Yönetmeliği 2017

Kitap - - ANASAYFA -

Dünya Kitap, 2017 yılı için Mart-Ekim ayları arasında her ay Ayın Telif ve Çeviri Kitapları’nı seçer. Ayın Kitapları, ilk seçici kurulca her ay jüri üyelerinin önereceği düzyazı ya da sanat alanlarındaki edebi ve bilimsel yapıtlar arasında birliktelik sağlananlardan seçilir.

Her iki ayın arasındaki dönem, bir ay olarak kabul edilir ve seçilen kitap/ kitaplar, bir sonraki ay yayınlanan dergide, Ayın Kitabı olarak ilan edilir. Mart ayı telif ve çeviri kitapları, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında yayınlananlar arasından seçilir. Seçici Kurul nihai toplantısında önerilen yayınevleri arasından biri Yılın Yayınevi olarak seçilir. Yılın Kitabı ve Yılın Çeviri Kitabı ödülü yazara ve çevirmene, Yılın Yayınevi Ödülü yayınevine verilir. Yılın Telif ve Çeviri kitapları belirlenmesindeki ölçütler, aşağıdakilerden en az biri ya da birkaçı veya hepsi olabilir: Ödül telif ve çeviri yapıtlara verilir. İlk basımdırlar veya daha önce kitaplaştırılmamış tek tek çalışmaların derlenmesiyle oluşturulmuşlardır. (Çeviri için Türkçede.)

Ait olduğu dalda farklı ve özgün bakış açısıyla kamuoyunda ses getirmişlerdir. Yayın tekniğinde o kitapların gerektirdiği özen gösterilmiştir. Kitap, (Yılın Telif Kitabı için) yazarın gelecekteki ürünleri ve aynı dalda yapılan çalışmalar için ışık niteliğinde “genç” bir yapıttır.

Kitap, (Yılın Çeviri Kitabı için) çevrildiği dil ile Türkçe arasında olabilecek yabancılıkları gidermiş, metin her iki dilde de dilin özelliklerini koruyarak yetkin olarak değerlendirilmiştir. En çok satan kitaplardan biridir. Yılın Telif Kitabı için) Türkçenin yetkin örneklerini sergilemektedir. Yayınevinin belirlenmesindeki ölçütler, aşağıdakilerden en az biri ya da birkaçı veya hepsi olabilir:

Yayınevi, telif ve / veya çeviri özgün yapıt / yapıtlar yayınlamakta, yapıtlar ait oldukları dallarda farklı ve özgün bakış açıları getirmektedir. Kitap / kitaplar, “çoksatanlar” listelerinde yer almaktadır. Kitap / kitapların yayın tekniğinde gereken özen gösterilmiştir. Yayınevi, yayınladığı kitap / kitaplarda bilim, kültür-sanat-edebiyat hayatımıza önemli katkı/ katkılarda bulunmuştur.

Yayınevi, yıl içinde yayınladığı kitap sayısı ile de kültür hayatımızda önemli bir performans göstermiştir.

Dünya Kitap Yılın En İyileri Ödülleri Seçici Kurulu yedi kişiden oluşur. Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı ve Yılın Çeviri Kitabı ödüllerini kazananlar, müteakip sene bir defalığına Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu’nda yer alır.

Dünya Kitap Yılın Kitabı Seçici Kurulu 2017’de Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Kasım ve Yâdigar Eğit (2016 Yılın Çeviri Kitabı Ödülü), Murat Meriç (2016 Yılın Telif Kitabı Ödülü), Yekta Kopan ve Dünya temsilcisinden oluşmaktadır.

Seçici kurul üyeleri her yıl yenilenebilir.

Her ay, Ayın Kitabı olarak seçilip Dünya Kitap ekinde adları yayınlanan kitaplar arasından Kasım ayı içinde toplanacak Seçici Kurul’un değerlendirmesiyle 5 telif, 5 çeviri olmak üzere 10 kitaplık bir “shortlist” / “kısaliste” oluşturulur. Bu kitaplar Dünya Kitap’ın Aralık sayısında ilan edilir... Seçici Kurul, “shortlist”e kalan 10 kitabı değerlendirerek Yılın Telif Kitabı ve Yılın Çeviri Kitabı’nı seçer.

Kararlar, üye sayısının yarıdan bir fazlası ile alınır. Seçici Kurul üyesi toplantıya gelemezse ya telefonla katılır veya yazılı göndereceği oy değerlendirmeye alınır. Sonuçlar, Dünya Kitap’ın Ocak sayısında ilan edilir. Ödül sahiplerine ödülü simgeleyen birer plaket verilir.

Yılın En İyi Telif Polisiye Kitabı Ödülü, her yıl, beş kişiden oluşan seçici kurul toplantısında önerilen kitaplar arasından seçilen yılın en iyi telif polisiye kitabına verilir.

Polisiye alanında ilk yapıtlarını yayınlayanlar arasından seçici kurulca seçilen bir isim, Polisiye Teşvik Ödülü ile ödüllendirilir.

Her üç yılda bir, telif polisiyeye emek veren isimler arasından seçilen bir kişiye Onur Ödülü verilir.

Ödül sahiplerine ödülü simgeleyen birer plaket verilir.

Gastronomi alanında Yılın En İyi Gastronomi Kitabı Ödülü beş kişiden oluşan seçici kurul toplantısında önerilen kitaplar arasından gastronomi kültürüyle ilgili en iyi kitaba verilir.

Ayrıca, Türk mutfağının gelişimine ya da tanıtımına katkılarından dolayı bu alanda çaba gösteren kişilere “Emek Ödülü” verilir.

Yılın En İyi Gastronomi Kitabı Ödülü ve “Emek Ödülü” sahiplerine ödülü simgeleyen birer plaket sunulur. Ödül kazananlara plaketleri Dünya Kitap’ın vereceği bir davette törenle takdim edilir. Başka ödül kazanmış kitaplar / yayınevleri de aday gösterilebilir. Ödül kazanan kitap ve yayınevinin yazarının ve sahibinin ölümü durumunda ödül, yasal mirasçılarına verilir. Seçici Kurul Başkanları’nın tek oyu vardır. Hayatta olmayan kişilerin yapıtları önerilemez. Yılın Yazarı, Yılın Çevirmeni, Yılın Yayınevi, Yılın Telif Polisiye Kitabı, Yılın Gastronomi Kitabı ödüllerini kazananlar beş sene geçmeden aynı dalda yeniden aday gösterilemez.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.