iPad’de Çizim:

App Store’da iPad’i tuvale dönüştürecek hazineler

iPad Magazine - - Içindekiler -

Hiçbir şey klasik bir kağıt parçasının ya da tuvalin yerini alamazsa da, iPad Pro, dijital sanatla analog sanatı inanılmaz derecede birbirine yaklaştırıyor. Daha büyük ekran, iPad Pro’yu yeni sanat seviyelerine açıyor ve keyifli bir çizim aracı, yaratıcılık için onu ciddi bir platform haline getiriyor. Umut vadeden Apple Pencil göz önüne alınarak tasarlanan iPad Pro, sonuçta dijital bir tuval. Neyse ki, App Store’da bir sürü çizim uygulaması var ve bunların çoğu zaten Pro’nun büyütülmüş ekranı ve Pencil’ın hassas ucu için optimize edil- miş durumdalar. Aşağıda iPad Pro için en iyi çizim uygulamalarından bazılarını bulabilirsiniz; bunları kullanarak mobil dünyanın Michelangelo’su olabilirsiniz.

MediBang Paint

MediBang Paint, katmanlarla çalışmanızı sağlayan Photoshop’u hatırlatan, kullanımı çok kolay bir boyama programıdır. Çok iyi bir fırça editörüne sahiptir ve katmanlarınıza stiller katma olanağı sunuyor. Bu program, daha büyük iPad Pro’larda daha rahat kullanılabilen birçok araca sahip, ancak aynı zaman- da dördüncü nesil veya üstü iPad’ler veya iPad Mini 2 ve üstü modellerle de uyumludur. Çizgi romanlar çizmek isterseniz, bu uygulama istediğiniz profesyonel görünümü elde etmek için çok sayıda çizgi roman yazı tipi sunuyor. Projelerinizi yerel diske veya buluta kaydedebilirsiniz.

Artrage ($5)

Artrage’in ana fikri, iPad’de resimlerin mümkün olduğunca gerçeğe yakın bir şekilde boyanmasıdır. Sanki gerçek bir tuval üzerindeymişcesine boyaları

birbiri ile karıştırabiliyorsunuz. Bu uygulama katmanlarla çalışıyor ve Photoshop’ta zaten bu duruma alışıksanız, uyum modlarıyla kendinizi evinizdeymiş gibi rahat hissedeceksiniz. Artrage, daha sonra masaüstünde izlemek için çiziminizi kaydetmenize de olanak tanıyor. Sadece Apple Pencil’ı desteklemekle kalmıyor aynı zamanda Wacom, Adonit ve Pogo kalemleri için de destek sağlıyor.

SketchBook by Autodesk

Profesyonel bir sanatçı değilseniz bile, Sketchbook by Autodesk’i muhtemelen duymuşsunuzdur. Kesinlikle sanatçılar için en popüler uygulamalarından biridir. Ekran düzeni, tasarım programları söz konusu olduğunda her şeydir ve Sketchbook’un araç çubukları kolayca erişilebilir bir yolla yerleştirilmiştir - hatta bunları ekrana siz yerleştirebilirsiniz. Mükemmel özellikleri arasında Photoshop’a ve Photoshop’tan veri aktarımı ve bu ince detaylarla çalışmanıza izin vermek için yüzde 2,500 oranına kadar zoom olanağı da var. iPad Pro’da Apple Pencil’ı destekler, diğer tabletler için kullanılabilen daha iyi kalemleri de desteklemektedir.

Graphic ($9)

iPad Pro’nun duyurulduğu zamanı hatırlarsanız, Apple tarafından bilgisayarınızın yerini alacağı söylenerek lanse edilmişti. Graphic, iPad’inizde Adobe Illustrator uygulamasına sahip olmak gibidir. Bu uygulamaya eskiden iDraw denirdi ve Mac’iniz için mevcut olduğundan, masaüstünüz ile iPad tasarımınız ve çiziminiz arasında gidip gelebilirsiniz. Apple Pencil için farklı fırçalar ve tam destek sunuyor ancak aynı zamanda vektör tabanlı teknik çizimler oluşturmanıza da izin veren bir uygulamadır. Grafik tasarıma girerseniz, Graphic’in iPad’in yeteneklerini nasıl kullandığına şaşırırsınız.

Adobe Illustrator Draw

Graphic’e benzer şekilde, Adobe Illustrator Draw da vektör tabanlı tasarımlar oluşturmanızı sağlar. Ancak bu uygulama, daha

az korkutucu bir kullanıcı arabirimi ile daha basittir. Hızla fikirleri üzerinde çalışmaya başlamayı isteyenlere yöneliktir. Uygulama seyyar durumdayken işinizi de yanınıza almanızı sağlar ve ofise döndüğünüzde masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızdaki son projenizi Illustrator uygulamasına kolayca aktarabilirsiniz.

Inspire Pro ($8)

Çizim ve eskiz konusunda bu uygulama en pratik uygulamalardan biridir. iPad’in çok çekirdekli işlemcisi ve OpenGL’in avantajını kullanan uygulama, resimleri hızlı bir şekilde çizebilir ve oluşturabilir, bu da gerçek bir çizimi taklit etmenize yardımcı olması için bir tablette çizim yaparken istediğiniz şeylerden biridir. Uygulama, hızlı erişim için favori renklerinizi kaydeder ve Apple Pencil’a tam destek verir.

Assembly

Assembly ile çıkartmaları, simgeleri ve diğer grafikleri yapmak oldukça kolay. Bu uygulama ile net ve profesyonel görünümlü bir işi çok zaman harcamadan yaratabilirsiniz. İşlemek ve katman yapmanız için geniş şekil, sembol ve çıkartmalar seçkisi de var. Çalışmalarınızı SVG ve PDF gibi vektör formatlarında olduğu gibi yüksek çözünürlüklü JPG veya PNG olarak da kaydedebilirsiniz. Uygulama ücretsiz, ancak 21 temalı şekil paketi, 25 özel yazı tipi içeren bir metin motoru, yazı tiplerini birleştirip kesebilme veya vektör görüntüleri alma becerisi istiyorsanız, bir Pro aboneliği için haftada $3, ayda $5, yılda $30 ödemeniz gerekir.

Sketch Club ($3)

Sketch Club benzersiz bir uygulama ve sanatınızı paylaşabileceğiniz bir sanatçılar topluluğudur. Ayrıca herkesin çalışmalarını yorumlayıp ilham alabilirsiniz. Uygulama, toplamda 64 katman oluşturmanıza ve sanatınızı 4K’ya kadar çözünürlükteki tuvallerde oluşturmanıza izin veriyor. Fırçalar ve vektör araçları için geniş seçenekler ile tam teşekküllü bir çizim uygulamasıdır. Apple Pencil ve 1080p kayıt özelliği için tam destek veriyor. Brushes Redux

Apple iPad 2010’da geri döndüğünde fırçalarla sahneye çıktı ve iPad’in sanatçılar için bir araç olabileceğini dünyaya gösterdi. O zamandan beri uygulama da iPad Pro’yu destekleyecek şekilde gelişti. Bu uygulama iOS’a özeldir, özellikle de iPad için yazılmıştır. OpenGL’i destekler ve iPad’de 64 bit işlemin avantajından yararlanır. Çok hızlı olmasının ötesinde, iOS kullanıcılarının rahat olduğu tipik bir iOS arabirim tasarım diline de sahiptir, bu nedenle çok basit araç çubuğunda yolunuzu bulmak kolaydır. Katmanları destekler, ancak diğer daha güçlü profesyonel uygulamalardan farklı olarak, yalnızca en fazla 10 katman oluşturabilirsiniz.

Artrage

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.