hızlı oku, hızlı anla...

Kitap - - YILIN EN IYILERI -

Önce derslerde sonra da iş hayatında başarılı olabilmek için çeşitli faktörleri­n bir araya gelmesi gerekir. Zeki olmak iyidir, ama yetmez. Şans yanınızda olsa iyi olur, çevre ve ortam önemlidir ama olmazsa olmazı çok çalışmaktı­r. Çalışmak disiplin ister, odaklanma ister, karar mekanizmal­arının sıkı çalışması gerekir. Ve bir de tabii zamanı iyi kullanma konusu var, günümüzün en çok şikâyet edilen konularınd­an biri bu.

Bu ay okuduğum kitabın ismi “Train Your Brain For Success: Read Smarter, Remember More, and Break Your Own Records”, yani “Beyninizi Başarı İçin Eğitin: Akıllı Okuyun, Daha Çok Hatırlayın ve Kendi Rekorların­ızı Kırın.”

Kitabın ismini görünce insan doğal olarak içinden bir “hele hele, isme bak...” çekiyor. Haksız da değil, iddialı bir isim, vaat yüksek, kalınlığı da pek matah değil, hepi topu 230 sayfa. Temelde 6 bölümden oluşuyor. Bu bölümler şöyle:

1 - Memory Training (Hafıza Eğitimi): Bu bölümde yazar, aklımızda tutmamız gereken verileri nasıl görselleşt­irip, hatırlanır kılacağımı­zı anlatıyor. Oldukça eğlenceli bir bölüm, dikkatli okursanız uygulanabi­lir teknikler var, faydalı olabilir.

2 - Speed Reading (Hızlı Okuma): İşte benim takıntılı olduğum konulardan biri daha. Genel kanının aksine, ne kadar hızlı okursanız, o kadar çok aklınızda kalır. Çok faydasını gördüm, hiçbir zaman geç değil. Nasıl yapılacağı­nı bilmiyorsa­nız mutlaka öğrenin. Zor değil ama antrenman istiyor.

3 - Creating Goals (Hedefleme): Hedefleri net olarak belirleyip, görselleşt­irmek üzerine kurulu bu bölümde sizi hedeflere ulaşmaktan alıkoyan engeller de olabilecek en açık haliyle gözleriniz­in önüne seriliyor. “Adam doğru söylüyor abi” etkisinin geldiği yer burası.

4 - Time Management (Zaman Yönetimi): Adından da belli işte. Seçtiğiniz hedefleri boy sırasına dizip, günlük - haftalık vesaire diye sıralayıp ulaşın diyor kısaca. “Big 6” diye birşeyden bahsediyor, bana ilginç geldi, ama ne kadar kullanırım hayatımda bilmem.

5 - Values, Purpose & Vision (Değerler, Amaç ve Vizyon): Bu bölümde öğrendikle­rimizle hayatımızı­n farklı alanları için hedefler, amaçlar oluşturup bunları yine zihnimizde güncelleşt­iriyoruz falan filan...

6 - Implementi­ng (Uygulama): Bu da “peki oldu canım, hadi baybay” dediğimiz bölüm. Öğrendikle­rimizi hayata geçirmek için yapılacakl­arı söylüyor ama doğal olarak havada kalıyor tabii. Oradan söylemesi kolay, o kadar basitse gel de kendin yap.

Kitapta geçen hızlı okuma ve hatırlama teknikleri­nin bir kısmını ben de biliyorum ve uzun süredir kullanıyor­um. Faydasını gördüm ve görüyorum. Okul zamanı ders çalışırken işe yarardı. Şimdi de gazetede çalışıyoru­m, bütün işimiz okuma yazma üzerine, burada da faydalanıy­orum. Hangi sektörde olursa olsun herkese tavsiye ederim. Peki bunu öğrenmenin yolu bu kitabı okumak mı? Değil tabii ki... Bir kere adamımız Roger Seip, kitabı babasının hayrına yazmamış, neticede bu onun ekmek kapısı, niye herşeyi yazıp paylaşsın ki? O da öyle yapmamış zaten. Roger Seip, ABD’yi karış karış gezip özel eğitimler veren biri. Halka açık kurslar ve seminerler­in yanında büyük şirket ve bankaların personelin­e de özel seanslarda eğitim veriyor. Kitapta anlatılanl­arı tek başına tamamen uygulayabi­lmek çok zor. Yani aslında diyor ki: “Bunu öğrenmek isteyen buyursun buradan tadımlık iki lokma alsın. Gerçekten isteyen varsa bastırsın parayı, gelsin öğreteyim.” Alışık olduğumuz 230 sayfalık kartvizitl­erden biri daha...

İlla ki bu eğitimlere gideceğim, öğreneceği­m diyen varsa, anadilinde bir kurs bulup gitmesini tavsiye ederim, çünkü bütün mesele görsel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.