‘İMALATÇILARIMIZIN SADECE İHRACATA ODAKLANMASINI SAĞLIYORUZ’
TGS DIŞ TICARET Genel Müdürü Engin Nukan, aracılık ettikleri imalatçı firmalara yeni avantajlar konusunda çalışmalar yaptıklarını söylüyor. İmalatçı firmalara yeni pazarlarda da destek olacaklarını belirten Nukan,
“Amacımız; firmalarımızı prosedürden kurtararak, sadece ihracata yönelmelerini sağlamak" diyor.
TGS Dış Ticaret ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz? Yeni pazarlara odaklanırken, dış ticarette hangi sürdürülebilir çalışmalar gündeminizde?
“TGS Dış Ticaret kuruluşundan itibaren imalatçı firmaların ihracatlarına aracılık ederken mevcutlara ilave yeni avantajlar sağlıyor. Biz, imalatçı firmaların hammade tedarikinde finansal olarak daha güçlü hareket edebilmelerini ve KDV iade prosedürlerinden kurtularak asıl işlerine odaklanmalarını amaçlıyoruz. Hammadde tedariki imalatçı firmalarımız için son iki yıldır büyük bir sorun oluşturuyor. Firmaların ham maddeye kolay ulaşılabilmeleri için gerek pre-finansman konusunda gerekse KDV iadelerinin firmalara daha hızlı ödenmesi için yardımcı oluyoruz. Ayrıca aracılı ihracat sözleşmesi kapsamında hizmet verdiğimiz firmaların vergi dairelerindeki evrak akışlarını takip etmelerine gerek kalmadan hızlı bir KDV iade döngüsü oluşturuyoruz. Böylece firmalar KDV iadelerini alabilmek için teminat mektubu kullanmak ve/veya rapor için yeminli mali müşavirlerle çalışmak zorunda kalmıyor. Kısaca müşterilerimize vergi dairesine uğramadan KDV iade kolaylığı sağlıyoruz. Böylece firma hem personel hem de sermaye olarak tüm güçlerini ihracata yöneltebiliyorlar. Şirketimiz beyannameyi vergi dairesine ibraz ettikten sonra imalatçı firmalarımıza KDV iadeleri konusunda pre-finansman desteği sunuyor. Bu da beyannamenin erken verildiği her gün için firmalaya avantaj sağlıyor. Gelecek dönem proje çalışmaları arasında imalatçı firmalarımızın mevcut ihracatlarına ek olarak onlara yeni pazarlar yaratacak yurt dışı tanıtım faaliyeleri ve fuar destekleri ön plana çıkıyor. Ayrıca imalatçı firmalarımıza toplu alımlar ile hammadde desteği sağlayabileceğimiz çalışmalara odaklanmayı önceliklerimiz arasına aldık. Türkiye’nin ilerleyen ihracatında, imalatçı firmaları prosedürlerle zaman kaybını en aza indirerek sadece ihracata yönelmelerini sağlamak istiyoruz.”
Dış ticaret sermaye şirketlerinin ülke ekonomisindeki yeri ve imalatçı firmalara sağladığı kolaylıklar neler? Gelecek dönem hedefler neler?
“TGS Dış Ticaret olarak 2023 hedeflerimizde ihracattaki pazar payımızı imalatçı firmalarımızın gücüne bağlı olarak geliştirmek istiyoruz. Burada imalatçı firmalarımızın yurtdışında özellikle fiyat, hız gibi konularda rekabet edebilmeleri için onlara ne gibi avantajlar sağlayabileceğimiz üzerine odaklanıyoruz. KDV iadelerini devletten almadan firmalarımızın büyük bir kısmına ödemeye başladık. Ayrıca imalatçı firmalarımızın ham maddeye kolay ulaşabilmesi için çeşitli ülkelerde girişimlerimiz var. Fuar ve etkinliklere katılıp, toplu alımları imalatçı firmalarımız adına yapmaya yönelik girişimlerimiz devam ediyor. Rekabetçi bir pazar yaratacağız. Dış ticaret sermaye şirketlerinin geçmişte yaptıkları yurt dışındaki pazar araştırmalarını günümüzde tekrar faaliyete geçirmeye çalışıyoruz. Dış temsilcilikler kurarak yurt dışında imalatçı firmalarımıza pazar payını artırmayı hedefliyoruz. Böylelikle firmalarımızın yurt dışı müşterilere daha kolay ulaşmalarını sağlayacağız. Bununla ilgili 2023 yılında yatırımlarımız olacak. Özetle değişen ve gelişen ticaret hayatına hem dijital hem de ekonomik olarak katkı sağlamak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.”