Video Görüşmeleri için FaceTime Kullanımı

FaceTime, Apple’ın video görüşmesi uygulamasıdır. Size onu nasıl kullanacağınıza ilişkin küçük bir kılavuz sunuyoruz.

iPad Magazine - - Dosya -

Steve Jobs 2010 Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda FaceTime’ı ilk duyurduğunda, video konferansın temelinin bulunduğu düşünülmüştü. Yedi yıldan uzun süre sonra, bu özellik tüm hızıyla devam ediyor, MacOS ve iOS kullanıcılarının çeşitli Apple cihazlarında hem Wi-Fi hem de cep telefonu şebekeleri üzerinden görüntülü görüşme yapabilmelerini sağlıyor. Sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızla telefon görüşmeleri yapma biçimimizde devrim yaratmamış olabilir, ancak yine de Skype veya Facebook Messenger’a kullanışlı bir alternatif olarak hizmet etmektedir. Hepsinden iyisi, çalışmaya hazır bir durumda ve kullanmak için özel bir hesap veya ekran adı gerektirmiyor - yalnızca aramaya çalıştığınız kişinin iletişim bilgileri gerekiyor. İşte size FaceTime’ın kullanımıyla ilgili kısa bir kılavuz. FaceTime ile görüntülü görüşmenin kullanılabilirliğinin, uygulamanız kablosuz ağ üzerinde kullanılırken telekom taşıyıcı politikalarına ve veri ücretlerine bağlı olduğunu unutmayın. Ayrıca FaceTime’ı kullanmak için aramaya çalıştığınız kişinin telefon numarasına veya e-posta adresine de ihtiyacınız olacaktır.

FaceTime’ı başlatmak ve aktifleştirmek

FaceTime’ı başlatmak zor değil. Uyumlu iPhone’lar fonksiyonu hazır olarak sunuyorlar ve yazılım OS X Snow Leopard ve daha sonraki işletim sistemi sürümleriyle birlikte geliyor. Ayrıca Mac kullanıcıları FaceTime uygulamasını doğrudan Mac App Store’dan indirebilirler. iPhone’lar, aktivasyon üzerine FaceTime için telefon numaranızı otomatik olarak kaydetse de,

iPad, iPod Touch veya Mac masaüstü uygulamasını kullanırken FaceTime’ı etkinleştirmeniz gerekir. Yazılımı normal olarak başlatın, geçerli bir Apple ID ve parola girin ya da sağdaki sütunda bulunan koyu gri Create New Account (Yeni Hesap Oluştur) düğmesini tıklayın ve İleri (Next) düğmesine basmadan önce gerekli alanları (ad, e-posta, konum vb.) doldurun. Ardından, FaceTime hesabınızla ilişkilendirmek istediğiniz telefon numarasını ve e-posta adreslerini seçin ve Apple’ın hesap bilgilerinizi otomatik olarak doğrulamasına izin verin. Bir iPhone kullanıyorsanız, ana Ayarlar’a gidin, aşağıya doğru kaydırın, FaceTime seçeneğine dokunun ve çıkan menüde doğrudan FaceTime’ın sağındaki kaydırma düğmesini değiştirin. Daha sonra, listelenen telefon numaranızı görün ve Apple’ın bilgileri doğrulamasına izin vermeden önce FaceTime hesabınızla ilişkilendirmek istediğiniz e-posta adresini ekleyin. Ayrıca, menünün alt kısmında yapılan FaceTime çağrıları sırasında görünmesini istediğiniz e-posta adresini veya telefon numarasını da seçebilirsiniz.

ye davet etmek için telefon görüşmesi sırasında alt tarafta ortada bulunan daire içine alınmış FaceTime video ikonuna dokunun.

Siri’yi kullanarak çağrı yapma: Siri’nin etkinleştirildiğini ve ‘Hey Siri’ ifadesine izin verildiğini varsayarsak, karşı tarafı bir FaceTime video görüşmesine davet etmek için Ana düğmeye iki saniye boyunca basın veya Siri’ye “Hey Siri” diye seslenerek “FaceTime video [kişi adını söyleyin]” deyin.

iPad, iPod touch veya Mac OS X için FaceTime uygulaması:

Kişileri kullanarak çağrı yapma: Karşı tarafa bir FaceTime görüntülü görüşme daveti göndermek için bir kişiyi görüntülediğinizde FaceTime seçeneğinin sağ tarafındaki mavi FaceTime video ikonuna dokunun veya tıklayın.

FaceTime’ı kullanarak çağrı yapma: Sık Kullanılanlar, Son Aramalar veya Kişiler listesinden bir kişiye dokunun veya tıklayın ve diğer tarafı bir FaceTime görüntülü görüşmesine davet etmek için sağ kolonda bulunan koyu gri FaceTime düğmesine dokunun veya tıklayın. Alternatif olarak, varsa ilgili kişinin cep telefonu numarasının sağındaki mavi FaceTime video ikonuna tıklayın.

Sesli bir FaceTime çağrısı yapma

Sadece sesli FaceTime çağrıları, esas olarak Skype gibi uygulamalarla yapılanlara benzeyen internet protokolü üzerinden ses (VoIP) çağrılarıdır. Bu bir telefon görüşmesi gibidir, ancak daha yüksek kalitede sesle yapılır.

iPhone:

Kişileri kullanarak çağrı yapma: Karşı tarafa bir FaceTime sesli görüşme daveti göndermek için bir kişiyi görüntülediğinizde FaceTime seçeneğinin sağ tarafındaki mavi FaceTime ses ikonuna dokunun.

Mesajları kullanarak çağrı yapma: Bir mesajı görüntülerken sağ üst köşedeki mavi i seçeneğine, ardından da kişi adının sağında ekranın üst tarafındaki FaceTime ses ikonuna dokunun. Daha sonra, diğer tarafı bir FaceTime sesli aramaya davet etmek için, ortaya çıkan açılır menüden FaceTime Ses öğesini seçin.

Siri’yi kullanarak çağrı yapma: Siri’nin etkinleştirildiğini ve ‘Hey Siri’ ifadesine izin verildiğini varsayarsak, karşı tarafı bir FaceTime sesli görüşmeye davet etmek için Ana düğmeye iki saniye boyunca basın veya Siri’ye “Hey Siri” diye seslenerek “FaceTime ses [kişi adını söyleyin]” deyin.

iPad, iPod touch veya Mac OS X için FaceTime uygulaması:

Kişileri kullanarak çağrı yapma: Karşı tarafa bir FaceTime sesli görüşme daveti göndermek için bir kişiyi görüntülediğinizde doğrudan FaceTime seçeneğinin sağ tarafındaki mavi FaceTime ses ikonuna dokunun veya tıklayın.

FaceTime’ı kullanarak çağrı yapma: Sık Kullanılanlar, Son Aramalar veya Kişiler listesinden bir kişiye dokunun veya tıklayın ve diğer tarafı bir FaceTime görüşmesine davet etmek için sağ kolonda bulunan koyu gri FaceTime Ses düğmesine dokunun veya tıklayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.