Telefonu TV’ye Bağlamanın Kolay Yolu

Güvenilir bir bağlantı arıyorsanız, az bilinen MHL teknolojisini denemenizi önereceğiz. Çeşitli nedenlerle cazip bir seçenektir. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler.

iPad Magazine - - Dosya -

Google’ın Chromecast’i ve diğer birçok seçenek sayesinde, telefonunuzdan TV’ye kablosuz aktarım hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ama biraz daha güvenilir bir şey arıyorsanız - ve birkaç seçenek daha istiyorsanız - MHL olarak bilinen az bilinen bir teknolojiyi kullanmak hoşunuza gidebilir. Telefonunuzu HDMI aracılığıyla doğrudan ekranınıza bağlamak için bir MHL bağlantısı kullanmak, kablosuz olarak döküm yapmak veya yansıtmak kadar uygun olmayabilir, ancak çeşitli nedenlerden dolayı cazip bir seçenektir. Mesele şu ki, pek çok kişi bu teknolojinin mevcut olduğunun farkında değil. TV’nizdeki veya A/V alıcınızın HDMI girişindeki üç küçük harfin gerçekte ne yaptığını anlamak isteyenler için bunu anlatacağız. Aşağıdakiler, MHL’nin tüm temel özelliklerini kapsamaktadır; böylece, teknolojiden ve özelliklerinden tam olarak faydalanabilirsiniz. Şimdi telefonunuzdaki en havalı şeyleri televizyonunuza göndermeye başlayalım - eski moda bir yolla.

MHL nedir?

2010 yılında, Sony ve Nokia’nın da aralarında bulunduğu bir grup elektronik şirketi, MHL bağlantı protokolünü geliştirdiler. Mobile High-Definition Link’in (Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı) kısaltması olan MHL, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazları bağlamak için uyumlu TV’lerde ve A/V alıcılarında özel bir HDMI girişi kullanıyor. Standart, akıllı telefon ve tablet içeriğini bir üst düzeye taşıyarak, telefonunuzdaki her şeyi tek bir bağlantıyla televizyonunuzda sergilemenizi sağlıyor. Kablosuz ekran yansıtma yöntemlerinin çoğalması göz önüne alındığında, MHL birçok üretici tarafından bırakıldı, ancak bunu destekleyen birçok televizyonu hala bulabilirsiniz.

MHL’yi nasıl kullanabiliriz?

Çoğu insan için bağlanmanın en yaygın yolu, bir ucunda bir erkek Mikro USB fişi ve diğerinde dişi bir HDMI bağlantı noktasından oluşan bir MHL adaptörü kullanmaktır. Telefonunuzda bir Mikro USB portu varsa, tek yapmanız gereken telefonunuza bir MHL adaptörü bağlamak ve adaptörden televizyonunuzdaki (doğru bağlantı noktası MHL etiketli olanıdır) MHL özellikli HDMI portuna bir HDMI kablosu bağlamaktır. Telefonunuzda veya tabletinizde Mikro USB portu yoksa, sonraki bölümde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğimiz başka bir adaptöre de ihtiyacınız olacaktır. Ancak, yine de, doğrudan Mikro USB-HDMI kabloları da dahil olmak üzere MHL’yi destekleyen çok

sayıda farklı kablo var. Bir sonraki adım, kabloyu uyumlu cihazınıza takmaktır, bu da tüm uygulamaları, oyunları, filmleri, fotoğrafları ve müziği doğrudan TV’nizde 4K Ultra HD (ve üstü) çözünürlükte görüntülemenizi sağlar.

Cihazınız MHL ile çalışır mı?

MHL’yi kullanmaya niyetlendiyseniz, desteklenen cihazların tam listesi için resmi MHL sitesini (http://www.mhltech.org/ devices.aspx) kontrol ederek, cihazınızın ve ekranınızın protokolle uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Ekranınız listede yer almıyorsa, bir MHL adaptörü almak için zahmet etmeyin, işe yaramayacaktır. Ekranınız listede bulunuyor ancak mobil cihazınız çalışmıyorsa, bağlanmanın başka yolları da vardır. Bir Apple tutkunuysanız, iPhone veya iPad’iniz, yukarıda açıklanan default MHL adaptörü veya kablosu için doğru çıkışa sahip değil. Neyse ki, geçici çözümler var; bir Lightning portuna sahip herhangi bir cihaz (çoğu yeni iOS ürünleri bunlara sahiptir) uygun bir adaptörle kullanılabilir. Ardından, bir MHL adaptörüne veya bir MHL - HDMI kablosuna bağlayabilirsiniz. Yeni Android telefonlarda Micro USB yerine USB Type-C portları var; bunlar MHL ile çalışmak için üçüncü taraf adaptörlere ihtiyaç duyacaklardır. Aynı şekilde, bazı uyumlu Samsung telefonları, default (beş iğneli) adaptör düzgün bir arabirim oluşturmayacağı için farklı bir (onbir iğneli) adaptör gerektirir. Apple ürünlerinde olduğu gibi, bu cihazlar için de üçüncü taraf konektörler bulunmaktadır. Ancak, bunların telefonunuzu standart MHL gibi şarj etmediğini ve oldukça güvenilmez olabileceğini unutmayın. Yanlışlıkla Mikro-HDMI satın almayın, bu yanlış bir kablodur. Ayrıca, MHL ile devam etmeyi gerektirebilecek birkaç tane protokole özel avantaj var. Birincisi, MHL bağlantıları, kontrol verilerini iletme kabiliyetine sahiptir, bu da esas olarak ekranınızı kontrol eden uzaktan kumandanın bağlı cihazı da kontrol edebilmesi anlamına gelir. Mobil oyuncular için, MHL bağlantısı da sıfır gecikme sunuyor, bu da en zorlu oyun oturumları sırasında cihazınızın TV’nizde gecikmeden görüntülenmesini sağlıyor. Kablo, içeriği görüntülerken, herhangi bir gecikme olmaksızın 40 W’a kadar mobil cihazları da şarj edebilir.

MHL’yi başka nerede kullanabiliriz?

MHL’nin en kullanışlı işlevi akıllı telefondan veya tabletten uyumlu bir TV’ye veya A/V alıcısına gecikmeden veri göndermektir. Ancak MHL, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi bir otomobilin uyumlu bilgi-eğlence sisteminin yanı sıra, evde ya da iş yerinde uyumlu bir bilgisayar monitörüne takmanıza da olanak tanır. Bir telefon veya tableti bir HDMI girişine sahip bir otomobile takarak (veya geçici bir donanımla bir kurulum yaparak), ikinci trafik raporlarının kullanımına, cihazınızı şarj ederken kişisel müzik kitaplığınıza erişme olanağına sahip olursunuz. Sistem, telefonunuzdaki tüm içeriğe bilgi eğlence merkezi üzerinden kolayca dokunmatik ekran yoluyla erişim sağlar. Benzer şekilde, bir akıllı telefon veya tableti uyumlu bir bilgisayar monitörüne takmak, cihazınızı bir iş istasyonuna dönüştürebilir; bir mini ofis oluşturmak için bir Bluetooth klavye veya mouse ile eşleştirebilirsiniz. MHL’nin uygun bir seçenek olmasının bir diğer nedeni, ucuzluğudur. Adaptörler, TV’nin hemen yanında durmak istemediğiniz sürece, daha uzun bir HDMI kablosuna (12-13 dolar) ihtiyaç duyacak olsanız da, yine de $9 veya daha aza mal olacaktır. İhtiyacınız olan adaptörlere veya kablolara bağlı olarak, MHL ile kurulumun yapılması, $10 ila $40 arasında bir maliyete sahip olabilir; bu da oldukça uygun bir maliyettir. Artık MHL ile izlemeye hazırsınız. TV’ye akışa başlama zamanı, gecikmeden!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.