Kapak Konusu:

Apple’ın iOS 12’sinin herkese açık betası kullanıma sunuldu, artık indirip deneyebilirsiniz.

iPad Magazine - - Içindekiler -

Yeni Sürüm iOS 12, iPhone ve iPad Kullanıcılarının Çok Seveceği Yeni Özelliklerle Geliyor

Bu yılki Dünya Geliştirici Konferansı’nda (WWDC 2018) Apple, en son işletim sistemini sundu: iOS 12. Yeni işletim sisteminin son hali Eylül ayına kadar hazırlanırken, şirket beta programını herkese açtı. Yeni özellikleri denemek için son işletim sistemini şimdi indirebilirsiniz. Güncellemenin hala beta aşamasında olduğunu tekrar vurgulayalım, bu nedenle hatalarla karşılaşabilirsiniz. Verilerinizi yedeklemenizi ve beta sürümünü asıl cihazınıza yüklememenizi öneririz. Uygulama güncellemelerinden ve grup FaceTime’dan ARKit 2.0’a ve yeni Memoji’ye kadar, işte iOS 12’nin sunduğu tüm yeni özellikler.

iPhone X’de düzeltilen ekran görüntüsü çekme sorunu

Apple iPhone X’i çıkardıktan yaklaşık bir yıl sonra, telefonlarının en sinir bozucu sorunlarından birini çözüyor: yanlışlıkla ekran görüntüsü alma. Geçtiğimiz yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar cep telefonlarını ceplerinden alırken yanlışlıkla ekran görüntülerini çektikleri konusunda şikayette bulunuyorlardı. Ancak şimdi iOS 12, siz ekran görüntüsü almadan önce telefonunuzun hem kilidini hem de ekranı açmanızı gerektirerek bu sorunu çözüyor. Bu ufak değişiklik iPhone sahiplerini mutlu edecektir.

İyileştirilmiş QR kod okuyucusu

QR kod okuyucusu ilk olarak iOS 11’de tanıtılmıştı, ancak iOS 12 bu özelliğe yenilikler getiriyor. Kameranızı koda yöneltmeniz yerine, iOS 12, tespit edildiğini göstermek için onu aydınlatıyor. Özelliğe daha kolay erişmek için, şimdi onu Kontrol Merkezine ekleyebilirsiniz.

Dolayısıyla bir QR kodunu taramak istediğinizde, yapmanız gereken tek şey Kontrol Merkezi’ne geçmek ve özelliği başlatmak için kare işarete dokunmak.

Kullanımı kolay App Switcher

iOS 12 ile artık app switcher’daki bir karta uzun süre basmanız ve ardından eksi düğmesine dokunmanız gerekmiyor. Bunun yerine, tek yapmanız gereken parmağınızla yukarı doğru kaydırmak ve sonra özellikle kapatmak istediğiniz uygulamayı parmağınızla tekrar yukarı kaydırmaktır.

iPad’de iPhone X hareketlerinin kullanımı

Apple’ın yakında tüm cihazlarından ana düğmeyi kaldıracağı söylentilerine iOS 12 daha fazla kanıt olabilir. iPad’iniz iOS 12 ile çalışıyorsa, iPhone X’te yaptığınız hareketlerin tam olarak aynısını kullanabildiğinizi fark edeceksiniz.

Ana ekranı getirmek için ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırabilirsiniz. Kontrol Merkezi’ne erişmek için yapmanız gereken tek şey, sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırmaktır.

Pil yönetimi bilgisi

Başlangıçta iOS 11.3 ile sunulan pil sağlığı bilgileri özelliği, belirli uygulamalarda ne kadar güç kullandığınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Şimdi Ayarlar> Pil bölümüne giderek pil kullanımınızı son 24 saat içinde ve son iki gün içinde gösteren grafikler göreceksiniz. Orada, pil kullanımınızı her bir uygulama bazında ve kullanım süresine göre görebileceksiniz. Pilinizi kontrol etmek ve kullanımını kısmak için Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı bölümüne gidin. Buradan, pilin yeni haline kıyasla maksimum pil kapasitesini göreceksiniz.

Daha iyi şifre yönetimi

iOS 12’de çeşitli yeni şifre özellikleri var. Özellikle geliştiriciler yeni işletim sistemi ile, yeni bir Şifre Yöneticisi API’ını kullanarak cihazınızdaki QuickType önerilerindeki üçüncü taraf şifre yöneticisi uygulamalarından şifreler gösterebilecek. Kullanıcılar ayrıca, birbirlerine yakın olmaları durumunda iOS ve Mac cihazları arasında şifreleri kolayca paylaşabilecekler. Apple ayrıca şifreler oluşturma konusunda güvenliği arttırdı. Başka bir hesaptaki daha önce kullandığınız bir şifreyi bu hesapta da oluşturuyorsanız, bu şifreyi tekrar kullanmamanız gerektiğini hatırlatır. Ayrıca otomatik olarak sizin için güçlü bir şifre oluşturur ve ardından Keychain’de onu saklar. Siri, şifrelerde de size yardımcı olabilir - ama henüz değil. Bu özelliğin nasıl çalışacağı konusunda fazla bilgi olmasa da Siri, gelecekte şifreleri aramanıza yardımcı olabilecektir. iOS 12 ayrıca üçüncü taraf şifre yöneticileri için otomatik tamamlama desteği de sağlıyor. Sisteme giriş, iki faktörlü kimlik doğrulama gerektirdiğinde, yeni işletim sistemi otomatik olarak iPhone’unuzda SMS yoluyla aldığınız altı basamaklı kodları tamamlayacaktır.

İyileştirilmiş Face ID

iOS 12’de en sevilen güncellenmiş özelliklerden biri, WWDC’de çok ilgi gördü. Face ID’de, iOS’un bir sonraki sürümünde bazı önemli iyileştirmeler yapılıyor. Artık telefonunuzun kilidini açmak ve güvenlik işlemlerini tamamlamak için iki farklı Face ID profili ekleyebilirsiniz. Face ID ve Şifre Kodu ayarlarında gizli olan, alternatif görünüm eklemek için bir seçenek bulacaksınız. Face ID ilk denemede sizi tanımıyorsa, iOS 12’de yüzünüzü yeniden taramak da daha kolay. iOS 12’de Face

ID ilk denemede başarısız olduğunda, sadece kilit açma ekranında parmağınızı yukarı doğru kaydırmanız yeterli. Bu nispeten küçük bir gelişme, ancak Face ID’yi daha kullanışlı hale getiren bir özellik.

Daha iyi performans

Özellikle, iOS 12’de performansın iki katına çıkmasına odaklanılmış. Apple, tüm iOS cihazlarda daha hızlı ve daha hassas bir işletim sistemi sunmayı planlamakta. Odak noktası, sayfa görüntüleme ve uygulama açılışı için iki kata kadar daha hızlı yükleme hızları ile, yük altındayken sistemi en iyi duruma getirme. İşlemci performansı, performans için en yüksek durumuna kadar yükseltilecek ve pil ömrünü korumak için hızlı bir şekilde aşağıya düşürülecek. Apple’ın açılış konuşmasında bahsetmediği bir başka güncelleme de iyileştirilmiş animasyonlar. Bir uygulamadan diğerine geçiş yaparken geçiş animasyonları iOS 11’den daha akıcı ve hızlı.

Measure uygulaması

Measure uygulamasıyla, etrafınızdaki herhangi bir nesnenin ölçümlerini kolayca doğrudan yapabilirsiniz. Nesneye dokunarak ve bir çizgiyi sürükleyerek, ekranınızda doğru bir ölçüm görürsünüz.

Ayrıca, kenarlara dokunarak ve aşağı doğru çekerek ölçümleri genişletebilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf gibi bir nesneye dokunabilir ve uygulamanın ölçümleri otomatik olarak yapmasına, böylece her bir boyutu sağlayabilmesine izin verirsiniz.

Fotoğraflar

Fotoğraf uygulamasında iOS 12, fotoğraflarınızı önemli etkinliklere veya yüzme ve doğa yürüyüşü gibi kategorilere dayalı olarak öne çıkaran Arama Önerileri sunuyor. Ayrıca yerleri, işletme adına veya müze gibi daha geniş bir kategoriye göre de arayabileceksiniz. Fotoğraflar ayrıca, zaman ve mekana göre 4 milyondan fazla olayı indeksleyerek, tatil ve sörf gibi terimlere dayanan özel fotoğraflar için arama yapmanızı sağlıyor. Ayrıca, aramaya özel şeyler hakkında öneriler alıyorsunuz. Tamamen yeni “For You” sekmesi size özel fotoğraflar sağlıyor. İster bir kaç yıl önce aynı gün içinde çektiğiniz bir fotoğraf olsun, isterse canlı bir fotoğraf döngüsü için efekt önerileri olsun, bu sekme, albümünüzdeki fotoğraflarla yapabileceğiniz farklı eylemler için bireysel öneriler sunuyor. Tüm arkadaşlarınızı gördüğünüzde ve birlikte fotoğraf çektiğinizde kullanışlı olacak olan Paylaşım Önerileri de var. Örneğin, akşam yemeğine çıkıp fotoğraf çektiyseniz, arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebileceğiniz fotoğraf önerilerini ve özellikle de paylaşmak istediğiniz kişileri görürsünüz. Her fotoğraf, iCloud fotoğraf kütüphanenizde tam çözünürlükte paylaşılır.

Siri Kısayolları

Siri Kısayolları ile Siri, yeni Kısayollar uygulamasıyla tümünün atanabileceği hızlı eylemlerle çok daha fazlasını yapabilir. Örneğin, Tile uygulamasını kullanıyorsanız, Siri’ye “Anahtarlarımı kaybettim” gibi bir kısayol ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, anahtarlarınızı kaybettiğinizde, Siri’nin bilmesine izin verebilir ve otomatik olarak Tile’ınız çalmaya başlayacaktır. Ayrıca, kilit ekranınızda görünen uygulamalar için öneriler de göreceksiniz. Geç kalıyorsanız, Siri toplantı düzenleyicisine mesaj atmanızı veya doğum gününüzde büyükannenizi

çağırmanızı önerir. Sinemada olsanız bile, Siri telefonunuzun ‘Rahatsız Etmeyin’ cevabını verecek şekilde ayarlanmasını önerir. Kullanıcılar Siri Kısaltmaları’nı sadece iPhone’larında değil, HomePod ve Apple Watch’ta da kullanabilecekler. Apple’ın WWDC’de bahsetmediği bir başka özellik de, kritik uyarılardı. ‘Rahatsız Etmeyin’ mesajı açıkken bile önemli olan bildirimleri seçebileceksiniz. Bu, özellikle örneğin bir hastaneden önemli bilgiler hakkında sizinle bağlantı kurmaya çalışırlarken yararlı olabilir.

Çeşitli uygulama güncellemeleri

Haberler uygulamasında büyük bir güncelleme yapılmadı. Onu iPad’de kullananlar artık haberleri bulmayı kolaylaştırmak için kaydırılacak bir kenar çubuğuna sahip olacaklar. Borsalar uygulamasına gelince, gün boyunca borsaların performansını gösteren yeni bir grafik var. Apple Haberler ayrıca Borsalar uygulamasına entegre edilmiş ve uygulamadan ayrılmadan Borsa’larda doğru haberleri görmenizi sağlıyor. Apple Haberler’den ilgili başlıkları görüyorsunuz ve haberin tamamını görüntü- lemek için bunlara dokunabiliyorsunuz. Borsalar, iOS 12 ile iPad’e de gelecek. Apple ayrıca Sesli Notlar uygulamasını iPad için de hazırladı. Uygulamaya ayrıca, tüm Apple cihazlarında kayıtlarınızı senkronize etmenizi sağlayan iCloud desteği eklenmiş. Önceden iBooks olarak bilinen yeniden tasarlanan uygulamanın yeni ismi: Apple Books. Yeni özellikler arasında, bıraktığınız yeri gösteren bir “Şimdi Oku” bölümü bulunuyor, bu, tekrar kolayca aramanıza olanak tanıyor. Yeni kitapları daha önce olduğundan daha kolay tarayan yeni bir “Kitap Mağazası” var.

CarPlay ile Apple, üçüncü taraf navigasyon uygulamaları için destek de ekledi. Yatma zamanı ‘Rahatsız Etmeyin’ Yeni bir ‘Rahatsız Etmeyin’ özelliği ile kilit ekranınızdan artık bir sürü farklı bildirim ile uyandırılmayacaksınız. Bu özelliği açarak, Rahatsız Etmeyin’i devre dışı bırakana dek tüm bildirimleriniz gizlenecektir. Rahatsız Etmeyin özelliğini çok sık kullananlar için, belirli bir konumdan ayrıldığınızda veya bir etkinlik sona erdiğinde özelliği otomatik olarak kapatmak için bir bitiş saati ayarlayabilirsiniz.

Gruplu bildirimler

Uzun bir bildirim listesi görmektense, iOS 12 şimdi sizin için onları gruplandırıyor - sadece uygulama açısından değil, konu ve başlıklar için de gruplandırıyor. Belirli bir bildirime dokunabilir ve bakabilirsiniz ve ardından tüm bir parçacığı tek bir kaydırma ile silebilirsiniz. Ayrıca, bildirimlerinizi ayarlayabilir ve belirli bir uygulamanın gelecekte size gönderilmesini isteyip istemediğinize veya kilit ekranını bypas etmesini istediğinize karar verebilirsiniz. Siri, sık kullanmadığınız uygulamalara bağlı olarak hangi bildirimleri kapatmanız gerektiğini bile önerecektir. Ekranda harcanan zamanı yönetme Kullanıcıların bir cihazda ne kadar zaman harcadıklarına dair daha fazla bilgi ve kontrol sağlamak için iOS 12, kullanıcılara ayrıntılı bir haftalık aktivite özeti sunuyor. iPhone’unuzda veya iPad’inizde ne kadar zaman harcadığınızı görebileceksiniz – hangi uygulama olursa olsun, telefonunuzu ne sıklıkta elinize aldığınızı veya hangi uygulamaların size en çok bildirimde bulunduğunu görebilirsiniz. Kolayca erişmek için ana ekranınıza bir araç olarak da ekleyebilirsiniz.

Animoji ve Memoji

Yeni işletim sistemi aynı zamanda daha çok Animoji sağlıyor - özellikle de hayalet, koala, kaplan ve T. Rex’i beraberinde getiriyor. Herhangi bir Animoji’ye dil eklemenizi sağlayan yeni bir özellik de var. Apple’a göre, Animoji artık göz kırpmayı da başarabilir. Ama hepsi bu kadar değil - Apple ayrı- ca Memoji’yi de tanıttı (bu, Samsung’un AR Emoji’sine yanıtı olabilir). Artık farklı saç stilleri, göz renkleri ve çiller gibi daha farklı özellikler arasından seçim yapma olanağıyla, size benzeyen bir artırılmış gerçeklik karakteri yaratabileceksiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.