Etik ve İtibar Derneği’nin Sevgili Paydaşları,
2015'in ilk aylarında sizlerle ilk kez buluşturmanın gururunu ve her yaratma sürecinde olduğu gibi biraz da endişesini hissettiğimiz INmagazine dergimizin 5. Yılına girmiş olmasının mutluluğunu yaşıyoruz.
Geçtiğimiz bu 5 yıl boyunca, her sayımız bizim için siz değerli paydaşlarımızla birlikte emek gösterdiğimiz bir eser olarak hafızalarımızda yer etti. Heyecanımız her sayımızda daha da arttı ve gösterdiğiniz ilgi bize çalışmalarımızın devamı konusunda çok büyük güç verdi.
Sizlerden gelen övgü dolu geri dönüşlerle mutluluğumuz artarken, 18 sayımızda da aynı başarıyı yakalamak bizim doğru yolda olduğumuzun göstergesi oldu. Çıtayı her sayıda daha da yükseğe koymak için gösterdiğimiz emek de bu heyecan ve mutluluğumuzun sonucu.
INmagazine ile ilgili istatistikler de bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı; Türkiye'nin ilk ve tek iş etiği konulu dergisi olan INmagazine'in 18 sayısında bugüne kadar 50'ye yakın yazar, 300'ü yakın makale ile katkıda bulundular.
Elbette TEİD'in faaliyetleri sadece INmagazine dergimizden oluşmuyor. İş dünyasındaki tüm sektörlerde iş etiğinin yazılı ve sözlü bir temel taşı olması amacıyla 2010 senesinde kurulan derneğimiz TEİD; 10.kuruluş yıldönümümüzü kutladığımız bugünlerde, Türkiye GSMH'nın yüzde 15'ini oluşturan ve Türkiye'de 250 binin üzerinde çalışana istihdam sağlayan 160'a yakın kurumsal üyesi ile ülkemiz için alanında bir referans merkezi olma yolculuğuna devam ediyor. Finansal verilerle birlikte bir şirketin başarısının tanımlanmasında, dünya genelinde sorumlu vatandaşlık, sürdürülebilir üretim politikalarının etkinliği, inovasyon politikaları, etik kurallara uyum ile itibar gibi faktörlerin de önemli olduğu gerçeğiyle hareket eden TEİD, etik ve uyum risklerin yönetimi alanında dünyada varolan değerlerin Türkiye'ye taşınmasında etkin rol oynuyor.
Derneğimiz, tüm üyelerimize sadece iş etiği politikası oluşturma ve uygulamada yardım ve rehberlik etmekle kalmayıp, şirket etik ilke ve değerlerinin şirketin, hatta şirketin iş ortaklarının da tüm idari ve ticari fonksiyonları tarafından benimsenmesi, bir iş yapma biçimi haline getirilmesini sağlamakta destek vermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçlarına ulaşmak adına TEİD, etik ve uyum alanındaki çeşitli konularda organize ettiği etkinlikleri ile farkındalık arttırmayı amaçlıyor.
Tüm bunların yanı sıra TEİD, özellikle eğitim alanındaki faaliyetleri ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz dönemlerinde Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçin Üniversitesi işbirliği ile yürütülen “Etik ve Uyum Yöneticisi Sertifika Programı” şu günlerde 7. Dönemini sürdürüyor. TEİD Akademi çatısı altında bireysel katılımcılara ve kurumlara; sertifika programı, modüler eğitimler, kurumlara özel butik eğitimler gerçekleştirilmeye devam ediyoruz.
İş etiğinin sadece bizleri değil gelecek kuşakları da kapsayan sürdürülebilir bir çalışma modeli olması gerektiğine inanıyoruz. TEİD'in ulaşmayı hedeflediği noktayı da bu alanda en iyi uygulamalara sahip şirketlerin gelişimine destek olurken onların tecrübelerini Türkiye'nin her köşesindeki ticari kuruluşlara yansıtabilmek, bir referans noktası haline gelebilmek olarak düşünüyoruz.
İşte şu an sizlere ulaştırmaktan gurur duyduğumuz INmagazine Almanak 2020'yi bu heyecanlarımızı, hayallerimizi ve çalışmalarımızı özetlemek için hazırladık. Dergimizin geçmiş sayılarında en çok yer alan yazarlarımıza ait dikkat çeken makalelerin yer aldığı özel sayımızı siz TEİD dostlarının beğeni ve değerlendirmesine sunarken hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.