Watch OS 5.0, Artık iPhone’a Daha Az Bağımlısınız

Eğer saatinize WatchOS 5’i indirdiyseniz, şimdi sorunlu bir Apple Watch’a sahip olabilirsiniz.

iPad Magazine - - Içindekiler -

Apple, yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda en yeni WatchOS sürümünü resmi olarak duyurdu. WatchOS’un en yeni sürümü Apple Watch’a telsiz modu ve gelişmiş sağlık izleme özellikleri de dahil olmak üzere büyük değişiklikler ve eklemeler getiriyor. Apple, WatchOS 5 beta sürümünü WWDC açılış konuşmasının hemen ardından geliştiricilere sunsa da, kullanıcılar sorunları bildirdikten sonra sürüm geçici olarak geri çekildi. Geliştiricilerin beta sürümünü Apple Watch’a yüklemenizi önermediğimizden ve WatchOS 5’in genel bir beta’sını beklemediğimizden, bu yıl içinde kullanıma sunulacağı zaman neler göreceğimize bir göz atacağız.

Onur ayı için yeni saat kayışları ve yüzleri

Apple bir Onur sürümü saat kayışını tanıttı. Hem bant hem de yüzler şu anda hazır. Kayışı online olarak satın alabilir ve WatchOS 4’te hazır olan saat yüzünü ekleyebilirsiniz. Koşucular da gelişmeler göreceklerdir. Koşu modu artık özel bir tempo uyarısı sunuyor, ritminizi izliyor ve hatta önceki koşudan zaman verisi sağlıyor. Son olarak, yeni antrenman başlangıcı ve sonu için uyarıları göreceksiniz. WatchOS 5, antrenmana ne zaman başladığınızı belirlemek için kalp atış hızı verilerinizi kullanıyor. Kalp atış hızı veya zaman hedefine ulaştığınızda, ana ekranda bir bitiş uyarısı sunacaktır.

İletişim

WatchOS 5 ayrıca birkaç harika iletişim iyileştirmesi getiriyor. Bunlardan ilki yeni Walkie-Talkie modudur. Walkie-Talkie ile, Apple Watch’ınıza arkadaş ekleyebilir ve Walkie-Talkie uygulamasındaki Talk düğmesine dokunarak doğrudan onlarla iletişim kurabilirsiniz. Siri saat yüzünüz de büyük bir güncelleme görecek. Yeni Siri saat yüzü, favori spor takımlarınızla ilgili daha fazla bilgi, işe gidip gelme ve trafik bilgilerinin yanı sıra

kalp atış hızınızı sunacaktır. Siri Kısayollar da WatchOS 5’e eklendi.

Siri Kısayollar’la, uçuşunuzu kontrol etmek, restoran rezervasyonu yapmak, hatta kahve siparişi vermek gibi şeyleri yapabilirsiniz. WatchOS 5 sonunda bir Podcast uygulaması ekliyor. Bu uygulama otomatik olarak en sevdiğiniz podcast’leri doğrudan Apple Watch’unuza indirecektir, yani artık favori podcast’inizi dinlemek için telefonunuza ihtiyacınız kalmayacaktır.

Uzun zamandır beklenen bir başka eklenti de WebKit’tir. WebKit ile, web sayfalarını Mesajlardan veya e-postalardan görüntüleyebileceksiniz. Son olarak, WatchOS 5’te artık “Hey Siri” demeye gerek yok. Artık basit bir şekilde bileğinizi ağzınıza kaldırabilirsiniz ve Siri otomatik olarak dinleyecektir. İlk nesil bir Apple Watch’a sahip olmadığınız sürece, bu yıl WatchOS 5 beta sürümünü alacaksınız. WatchOS 5, önümüzdeki birkaç ay boyunca geliştirici beta sürümü olarak sunulacak olsa da, cihazınıza zarar vermek istemiyorsanız Apple Watch’unuza indirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.