.
Global MD Portföy Yönetim Şirketi işbirliği ile TEFAS’ta işlem gören GLC (Global MD Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu) ve GLG (Global MD Portföy Capital Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon))’ları hayata geçirdi. Anlık olarak piyasaların ve bilgi kaynaklarının takip ve analiz edildiği bir sistem ile fonlar yapay zeka teknolojisi ile yönetiliyor. Bireysel kullanıcılar için Matriks Prime ve Matriks IQ programları üzerinden yatırımcılar Magnus’u kullanarak beklentileri doğrultusunda yatırım stratejilerini oluşturabiliyor.
NASIL ÇALIŞIYOR?
Globalde robo danışmanlar genellikle etkin çeşitlendirme yoluyla farklı varlık sınıflarından sepet oluşturarak bu portföylerin otomatik yönetimine odaklanmış durumdalar. Burada varlık seçimi, varlık alokasyonu ve alım-satım işlemlerinin otomatik olarak yapıldığı bir süreç. Ulaşan, “Bu teknolojilerle yatırımcılar genel hedeflerini ve risk toleransını dikkate alan düşük maliyetli portföyler oluşturabiliyor. Son yıllarda popüler olan yaklaşımlardan biri de yapay zeka ile yönetilen fonlar yaratmaktır. Anlık olarak piyasaların, alternatif bilgi kaynaklarının takip ve analiz edildiği bir sistem ile fonlar oluşturulur ve aktif yönetilir.
KULLANICI PROFİLİ
Robo danışmanlık hizmeti bir süredir hayatımızda, özellikle profesyoneller tarafından yıllardır kullanılıyor. Covid’in de etkisiyle birlikte finansal okuryazarlık artmaya başladı de bireysel düzeyde de kullanım alanı oluşmaya başladı. Yapay zekanın robo danışmanlarla çalışmaya başlaması ve sağladığı getiriler finans dünyasının oldukça ilgisini çekiyor. İnsan etkisini azaltmayı ve yeni teknolojilerden faydalanmayı isteyen kurumlar yapay zeka destekli robo danışmanların en önemli kullanıcıları. Ulaşan, “Bizim öncelikli hedefimiz, yatırım hizmeti veren kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak olabildiğince fazla kullanıcıya ulaşmak. Robo-danışmanlar, sisteme giriş için gerekli miktarı minimuma düşürerek, ücretleri düşük tutarak ve yatırım bilginiz olmasa bile anlaşılması kolay kullanıcı deneyimleri sunarak yatırımı daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olmaktadırlar. İnternet erişimi ve bağlı bir cihazı olan herkes bir robodanışman ile hızlı ve kolay bir şekilde yatırım yapmaya başlayabilir.
Algoritmalar insan gözünden kaçabilecek algılayamayacağımız yeni paternleri ve olasılıkları ortaya çıkartabilir. Alternatif veri kaynaklarının analizi ile fırsatların ortaya çıkarılması ve/veya riskten korunma stratejilerinin oluşturulmasını yardımcı olur. Varlıklar ve piyasa göstergeleri arasındaki ilişkileri ortaya çıkartarak otomatik içgörü sağlar ve alım-satım kararlarında rasyonel kararlar almaya yardımcı olur. Kurumlara kullanıcı davranış kalıplarının çıkartılarak büyüme öngörüleri oluşturmalarını sağlayabilir” diyor.
SÜREKLİ GELİŞİM
Yatırım yönetiminde yapay zeka destekli ürünler ve yaklaşımların sürekli geliştiğini vurgulayan Ulaşan, “Bu anlamda sürekli bir dönüşüm dönemi içinde olacağız. Sektörün ihtiyaçlarına yönelik performansı yüksek spesifik algoritmalar geliştiriyoruz ve çözümler sunuyoruz. Magnus olarak algoritmalarımızı sürekli geliştiriyoruz ve uluslararası geçerliliği olan yöntemler kıstas kabul edilerek performans karşılaştırmaları sunuyoruz. Biz bu anlamda kendimizi Büyük Veri alanında
Ar-Ge İnovasyon firması olarak tanımlıyoruz. 2020 ve 2021 yıllarında iki tur yatırım aldık, Lima Ventures, İst Capital ve Katar Kalkınma Bankası yatırımcılarımız arasına girdi. Katar Kalkınma Bankası’yla birlikte MENA bölgesi hedef kitlemiz haline geldi ve faaliyetlerimizi aktif olarak orada da yürütüyoruz. Aldığımız yatırımlar, büyüyen ekibimiz ve yeni ürünlerimizle önümüzdeki dönemde yurt dışı operasyonlarımızı genişletmeyi ve yeni entegrasyonlarla Türkiye’deki müşteri sayımızı arttırmayı hedefliyoruz” diyor.