“SPOR İÇİN YAŞIYORUM”

NIKELAB İLE YAPTIĞI SON İŞBİRLİĞİNDEN BAHSEDİYOR

Hello! (Turkey) - - Hello! Lifestyle - RÖPORTAJ: BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL nuregul@doganburda.com

O, 2005 yılından bu yana Givenchy’nin kreatif direktörüydü, fakat geçen hafta Burberry’ye geçtiğini resmi Instagram hesabından hoş bir mesajla duyurdu. İtalyan moda tasarımcısı Riccardo Tisci, tüm eğitimini İtalya’da gördükten sonra 1999 yılında Londra’nın en ünlü moda okullarından biri olan Central Saint Martins’e gitmiş. Yaratıcı dehasıyla Givenchy’yi ve moda dünyasındaki yerini sağlamlaştıran Tisci, 2013 yılında moda dünyasındaki en prestijli ödül olan CFDA International Award’ı da kazanmıştı.

2016 yılında MET Gala’da Madonna için hazırladığı ultra transparan elbise ile çılgın bakış açısını sergileyen Tisci, şimdilerde NikeLab için son derece modern kapsül koleksiyonu ile karşımıza çıkarak adının sadece yükse moda markalarıyla anılmadığının altını çiziyor. Çağdaş spor stiline daha yeni ve daha şık bir görünüm kazandırmayı amaçlayan Tisci, bu konuda da Givenchy için hazırladığı pek çok koleksiyonda olduğu gibi yine geçmişten ilham alıyor ve farklı nesillerin spor giyim ikonlarını bir araya getirerek kadınlar ve erkekler için saha dışına yönelik stil ve aksesuarlardan oluşan dinamik bir koleksiyon sunuyor.

Tisci’nin kişisel tarzı aynı zamanda çağdaş trendin öncüsü. Givenchy için hazırladığı baş döndürücü koleksiyonlar bir yana dursun, tasarımcı normal hayatında da her zaman rahat ve spor giyinmekten yana. Ayrıca marka için hazırladığı favori spor ayakkabısı Nike Air Force 1’i ayağından çıkarmadığını sözlerine ekliyor. Çocukluğundan beri spora, özellikle de basketbola düşkün olduğunu belirten İtalyan moda dehası ile sınırlı sayıda ürettiği kapsül koleksiyonu ile ilgili, Tisci’nin sadece HELLO!’ya konuştuğu çok özel bir röportaj yaptık.

HELLO!: Sporun sizin için ne ifade ettiğinden başlayalım.

Riccardo Tisci: Spor giyim her zaman stilimin bir parçası oldu. Ben spor için yaşıyorum. Spor giyimi sokak stiliyle birleştirip şık bir dokunuş eklemenin çok doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyorum.

HELLO!: Nike ile işbirliği bu çerçevede nasıl gelişti?

R. Tisci: Spor, sokak stili ve lüks doku bu koleksiyonda bir araya geliyor. Koleksiyon dört erkek, üç kadın parçasına eklenen dinamik aksesuarlar ve yeniden yorumladığım Air Force 1’dan meydana geliyor. Nike’la bu zamana kadar yaptığımız işbirliklerini en iyi anlatan ayakkabı, Air Force 1 diyebilirim.

HELLO!: Tasarımlarınızdaki spor kültürünün uzantısı nedir?

R. Tisci: Basketbola olan tutkum küçük yaşlardayken başladı. İtalya’nın güneyinde Taranto’da sıradan bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm ve yedi yaşındayken basketbol oynamaya başladım.

Basketbolla birlikte kilometrelerce öteden hem ‘Amerikan Rüyası’ hem de Nike’la birlikte büyüleyici bir spor ve stil platformu hayatıma sızdı. Basketbolculardan stillerinin dışında da etkilenip onla-

rı birer kahraman olarak gördüm. Bu kültürü beni hâlâ tümüyle etkiliyor.

HELLO!: Koleksiyon özelinde konuşmak gerekirse. ‘Victorious Minotaurs’ın arkasındaki temel fikir neydi?

R. Tisci: Koleksiyonda NBA’in görünürlüğü çok yoğun. Bu koleksiyonda olabildiğince NBA’in görsel kimliğine atıfta bulundum. Klasik çizgiyi yeni jenerasyona taze bir dokunuşla taşımak benim için çok heyecan verici oldu. Bu koleksiyon için; içinde kahramanlar, mitolojik boyutta güçleri olan insanüstü oyunculardan oluşan ‘Victorious Minotaurs’ isimli hayali takımı kurdum. Takımın logolarını koleksi- yondaki parçalara taşıyarak bu mitolojik karakterler ve onların hayranlarına saha dışında kullanacakları bir forma yarattım.

HELLO!: Koleksiyonundaki tek sneaker, Nike Air Force 1. Bunun nedenini açıklar mısın?

R. Tisci: Sneaker, basketbol kültürünün temelinde yer alan şeydir. Bu koleksiyonun temelinde de yeniden yorumladığım Nike Air Force 1 var. Onun sade görünümüne hem kendi stilimi hem Nike’la olan işbirliğimizin temelini anlatan bir yorum ekledim. Nike Air Force 1, geçmişte giydiğim tek ayakkabıydı. Bu sebeple de koleksiyonun benim için vazgeçilmez parçası.

“Çocukluğumdan beri basketbola merakım vardı” diyen Tisci, Givenchy

için hazırladığı koleksiyonlarda genel hatlarda olmasa da mutlaka rahatlığa ve spor duruşa önem veriyordu. Tasarımcının

aynı etkiye Burberry’de de yer vereceği söyleniyor. İtalyan moda dehası, Paris’te düzenlediği erkek koleksiyonu defilesinden sonra izleyicileri rahat spor ayakkabıları ve

simsiyah kombini ile selamlıyor.

Moda tasarımcısı, 73. Venedik Film Festivali’ne ‘Franca: Chaos And Creation’ filminin oyuncuları ve aynı zamanda yakın dostları Donatella Versace ve Naomi Campbell ile katılmıştı.

İtalyan moda tasarımcısı, sadece koleksiyonlarıyla kendine hayran bırakmıyor. Tisci’nin arkadaşlığı da en az yarattığı koleksiyonlar kadar değerli. 2016 yılında ‘Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology’ temasıyla düzenlenen MET Gala’da Madonna’ya hazırladığı özel kostümü (üstte, solda), 2015 yılında Sao Paulo Dinho Diniz’de düzenlenen 5. amfAR Inspiration Gala’da Kate Moss ile (üstte, ortada) ve Paris Moda Haftası kapsamında düzenlenen Alaia Galerie akşam yemeğinde ünlü model Irina Shayk ile (üstte, sağda) görüntüleniyor.

Tisci, Nike için hazırladığı koleksiyonda basketbolu

moda ile birleştirerek sokaklara

taşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.