‘FINANSIN DIJITALLEŞMESINE ODAKLANACAĞIZ’
Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar; Figopara’nın şirketlerin en temel ihtiyacı olan finansmana ulaşmasına aracılık eden benzersiz iş modeliyle sürdürülebilir büyümeyi desteklediğini söylüyor.
FİGOPARA, KOBİ’lerin daha fazla finansmana ulaşmasına aracılık ederken, satın alma fırsatlarını kovalıyor.
Son iki sene içindeki şirket performansınız nasıl şekillendi? Yeni yatırım ve iş birlikleri konusunda gündeminizde neler vardı?
Figopara olarak kurulduğumuz günden bugüne 6,2 milyardan fazla işlem hacmine erişirken 102 binden fazla faturanın işlemine aracılık ettik ve toplamda 6 binden fazla işletmeye hizmet sunuyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne Figopara kullanıcısı KOBİ’lerin platformumuza olan sadakati çok yüksek. Bir KOBİ platformumuzu kullanmaya başladığında ortalama 1,5 yıl içinde 80 kez kullanıyor. Figopara’nın iki temel ürünü Figo Kolay Finansman ve Tedarikçi Finansmanı büyüme oranı 2021 Eylül’den 2022 Eylül’e kadar yüzde 100’ün üzerinde. 2022 yılında her ay Figopara’yı yeni kullanmaya başlayan şirket sayısı bir önceki aya göre ortalama yüzde 30 büyüdü. Şimdiye kadar iki ayrı yatırım turunda toplam 5,6 milyon dolar yatırım almıştık geçen ay ise L2G Ventures’ın liderlik ettiği Seri A yatırım turumuzda 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım aldık. Yatırım turumuza mevcut yatırımcılarımızdan Dünya Bankası
Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Eczacıbaşı Momentum ve Finberg’in yanı sıra JIMCO, İş Bankası Maxis Girişim Sermayesi Fonu (GSYF), Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu’nun aralarında bulunduğu yatırımcılar katıldı.
KOBİ’lerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşması için finansal teknolojiler ve girişim ekosistemine yönelik gelecek döneme ilişkin hedefleriniz neler?
Figopara olarak şirketlerin işletme sermayesi problemlerini çözen ve şirketlerin işlerini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu finansal kaynağı bulmalarını sağlayan bir fintek şirketi olarak konumlanıyoruz. Finansman ihtiyacının karşılanmasına aracılık ettiğimiz iki temel hizmetimiz var. Bunlardan biri Tedarikçi Finansmanı. Büyük ölçekli firmaların, düzenli olarak mal ve hizmet sağlayan tedarikçilerin fatura vadesinden önce alacaklarını bugünden tahsil etmelerini sağlayan bir hizmet. Bir diğer çözümümüz ise Figo Kolay Finansman. Geliştirdiğimiz teknolojik modelle ticari işletmelerin mali verileri ve e-fatura bilgileriyle mali durum ve ticari faaliyetlerine bakarak müşteri özelinde puanlama oluşturuyoruz. Ortaya çıkan bu puana göre tahsil edebilecekleri faturalar için uygun banka teklifleri sunuyoruz. Bu hizmetimiz sayesinde seçilen banka teklifiyle faturaya ait ödeme hızlı bir şekilde gerçekleştirilirken, tüm başvuru sürecinin dijital olarak yapılması firmalar için işlemlerin daha da hızlı sonuçlanmasını sağlıyor.
Sürdürülebilir iş ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda Figopara gelecek dönem hangi konulara odaklanıyor?
Müşteri ihtiyaçlarını, görüşlerini çoklu kanallardan takip ederek yeni teknolojiler gelişiyoruz. Tahsilat ve buna bağlı olarak sağlıklı nakit akışı yönetimi işletmeler için bugün en kritik iki konu iken bu ihtiyacı karşılayacak alternatif finansman kaynaklarına erişimi daha da kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda iyi bir müşteri deneyimi için finansmana hızlı ve kolay yoldan erişimin sağlanmasına ve finansın dijitalleşmesine odaklanacağız. En son aldığımız yatırımımızı da takiben birlikte çalıştığımız banka ve finansal kuruluşlarla iş birliklerimizle işletmelere ayrılan limit tutarlarının artırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Banka ve finansal kuruluşlarla yeni iş birlikleri fırsatları kovalayacağız.