Adil Sani Konukoğlu
SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BEŞ KUŞAKTIR tekstilde faaliyet gösteren Sanko, 1990’lı yılların başında alınan kararlar doğrultusunda günümüzde tekstilin yanı sıra, enerji, inşaat, ambalaj, bilişim, sağlık, finans, eğitim, AVM, gayrimenkul sektörlerinde yurt ve dünya ölçeğinde çevre dostu şirketleri bünyesinde bulunduran konuma ulaştı.
Grubun amiral gemisi konumundaki tekstil sektöründe olmak üzere, Türkiye’de ve global arenada pek çok alanda liderliğini sürdüren şirket, Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji, çimento ve ambalaj üreticileri arasında yer alıyor. Eğitim, sağlık ve kültür-sanat alanında yaptığı yatırımlar ve sosyal sorumluluk çalışmaları ile toplumsal gelişime katkı sunan Sanko Holding’in 2021 yılı cirosu 12.6 Milyar TL olarak gerçekleşti. Holding bugün 4 bin kişiye istihdam sağlıyor.
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile Fortune adına gerçekleştirdiğimiz röportajda hem son dönemin değerlendirmesini hem de gelecek döneme ilişkin beklentilerini konuştuk. Fortune globalin kriterlerine göre belirlenen 2022 Fortune Yılın İş Liderleri Listesi’nde de yer alan
Adil Sani Konukoğlu, sürdürülebilir yönetim odağındaki stratejilerinin başarısını anlattı.
Yer aldığınız sektörler ve gelecek dönem etkin olacağınız konular neler olacak?
Tekstil bizim ana işimiz olmaya devam edecek. Tekstil, enerji ve çimentoda yeni yatırımlar, kapasite artışı ve yenileme yatırımları yapacağız. Yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımızı hızlandıracağız. Dünyadaki gelişmelere göre hareket edeceğiz. İnsan ve doğayı ön planda tutan işler yapmak zorundayız. Tekstilde denim kumaş ve iplik üretimlerimiz (organik pamuk ve geri dönüşüm ürünler), dünya çapında sürdürülebilirlik konusunda öncü durumda. Tarladan müşteriye ulaşana dek tüm tedarik zincirini hassasiyetle izliyor ve raporluyoruz.
Dijitalleşme ve Ar-Ge konularında gündeminizde neler var?
Dijital çağa uyum sürecinde teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına odaklandık. Pandemide bunu daha farklı gördük ve beklenenden daha hızlı bir şekilde bütün şirketlerimizi dijitalleştirme konusunda yatırımlarımıza devam ettik. Teknolojinin hızla geliştiği dünyada dijitalleşmek her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. Gerekli olan dönüşümü bugünden gerçekleştirerek geleceğin dünyasına hazırlanıyoruz. Sosyal kalkınmanın değerini iyi biliyoruz. İsrafa karşıyız. Gençlere eğitim ve sağlık alanında destek veriyoruz.
Gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için TEKNOFEST’i üç yıldır destekliyoruz. TEKNOFEST’te “Çevre ve Enerji Teknolojileri” kategorisinin sponsoru olduk. Üç yılda 12.708 takım proje ve fikirleriyle yarıştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliği kültürü oluşturulması, verimlilik ve çevre konularında farkındalığı artırarak yenilikçi ve teknolojik fikirlerin geliştirilmesini önemsiyoruz ve teşvik ediyoruz. Ülkemiz, çok yüksek bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip. Bu kaynaklar temiz enerji sunuyor. Bununla birlikle öz kaynağımız olması sebebiyle maddi yönden de ciddi bir önem taşıyor.
2022 ve sonrası için gündeminizdeki en önemli konular neler olacak?
Enerji sektörüne yatırım yapmaya devam edeceğiz. Enerji sektörüne girmemizin asıl nedeni ülkemizin enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanabilmek ve ülkemize daha faydalı olmaktı. Bundan sonra da olanaklarımızı enerji sektörüne yönlendirmeye devam edeceğiz. Karbon salımının azaltılması gelecek kuşaklara bırakacağımız en güzel miras olacak. İnanıyorum ki, ülkemizi elbirliğiyle dünyanın lider ülkeleri arasına çıkaracağız. Güçlü bir Türkiye için hep beraber çalışmaya, üretmeye devam.
“Tekstil, enerji ve çimentoda yeni yatırımlar, kapasite artışı ve yenileme yatırımları yapacağız. Yenilenebilir enerji alanında
yatırımlarımızı hızlandıracağız. Tekstilde denim kumaş ve iplik üretimlerimiz (organik pamuk ve geri dönüşüm ürünler), dünya çapında sürdürülebilirlik konusunda öncü durumda.”
YILDIZ HOLDING çatısı altında bisküviden çikolataya, kekten, sakız ve şekerlemeye, işlenmiş etten, dondurulmuş gıdaya, yenilebilir yağ ürünleri ve kişisel bakım ürünlerine kadar birçok ürünle tüketicimize hizmet veriyoruz.
Aynı zamanda Şok Marketler ve Bizim Toptan gibi hızlı büyüyen zincir perakende şirketleriyle büyüyor. Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ali Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duyuyor ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri destekliyor. Holding son 10 yılda yürüttüğü stratejilerle Godiva ile global bir oyuncu oldu. United Biscuits’in satın alınmasıyla global markalarla büyümeye devam etti. Globalde bisküvi üretiminde ikinci sıraya yükseldi. Ana iş kolları olan gıda ve perakendeye odaklanarak daha yalın, kolay yönetilebilir bir yapıya geçilmesini sağladı. Holding bünyesinde 25’i yurt içinde olmak üzere toplam 46 fabrika var. Dokuz Ar-Ge merkezinde her yıl yüzlerce ürün ve proje geliştiriliyor.