‘MONDELEZ INTERNATIONAL TÜRKIYE OLARAK 2023’TE DE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞIZ’
MONDELEZ INTERNATIONAL Türkiye Pazarlama Direktörü Bahadır Demir; tüketicinin zihninde daha fazla yer edinmek için gelecek dönem hem dijital kanallara hem de markalara daha fazla yatırım yapacaklarının altını çiziyor.
Mondelez International’ın en önemli pazarlarından birisi olan Türkiye’de, son iki seneyi çok başarılı geçirdik. Dijitalde daha fazla yer alırken pazar payımızı ve gelirlerimizi arttırdık. Özellikle çikolata ve bisküvi kategorilerinde pazar payımız arttı. Bununla beraber, e-ticarette ciddi bir büyüme elde ettik. Önümüzdeki yıllarda teknoloji bazlı sektörlerin büyüme devam edeceğini ve aynı zamanda atıştırmalık ürünlerin tüketim oranının da artacağını öngörüyoruz. AGILTY KONUSU DAHA ÇOK ÖNE ÇIKACAK Yenilikleri ve yeni iş modellerini hayata geçirmek konusunda çok öğretici bir dönem içindeyiz. Mondelez Türkiye olarak bu süreci çok iyi geçirdik. 2023 ve sonrası için sürdürülebilirlik tüm şirketlerde olduğu gibi bizim de ajandamızda var ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Keza, dijitalleşme de gündemimizde olmaya devam edecek. 2023’te tedarik zincirinde yaşanabilecek sıkıntılar, üretim maliyetleri, tüketici tarafında olabilecek her türlü değişim agilty-çeviklik konusunu daha fazla gündeme taşıyacak.
2022 yılında en önemli gündem maddelerimiz den 7Days entegrasyonunu başarı ile tamamladık. Bu zaman zarfında Milka ve Toblerone kategorilerimiz de büyüdü. Bu ivmeye devam etmek ve tüketicilerin zihninde daha da fazla yer edinmek için bu sene daha fazla yatırım yapacak ve bu yatırımların bize dönüşünü daha etkin takip edeceğiz. Özetlemek gerekirse, hangi kanala ne kadar yatırım yaparak en doğru dönüşü alabiliriz konusu hep gündemimizde olacak ve bunun için elimize ulaşan her bir datayı daha iyi okuyacak ve daha fazla yararlanacağız.