PARİS’TE HELLO!’YLA BİR ARAYA GELEN ANGELINA JOLIE

ÇOCUKLARIYLA ARASINDAKİ ÖZEL BAĞI, ANNESİYLE ANILARINI VE KRALİÇEYLE TANIŞMASINI ANLATTI.

Hello! (Turkey) - - Inside Story - RÖPORTAJ: CHARLOTTE JOLLY

HELLO!’ya vereceği özel röportaj için bir araya geldiğimizde Oscar ödüllü yıldız Angelina Jolie’nin yüzünde yoğun programından kaynaklı en ufak bir yorgunluk izi yoktu. Oysa sabahın erken saatlerinde Ürdün’deki bir mülteci kampından yola çıkmış, ertesi gün Fransa’nın First Lady’si Brigitte Macron ile görüşmek üzere altı çocuğuyla birlikte Paris’e gelmişti.

Sıcacık, arkadaş canlısı karakteri ve parlak cildi, uykusuzluğun izlerini gizlemeye yetiyordu. Dünyanın en ünlü annelerinden ve aktrislerinden biri olarak kendisine biraz vakit ayırmak istese, bu herkes tarafından pekala hoş karşılanırdı. Ama elbette bu, kesinlikle Angelina’nın karakterine uygun bir davranış değil. “Dinlenmeye vakit bulabiliyor musunuz” diye soruyoruz, “Gerçekten bulamıyorum, ben de işte o bildiğiniz insanlardan biriyim. Hiçbir annenin tam olarak dinlenebildiğini sanmıyorum ama bir şekilde bundan keyif almayı da beceriyorum” diyor ve ekliyor: “Demek istediğim, duş almak istediğimde bile kendimi en az iki çocukla yan yana buluyorum ve bu duyguyu hiçbir şeye değişmem.”

KAZANMAYA GİDEN YOLLAR

Yıllarca mültecilerin hakları için savaştıktan sonra 2012 yılında Birleşmiş Milletler’in resmi elçisi unvanını alan Angelina, bu yıl Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Animasyon Filmi’ kategorisinde aday olan ve uygulayıcı yapımcılığını üstlendiği ‘The Breadwinner’ filmi için kırmızı halıda yürümeden hemen önce bizimle görüşüyor.

Onunla Paris’le özdeşleşen Zafer Takı’nın gölgesindeki Guerlain Institute binasında görüştüğümüz sırada yanında olan çocukları 16 yaşındaki Maddox, 14 yaşındaki Pax, 13 yaşındaki Zahara, 11 yaşındaki Shiloh ve 9 yaşındaki ikizleri Knox ve Vivienne hakkında konuşurken yüzü pırıl pırıl...

Çocuklarından oluşan bu takımı ‘en yakın arkadaşları’ olarak tanımlıyor. Bu takım, insani yardım seyahatlerinde ve kırmızı halıda ona eşlik ediyor, ayrıca film setlerinde ona yardım ediyor.

Tüm işlerinin yanında Mon Guerlain parfümünün yüzü de olan Angelina, onunla buluştuğumuz günün sabahında parfümün yeni kokusu Florale için bir reklam çeki-

mi gerçekleştirmiş. O bu kadar yoğunken çocukları da boş durmuyor; dünyanın en ünlü parfüm yaratıcılarından biri olan Thierry Wasser’ın aileye özel düzenlediği bir parfüm atölyesinde kendilerine özel parfümler yaratmakla meşguller.

“Pax’ın parfümü muhteşemdi” diyor Angelina. “Ama bence ben pek başarılı olamadım. Thierry, sandal ağacı kokusunu fazla kaçırdığımı söyledi.”

Yıldızın Paris ziyaretinin haberi çok geçmeden yayılıp bir grup fotoğrafçı, içinde bulunduğumuz binanın önünde toplandığında ise Angelina her zaman olduğu gibi soğukkanlılığını yitirmeden bu durumu da aşmayı başarıyor. Her durumda değişmeyen bu sağlam duruşunu 2007 yılında yumurtalık kanserinden kaybettiği annesi Marcheline Bertrand’dan aldığını söylüyor. Marcheline, aynı zamanda Angelina’nın Guerlain ile anlaşmasına vesile olan kişi.

“Annem nadiren makyaj yapan bir insandı ama özel davetler için sakladığı bir yüz pudrası da yok değildi. O pudra yüzünden Guerlain’ın hep çok havalı bir Fransız kozmetik markası olduğunu düşünerek büyüdüm” diyen Angelina şu an nasıl yaşadığını, tutkularını ve çocuklarını nasıl yetiştirdiğini HELLO!’ya anlattı.

HELLO!: Angelina, Paris’e geldiğinizden beri dinlenme şansınız oldu mu?

Angelina Jolie: Henüz değil. Dün çok uzun bir gündü, Paris’e ancak bu sabah birde gelebildik. Çekim için sabah 8’de uyandım ve biri bana “Biliyor musun, senin şöyle güzelce dinlenmeye ihtiyacın var” dedi. Bense “Sen neden bahsediyorsun, ben bildiğin şu işkoliklerden biriyim” diye düşündüm.

HELLO!: Guerlain ile ilişkinizin nasıl geliştiğini anlatabilir misiniz?

A. Jolie: Bu marka bende her zaman özel, kesinlikle feminen bir algı bırakmıştır. Bana Fransa’yı ve bu ülkenin annem için ne ifade ettiğini hatırla- tır. Eğer bir ürünün reklamını yapıp başka kadınları bu ürünü kullanmaya teşvik ediyorsanız, ürünün buna değer olduğuna emin olmalısınız. Ben de ürünle ilgili her şeyin, şişesinin bile doğru olması konusunda çok hassastım. Onu sevmemem mümkün değildi. Bu kokunun çevresini saran samimi bir dil var. İşin doğrusu koku notalarını çok iyi ayırt edebilen ya da bu konuda konuşabilen biri değilim ama yeni Eau de Parfum Florale’in gerçekten özel olduğunu söyleyebilirim.

HELLO!: Annenizin sizin için büyük bir ilham kaynağı olduğunu biliyoruz. Hâlâ onun izlerini takip ediyor musun?

A. Jolie: Annemin benim üzerimde çok büyük etkisi olduğu bir gerçek. Bu da onun neden çocuklarımın hayatında büyükanne rolünü üstlenip onları da doğruya yönlendirecek kadar uzun yaşayamadığını sürekli sorgulamama neden oluyor. Özellikle insanlar ‘kader işte’ ya da ‘her şeyin mutlaka bir sebebi vardır’ gibi kalıpları dillendirdiklerinde kendimi annemin burada, yanımda olmayışının nedenlerini sorgularken buluyorum.

Çocuklarımdan bazıları onu hatırlıyor, özellikle Mad’in onunla çok yakın bir ilişkisi vardı. Onun hakkında konuşurken, fotoğraflarına bakarken, çocuklarıma diyorum ki: “Bende sevdiğiniz her şey, size anlattığım o müthiş hikayeler, benim en iyi, tatlı, komik ve neşeli olduğum zamanlardaki halim, işte bunların hepsi kendi annemden aldığım özellikler. Diğerleri yani acayip huylarım ise benim.”

HELLO!: Çocuklarınızın hangi değerlere sahip olması sizin için önem taşıyor?

A. Jolie: Başkalarına değer vermek. Eğer hayatını sadece kendini, kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini önemseyerek yaşıyorsan; bu, sadece bencil bir hayat değil, sanırım oldukça mutsuz bir hayat da olacaktır. Her şeyin yanlış gitmeye başladığı nokta tam olarak burası.

Savaşlar ve düşmanlıklar, insanın insana yaptığı kötülüklerin hepsinin temelinde işte bu anlayışsızlık ve empati yoksunluğu yatıyor. Eğer başkalarını önemseyerek yaşarsan hayat kendisini doğal olarak dengeler. Cehalet kaynaklı yanlış algı ve düşüncelerden kendini uzak tutarsan güzel bir çiçek gibi açarsın.

HELLO!: Güzellik endüstrisinde ‘yaşlanma karşıtı’ teriminin yasaklanması gerektiği konuşuluyor. Ne düşünüyorsunuz?

A. Jolie: Bunu duymamıştım ama ilginç doğrusu. Yaşlanma karşıtı terimi, yaşlanmanın kötü bir şey olduğunu ima ediyor. Bence terimi yasaklamak yetmez, insanların kendilerinden memnun olmaları ve farklılıklarını kucaklayabilmeleri için daha kapsamlı çalışmalar yapmak lazım. Zamanımın büyük bir kısmını kadınlar, barış, güvenlik ve kadın haklarıyla ilgili çalışmalar yaparak geçiriyorum.

HELLO!: PSVI’nin (Cinsel İstismarı Önleme Girişimi) eş-kurucusu olarak #MeToo ve #TimesUp kampanyalarının fark yaratacağını gerçekten düşünüyor musunuz?

A. Jolie: Bir konu hakkında karşılıklı konuşabilmek her zaman iyi bir şeydir. Karşılıklı konuşmanın yolu her zaman açık olmalı. Farkındalık ve ihtiras da iyi şeyler ama ne kadar çok konuşursak konuşalım, asıl mesele aksiyona geçebilmekte. Birçok kişi bu konularda yıllardır çalışıyor. Problemler artık fazlasıyla kökleşti ve ne yazık ki bu konularda hak hukuk pek de doğru işlemiyor. Yasalar değişmediği ve insanların yasaya güvenirliği artırılmadığı sürece kimseye, hele de gerçek anlamda istismara maruz kalan diğer ülkelerdeki kadınlara yardım etmemiz mümkün değil.

Ve eğer onların hak ve hukuka ulaşmalarını, eğitim almalarını ve kendilerini geliştirmelerini sağlayamazsak, yeteri kadar çalışmıyoruz demektir. PSVI’da; ülkeleri ve STK’ları bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca hukuk konusunda yoğun şekilde çalışıyorum ve London School of Economics’de ders veriyorum. Oradaki öğren-

ciler inanılmaz. Onlardan çok şey öğreniyorum.

HELLO!: Bir aktris ve film yapımcısı olarak hiç cinsel ayrımcılığa maruz kaldınız mı?

A. Jolie: Geçmişte, gençliğimde böyle bir ayrım olmadığını düşünüyordum. Ama son zamanlarda Asya’da, Asyalı aktör ve aktrislerle film yapmaya başladığımdan beri, sektörde fırsat eşitliği olmadığını görüyorum. Kariyerimde işlerin benim için çok zor ilerlediği zamanlar oldu, yine de başka insanlarla karşılaştırınca çok kolay bir süreçten geçtiğimi söyleyebilirim.

HELLO!: 2014’te İngiltere Kraliçesi; yürüttüğünüz insani yardım kampanyaları sebebiyle sizi onursal ‘Dame’ payesiyle ödüllendirdi. Bunun sizin için anlamı neydi?

A. Jolie: PSVI bünyesinde yaptığımız çalışmalar benim için büyük önem taşıyor. Bu işlerin Kraliçe tarafından görülüp, tanınmış, ödüllendirilmiş olması da benim için büyük bir onur. Şimdi daha fazla çalışıp daha iyisini yaparak bu ödüle layık olmam gerektiğini hissediyorum.

HELLO!: İngiltere’de oldukça fazla zaman geçiriyorsunuz. Kendinizi bir ‘İngiliz hayranı’ olarak görüyor musunuz?

A. Jolie: Evet, İngiltere’yi çok seviyorum ama aynı zamanda tam bir göçebe ruhuna sahibim. Kendimi ‘dünya insanı’ olarak tanımlamayı seviyorum ve çocuklarımın da böyle olmasını istiyorum. Gittiğimiz yerlere bakarak, önümüzdeki yıllarda tüm ailenin bir yerlere dağılacağını düşünüyorum. Herkes kendi hayat amacının peşine düşecek. Bütün bunlara rağmen yine de İngiltere’de kendimi evimde hissediyorum. Çocukları Hamleys’e ve parklara götürmekten çok keyif alıyorum. Onlar da özellikle parkları çok seviyorlar.

Angelina Paris sokaklarında çocukları Shiloh, Vivienne, Maddox, Pax, Zahara ve Knox ile dolaşıyor.

2007 yılında kaybettiği annesi Marcheline Bertrand, Angelina için hâlâ bir ilham kaynağı. 2001 yılında çekilen bu fotoğrafta Marcheline ve Angelina bir arada.

Angelina, Paris’in Champs-Elysees Bulvarı’ndaki Guerlain

mağazasından ayrılırken yoğun ilgiyle

karşılaşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.