METABOLİZMA HIZLANDIRAN ÇAYLAR

Dünyaca ünlü modellerin ve ünlü isimlerin de tercihi olan metabolizma hızlandıran çayların neler olduğunu ve Türkiye’de bu çayları nerede bulacağınızı araştırdık.

Hello! (Turkey) - - Gym Dosyası - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL nuregul@doganburda.com

Yeşil çay dışında da bazı çaylar metabolizmanızı hızlandırmaya yardım ediyor. İçeriğinde bulunan baharat ve tarçın dışında ‘Mate’, ‘Matcha’, ‘Oolong’ ve ‘Kombucha’ çaylarıyla formunu koruyan ve sakinleşen isimler arasında Barack Obama, Lionel Messi, Gisele Bündchen, Madonna ve Hilary Duff var. Pekiyi bu çayların metabolizma hızlandırma dışında etkileri neler?

KOMBUCHA ÇAYI

Kombucha, en basit tarifi ile fermente çaydır. Kombucha’nın 2000 yıl önce ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı, ardından Japonya ve Rusya’da yaygın olarak kullanıldığı, 20. yüzyılın başından itibaren Avrupa’da popülerleştiği ve günümüzde Amerika dahil dünyanın birçok ülkesinde yaşam kalitesini artırmaya yönelik olarak kullanıldığı biliniyor. Uygun koşullarda fermente edilmiş kombucha içinde; sirke, B vitaminleri, enzimler, probiyotikler, asetik-glukonik ve laktik asit bulunur. Tüm bu bakterilere ‘selüloz üreten bakteriler’ denir ve selüloz hücre kalkanı olarak bilinir. Kombucha üretmek için hazırlanan çay-şeker çözeltisindeki şeker, mayanın beslenmesi ve çalışabilmesi içindir.

Maya, şekeri yapı taşlarına ayırarak glukonik aside çevirir. Ve elde edilen içecekteki şeker, meyve şekerine benzer bir forma dönüşür. Tüm fermente gıdalar gibi probiyotiktir yani çok sayıda faydalı bakteri içerir. Faydalı bakteriler sindirim sistemimizi düzenler ve bağışıklık sistemimizin iyileşmesini destekler.

Tıpkı yoğurt gibi, kefir gibi, fermente turşu vb. gibi. Kombucha buzdolabında muhafaza edilir. Oda sıcaklığında fermantasyon hızı yükselir. Her durumda canlı kültürler fermantasyona devam edecektir ancak buzdolabında yavaşlar. Şişenin içindeki ipliksi ve/veya tortulu oluşumlar canlılığın devamına işarettir o şekilde içilebilir. Arzu edilirse süzülerek de kullanılabilir.

Kombucha Çayı’nı Arnavutköy, Topağacı ve WePublic Akmerkez Chado Tea Shop noktalarında bulabilirsiniz.

MATE ÇAYI

Her yudumda zindelik sağlayan mate çayı, metabolizmayı hızlandırdığı gibi içeriğinde bulunan baharatlarla da yağ yakımını kuvvetlendiriyor. Asırlardır Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak içilen mate çayı, Arjantin’in milli içeceği olarak öne çıkıyor. Vücutta yağ emilimini dengeliyor, yağ

yakımını hızlandırıyor ve ödem atmayı destekliyor. Metabolizmayı da hareket geçirip, hızlandıran mate gün boyu zinde hissettiriyor! İçinde yer alan melisa ve kekik hoş bir kokuları ve aromalarıyla mate çayına eşlik ediyor. Mate çayına hem butik çay marketleri ya da büyük zincir marketlerden ulaşabilirsiniz.

MATCHA ÇAYI

Geleneksel Japon çay seremonilerinde içilen çay matcha, gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde ediliyor. Matcha, çay yapraklarının toplanmadan önce 15 gün gölgede bırakılmasının sebebi, bitkinin daha fazla klorofil salgılamasını sağlamaktır. Klorofil hem çaya parlak yeşil rengini verir hem de kuvvetli bir tada sahip olmasını sağlar.

Matcha çayı genellikle Gyokuro cinsi çayın yapraklarından elde edilir. Çay yaprakları toplandıktan sonra buhara maruz bırakılır, kurutulur, sap, damar ve diğer fazlalıkların ayrıldığı bir işlemden geçirilir. İşlem sonucunda ilk toplanan ürünün sadece % 10’unun kaldığı ‘tencha’ elde edilir. Daha sonra tencha, genellikle el değirmeni ile çok yavaş bir şekilde toz haline getirilir. 100 gram tencha öğüterek matcha çayı elde etmek yaklaşık üç saat sürer. Daha hızlı yapılan işlemler, çayda istenmeyen bir yanık tadı oluşturur.

Matcha çayı doğrudan içildiği gibi birçok içecekte ve tatlıda da kullanılır. Bunlar arasında matcha latte, matcha cafe au lait, matcha milk shake, matcha cake, matchalı kurabiye sayılabilir.

En kaliteli matcha çayının Japonya’da yetiştiği ve işlendiği biliniyor. Matcha çayınızı evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bu çayı internet siparişleriyle verebilir ya da son yıllarda birbiri ardına açılan sadece özel çayların yer aldığı cafe’lerde içebilirsiniz.

OOLONG ÇAYI

Çin’de yetişen ve beyaz bir çay olan oolong çayı, zayıflamaya ve yağ yakmaya yardım eden çaylardan biri. Çin’de nisan ayında başlayan hasat zamanı mayıs başına kadar devam eder. Ayrıca sonbaharda bir hasat dönemi daha vardır. Öte yandan taze içilebildiği gibi, bekletilmişi de özellikle Çin’de bir hayli makbuldür.

Tayvan oolong çayı ise sadece nisan ayında belirli bir dönem hasat edilir. Oolong, metabolizma hızlandırma ve zayıflamanın dışında kalp hastalıklarından korunmak, kan şekeri seviyesini korumak, cilt sağlığı olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılıyor. Yine oolong çayını farklı çay markaları altında satın alabileceğiniz gibi butik çay marketlerinde bulabilir ya da internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.