‘DIJITALLEŞEN DÜNYADA HIZLI KARARLAR ALARAK SEKTÖRDE UÇTAN UCA FARK YARATIYORUZ’
AK GIDA - İÇİM SÜT Dijital ve Bilgi Teknolojileri Direktörü Mehmet Belgen, teknoloji ve dijitalleşme sayesinde, hammaddenin alındığı noktadan tüketiciye ulaşana kadar olan tüm süreci adım adım izlediklerini belirterek, “Biz bunu, ‘Sütün Akıllı Yolculuğu’ olarak tanımlıyoruz” dedi.
“Dijitalleşme dediğimizde hep son kullanıcı odağa alınıyor, aslında bizim işimizde ‘dijitalleşme deyince’ ürünü ve hammaddeyi aldığımız nokta, lojistik, işlediğimiz nokta, işledikten sonra ölçülebilir ve takip edilebilir olması, doğru müşteriye doğru odak noktasında ulaştırılmasını da anlamamız lazım. Dijitalleşmeyi entegre ettiğimiz tüm bu süreçlerimizin bütününe
‘sütün akıllı yolculuğu’ diyoruz. Örneğin, hammaddemiz olan çiğ süt daha fabrikamıza ulaşmadan önce kalite analiz sonuçlarını, miktarını, üretim tesisine varacağı zamanı biliyoruz. Biz Endüstri 4.0 demiyoruz, Endüstri 4,5 diyoruz. Bu da ileri veri analitiği demek. Nesnelerin interneti ile her alandan data topluyoruz. Ancak bu datayı işlemek, anlamlandırmak gerekiyor; bunu yaparak karar verme mekanizmalarınızı doğru tetiklemeniz gerekiyor. Bunun için de içeride uçtan uca izlenebilir yapılar kurmaya odaklanıyoruz. Böylece satış ekiplerimizi ve satış kanallarımızı da doğru yönlendirebiliyoruz. Bilgi teknolojileri departmanımız ISO 27001 BGYS sertifikasına sahip. Bununla birlikte değişen günümüz koşullarına paralel olarak bilgi güvenliği ve siber güvenlik alt yapısına da ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. ‘ENDÜSTRİ 5.0 ODAĞIMIZDA’ Sürdürülebilirlik faaliyetleri ajandamızda önemli bir yer tutuyor. Yatırımlarımıza karbon ayak izimizi azaltacak şekilde yön veriyoruz. Sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmayı destekleyecek şekilde süreçlerimizi de dijital ortamlara taşıyoruz. Aslında biz süreçlerimizi dijitalleştirerek adeta fabrikalarımızın dijital ikizlerini yarattık. 2023’ten sonra Endüstri 5.0 konuşulacak, buna yönelik projeler geliştiriyoruz. Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve otomasyon teknolojileri gündemimizde. Gelecek dönem, hayatımızda akıllı teknolojiler daha fazla yer tutacak.”