SAĞLIK

Egzersizin genel sağlığı olumlu yönde iyileştirici özelliği olduğu bir gerçek. Ama çoğu kişi için egzersiz sadece kilo kaybının bir anahtarı olarak görülüyor…

Hello! (Turkey) - - Bu Hafta -

Danışanlarımdan veya sosyal medya takipçilerimden bu konuda sıkça sorular alıyorum. “Haftada iki kez spora gidiyorum, bir haftada kaç kilo veririm?”, “Her gün yürüyüş yapıyorum, kilo vermeme yardımcı olur mu?”, “Kilo vermek için ne kadar egzersiz yapmalıyım?”

Bunlar veya bunlara benzer birçok soru sizin de aklınızdan geçiyor olabilir. Genel öneriler, aktif olabilmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bireylerin haftalık 150 dakika orta şiddette egzersiz yapması yönünde. Bu şekilde bakıldığında, egzersiz alışkanlığı olmayan bir birey için çok gibi görünebiliyor ama bu rakamı, haftada 5 gün, 30 dakika orta yoğunlukta bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Daha sağlıklı olabilmek için günde kendinize 20 dakika ayırmak çok da zor olmasa gerek…

Kilo vermek için daha fazlasına ihtiyacınız var

Eğer amacınız kilo vermekse, haftalık 150 dakika hedefinizi biraz daha aşmanız gerekecek. ACSM (The American College of Sports Medicine); kilolu ve obez bireyler için haftada 250+ dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivitenin, kilo vermede ve verilen kiloları korumada etkili olacağını söylüyor. ACSM’nin diğer önerileri ise şöyle:

Fonksiyonel egzersiz olarak da bilinen nöromotor egzersizleri için haftada 2-3 gün 20-30 dakika arasında yapılmasını öneriyor. Tai chi ve yoga gibi çok yönlü etkinlikleri içen bu egzersizler fiziksel ve motor becerileri geliştirmenize ve denge sağlamanıza yardımcı oluyor.

ACSM, streching yani germe egzersizlerini de haftada en az iki ila üç gün yapılmasını öneriyor. Orta şiddette her germe işlemi için

10-30 saniye durmayı ve bunu 60 saniyeye tamamlamak için 3-4 kez tekrarlanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca ACSM, germe egzersizlerinin kaslarınız sıcakken daha verimli olduğunu söylüyor ve mümkünse bu egzersizden önce ılık-sıcak bir duş almanızı tavsiye ediyor.

Soğuk havada dışarıda egzersiz yapmayı deneyin

Bu öneri sizi ilk başta korkutabilir ama kış egzersizlerinin de kendine göre ayrıca faydaları var. Egzersiz vücuda kan pompalanmasına yardım eder, dolaşımı hızlandırır ve egzersiz sonrası da belirli bir süre vücut ısınızın dengelenmesini sağlar ayrıca kalp kaslarının güçlenmesine de yardımcı olur. Çalışmalar, her gün yürüyen insanların, hareketsiz insanlardan yüzde 25 daha az soğuk algınlığına yakalandığını gösteriyor. Yani egzersiz aslında tam tersi bir etkiyle üşümenizi engeller ve sizi hastalıklardan da korur.

Victoria’s Secret podyumunda defalarca yürüyen model Karlie Kloss, harika fiziğini düzenli egzersiz yapmasına borçlu. Kloss, güneşli havayı sıkı bir yürüyüş ile değerlendirenlerden.

DİLARA KOÇAK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.