‘BUTIK TURLARDA TÜRKIYE ÖNEMLI BIR LOKASYON’
2023 yılında taleplerin yoğunlaşarak ekoturizme kayacağını söyleyen Trippters Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Alp Can, özellikle Güneydoğu Asya’dan Malezya ve Vietnam’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında büyük oranda artış beklediklerinin altını çiziyor.
TRIPPTERS, TrippTech markası ile kullanıcı verilerini analiz ederken, seyahat edenlere en iyi teklifleri sunuyor.
Trippters.com'un kuruluş hikayesi ve stratejik olarak hedeflerini anlatır mısınız?
Trippters.com 2019 yılında kurulan mutlu müşteriler,mutlu seyahatler ilkesini benimseyen A grubu bir seyahat acentesidir. Ana önceliğimiz tüketicilerimize konforlu bir seyahat deneyimi yaşatmanın yanında gidilen / gezilen şehirin ruhunu ve dokusunu hissettirebilmek. 2019 yılında yakalamış olduğumuz ivme bir anda 2020 yılında başlayan pandemi ile içinden çıkılamaz bir hal aldı. Trippters.com olarak "temassız turları" o yıl başlatarak sektör içerisinde krizi fırsata çevirdik. 2020 yılı ile gelen pandamı Trippters.com’u faaliyet gösterdiği pek çok alanda revizyona gitmeye teşvik etti. 2021 yılında pandemi sebebiyle bilindiği üzere pek çok düğün ve organizasyon ertelenmişti. Yasakların kalkmasıyla beraber evlilik ve romantik seyahat turizmi zirvesini yaşadı. Trippters.com’un balayı markası olan Balayımerkezim bu noktada atağa geçerek çiftler için karadeniz de eşsiz bir balayı konsepti oluşturdu. Oluşturulan bu konsept çok güzel satış istatistikleri ile bizlere döndü. Diğer taraftan yine iptal edilen M.I.C.E organizasyonları yasakların kalkması ile birlikte şaha kalkan diğer bir turizm kolu oldu. TripMice markamız ile bu alanda taleplere daha hızlı karşılık verebilmek için online ve fiziksel organizasyonların planlandığı MICE departmanımızı aktif ettik. Trippters’ın teknoloji departmanı olan TripTech ile sistemlerimizi buna göre güncelleyip aksiyonlar aldık. 2022 yılı içerisinde ki ana stratejimiz mevcut olan sistemimizi koruyup misafirlerimize daha inovatif turlar ve deneyimler sunmak olarak belirlemiştik. 2021 yılında pandeminin de getirmiş olduğu doğa ve ekoturizm akımına “Deneyim Odaklı Tur Paketleri” satarak katılmış olduk. Bu Tur paketleri ile şirketimiz 2021 Yılında TIES ve IADWP tarafından 2 adet uluslar arası ödüle layık görülmüştür. 2022’de ise M.I.C.E ve incoming tarafında ciddi bir atılım yaparak esas çalışma bölgemiz olan Doğu Karadeniz için Güneydoğu Asya Ülkeleri ile kontratlı satışa başladık. 2022 hedeflerimizin bir çoğunu gerçekleştirdik. Stratejik olarak daha güçlü bir alt yapı ve tecrübeli personel kadromuz ile 2023 yılına hazırlanıyoruz.
Gelecek dönem turizm, dijital dönüşüm ve tüketici beklentileri açısından nasıl bir yol haritanız var? 2023 ve sonrası planlardan bahseder misiniz?
Yeni sezon için büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Anlaşmalarımıza baktığımız zaman 2023 sezonu için Güneydoğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinden gelen taleplerin %54 arttığını görüyoruz. Bu da uzun vadede ülkemize döviz girişine büyük katkı sağlayacak bir durum. 2023 yılı ile beraber turizm teknolojileri markamız olan TripTech ile beraber bu anlamda hem acente ağımıza katkıda bulunacak hem de Türkiye ekosisteminde yer alan diğer acentaların kullanımına sunabileceğimiz sistemleri geliştiriyoruz. Trippters’ın Dijital
Bir Seyahat Acentesi olmasını,inovatif ürünler üretmesini dijital tarafta ki deneyimimize borçluyuz. 2023 yılında ki hedeflerimizden kısaca şu şekilde bahsedebilirim.
1. Trippters.com Yerel Seyahat Acenteleri Departmanı Kurulması
2. Acentalar Departmanımız ile Var olan Ürün Gamımızı Geliştirebilmek
3. Turizm ihracatında yer aldığımız Güneydoğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinde ki pazar payımızı artırmak
4. Romantik Seyahat ve Balayı Endüstrisinde yer alan markamız Balayı Merkezim Markasını tamamen bağımsızlaştırarak bu endüstride söz sahibi olmasını sağlamak
5. Hizmet verdiğimiz destinasyon sayısını 100+ üzerine çıkarmak
6. 300+ yeni sistem acentesine ulaşmak
7. Şirketin iç organizasyon yapısını güçlendirmek