‘BÜYÜK PAZARLARA ULAŞMAK İÇİN STRATEJİLER GELİŞTİRİYORUZ’
VEHBI KOÇ’UN “Ülkem Varsa, Bende Varım’’ sözünün rehberliğinde, 50 yılı aşkın bir zamandır dış ticaretin okulu olarak Türkiye ihracatının geliştirilmesine katkı sağlıyoruz” diyen Ram Dış Ticaret Genel Müdürü Zeynep Kuman, donanımlı ve uzman ekiplerle büyük pazarlara ulaşmak ve kar potansiyelini maksimum seviyeye çıkarmak üzere stratejiler geliştirdiklerinin altını çiziyor.
Son iki sene içinde hangi stratejilerle ilerlediniz? 1970 yılında Koç topluluğunun dış ticaret şirketi olarak faaliyetine başlayan Ram Dış Ticaret, bugüne kadar gelinen süreçte Türkiye’de ihracat denilince akla gelen ilk özel sektör kuruluşlarındandır ve bu misyonunu değişen konjonktüre rağmen halen devam ettirmektedir.
Biz Ram olarak, değişen pazarlarda, farklı koşullarda değişen talepleri görmeye, bazen talep yaratmaya, ticari ilişkilerimizi güvenilir temeller üzerine kurarak sürdürülebilir ve katma değerli işler geliştirmeye çalışıyoruz. Dış Ticaret Sermaye Şirketi statüsüne sahip şirketimizde, bu hedeflere ulaşmak için çevik çalışma prensibiyle organize olan üç ayrı iş birimimiz var.
Operasyon iş birimimizde grup şirketlerimizin ihracatlarına aracılık hizmeti veriyoruz. Otokar ve Tat Gıda şirketlerimizin ihracatları Ram üzerinden gerçekleşiyor. Son yıllarda dijitalleşmeyi ve entegrasyonu önceliklendirerek, dış ticaret operasyon süreçlerimizi daha verimli hale getirdik.
Demir-Çelik iş birimimizde, grup şirketlerimize ve bağlantılı yan sanayi firmalarına merkezi satınalma hizmeti sunarak, yassı sac ürünleri ve özellikli ürünler temin ediyoruz. Bunun yanında Ram olarak farklı Demir-Çelik ürünlerinin ithalatı ve iç piyasaya satış olanaklarını araştırıyor ve geliştiriyoruz.
Satış iş birimimizde ise, ihracata yönelik katma değerli projeler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler gibi yardım kuruluşlarına yaptığımız ihracatların yanında otomotiv sektöründe de özellikli araçlar ürettiriyor ve ihraç ediyoruz.
KOBİ ölçeğindeki şirketlerle yoğun çalışmalarımız ve ihracatlarımız var. Avustralya’dan Venezuella‘ya kadar geniş bir coğrafyada yoğun bir ihracat ağına sahibiz. 2019 yılında İslam Kalkınma Bankası’ndan fon aldık ve mobil hastaneler projesiyle medikal sektörüne girdik. Mobil hastane üniteleri muayene odalarından, laboratuvara, ileri görüntüleme odalarından ameliyathanelere kadar bir hastane binasında bulabileceğiniz tüm donanımı bünyesinde barındırabiliyor. Bu sistem, tüm bir hastane olarak temin edilebileceği gibi ihtiyaç ve bütçeye bağlı olarak tek tek modüller halinde de tedarik edilebilir. Mobil hastaneler dışında, Ram’ın pazar ve ürün geliştirme çalışmaları neticesinde, yerli firmalarla anlaşmalar yaparak, sağlık sektörüne yönelik ürün ve teçhizatların ihracatına başladık. Medikal bizim için ayrı bir iş kolu haline geldi. Ukrayna’ya sevkiyat yapıyoruz. Kısaca Ram’da konsolidasyon yaparak, sadece bir firmanın değil, pek çok firmanın malını bir araya getirip, onları bir paket halinde ihraç etme yolunda ilerliyoruz.”
Ulaştırma maliyetlerini düşürmek, endüstriyi çevre dostu hale getirmek ve ekonomik performansı artırmak için hangi çalışmalar gündeminizde?
“Ram Dış Ticaret olarak gelecek dönemde elektronik ihracata yönelik girişimlerimiz olacak. İhracatçı olarak blok zincirinde tek başınıza olmanızın bir anlamı yok, gümrüklerin, bankaların, tüm tarafların sistemin içinde olması gerekiyor. En önemlisi tüm tarafların kabul edeceği bir hukuki mevzuat üstünde anlaşılması gerekiyor. Hedef pazarlarımız bu konularda daha geriden gelen pazarlar olduğu için Türkiye’de blok zinciri üstünden uygulamalarını gerçekleştiren şirketlerimiz, bankalarımız mevcut, ancak bizim Ram’da henüz gerçekleştirdiğimiz bir işlemimiz yok. Çok kısa bir zaman içinde bu sistemler uygulanmaya başlanacak, biz de bunların içinde yer alacağız. Genel olarak baktığımızda Koç Grubu’nda dijitalleşme çok erken başladı. Deneyimlerimizle bugün şirketlerimizi daha iyi nasıl dijitalleştirebiliriz konuları üzerinde duruyoruz. Gelecek dönemin en önemli konusu kod yazmak olacak. Biz de bu alana odaklanıyoruz. Lojistik tarafta ise ağırlıklı olarak karayolu ve denizyolunu kullanıyor, acil işlerimizde ise uçak nakliyesini tercih ediyoruz. Özetle, tecrübemiz ve bilgi birikimimizle sektörde her zaman bir adım önde olmak için ilerliyoruz. Çağdaş ve dinamik yapımızla sektöre önderlik etmeye devam ediyoruz.”