Lucien Arkas
ARKAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
61 ŞİRKETLE 7 BİN 300 KİŞİYE istihdam sağlayan Arkas, 23 ülkede 59 ofisi olan İzmir merkezli uluslararası bir holding. Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas “Dalgayı yataran liderdir” diyor, faaliyet gösterdiği sektörlerde öngörülü yatırımları ve öncü girişimleri ile tanınıyor. Akdeniz, Karadeniz, Kuzey Avrupa ve Batı Afrika’daki ofisleri, acentecilik hizmetleriyle oluşturdukları geniş network ile denizcilik sektöründe güçlü bir konumda. Hem yurtiçinde hem yurtdışında ortaklık kültürü uzmanlığı var. Yurtdışında ofisleri olan coğrafyaları iyi tanıyor, farklı kültürlerin iş yapış kültürlerine hakim, yerel değerleri koruyan uluslararası bir yapılanmaya sahip. Armatörlük şirketi Arkas Line, Dünyanın saygın denizcilik araştırma şirketlerinden Alphaliner’ın “Gemi Sahibi
Armatörler” dünya sıralamasında ilk 30 içinde yer alıyor. “Lojistiğin Arkasındaki Güç” mottosu ile lojistik sektörünü geliştiren öncü yatırımlar yapan Arkas Lojistik, “Dijital hızda taşımacılık” için müşterilerinin taşıma ihtiyaçlarına proaktif bir yaklaşımla cevap verirken bünyesinde kurduğu iki yeni şirket, Arkas Rail ve Shipeedy Lojistik ile de parsiyel lojistik sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor, demiyolu taşımacılığında da önemli adımlar atıyor. Pandemide temassız operasyona uygunluğu nedeniyle özellikle öne çıkan demiryolu taşımacılığına Arkas yatırım uzun yıllardır yapıyor. Kocaeli’nde Alman Duisport ortaklığı ile Railport isimli bir kara limanı kuruyor. Avrupa’dan Çin’e yapılan taşımalarda hub olacak önemli bir lokasyonda, demir ve kara yolu entegre hizmet verecek olan kara limanı kendisinin deyimiyle bir prototip ve sektörde ilk. Ayrıca Mersin Yenice’de bir kara limanı projesi daha bulunuyor. Liman ve Terminal Hizmetleri alanında;
Ambarlı’daki Türkiye’nin ilk özel konteyner limanı olan Marport ve İzmit’te Türkiye’nin ilk ve tek otomotiv ihtisas limanı Autoport ile hizmet verirken, Türkiye’de limancılık alanındaki know-how’ı yurtdışında da değerlendirmek amacıyla K.K.T.C., Gazimagosa’da kurduğu konteyner terminali Adaport hizmete devam ediyor. Arkas Koleksiyonu’nu geniş kitlelerle paylaşmak arzusuyla 2011 yılında açtığı Arkas Sanat Merkezi, 2012 yılında açtığı Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nden sonra İzmir’de üçüncü sanat merkezi olan Arkas Sanat Urla’yı 2020 Eylül’de açtı. 11 yılda 700 binden fazla ziyaretçi ağırlayan Arkas Sanat Merkezi, geçen yıl Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (International
Association of Art) tarafından Yılın Sanat Kurumu seçildi. Arkas’ın sanat yatırımları İzmir’de restorasyonları devam eden üç ayrı köşkün de sanat merkezlerine dönüştürülmesiyle sürüyor. Sportif genç nesillerin yetiştirilmesini amaçlayan Arkas Spor Kulübü İzmir’de özellikle voleybol ve yelken branşında önemli başarılara imza atıyor. İtalyan Anaokulu, Orion Vakfı’na bağlı Piri Reis İlköğretim Okulları, Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı ile eğitimli bireylerin hayata hazırlanması için gayret gösteriyor. 16 yıldır Çeşme koylarında çalışan Arkas TURMEPA II atık toplama teknesi, 17 milyon litre deniz suyu temiz kalmasını sağladı.