Ya

Kitap - - ANASAYFA -

Teknolojinin müthiş gelişimiyle artık daha stratejik düşüneceğimiz, daha yaratıcı olacağımız ve insani değerlerden ve iknadan daha fazla yararlanacağımız bir dünyaya doğru gidiyoruz. Ve bu yeni dünyada birbirimizden n öğrenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. “Hitabet becerisi bugün ne kadar önemliyse, gelecekte bundan çok daha önemli olacak,” diyor TED’in kurucusu Anderson. Tabii her işte olduğu gibi, hitabette de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. . Konuşma yapmak da diyet yapmak gibi herkesin bildiğini iddia ettiği bir iş olsa da, sahnede dikkat çekici konuşmacılar bulmak pek de kolay değil. Bu konuya odaklanan TJ Walker, Etkili Konuşmanın Püf Noktaları adlı kitabında kısaca temel bazı noktalara değiniyor. İşte kitaptan ilgi çekicibazınotlar: Konuşmalarda belki de en önemli noktalardanbiri,görünüştür.Görünüşünüzünnasılolmasıgerektiğiyleilgilikaygılarınızvarsa,önce şuikisoruyaodaklanın:“Görünüşümiletmek istediğimmesajauygunmu?”ve“Kıyafetimde,dinleyicilerinmesajımaodaklanmakonusundadikkatlerinidağıtacakherhangibirşey varmı?”

Örneğin, büyük bir vakıf kurmaya çalışan bir iş insanıysanız, pahalı ve klasik bir takım elbiseyle (tercihen lacivert) paraya ihtiyacı olmayan ve başarılı bir kişi izlenimi bırakabilirsiniz. Ancak kendi marka- sının sıra dışı yaratıcılığını aktarmayı deneyen bir sanatçıysanız, o zaman mavi bir takım elbise, sizin için en korkunç tercih olur. Giydiğiniz şey, sözleriniz kadar kim olduğunuzlailgilidemesajverir.

Diyelim ki sunumunuza güzelce hazırlandınız ancak sizi korkutan bir şey var: Ya cevabını bilmediğim bir soru sorarlarsa?

Yazar TJ Walker’a göre, herkes sunumlar esnasında bilmediği sorularla karşılaşır. Ancakdikkat! Bilmediğiniz soruları alt etmek için yapmanız gereken en son şey; özür dilemek, gergin şekilde gülümsemek, yüzünüze “lanet olsun!” ifadesi yerleştirmek veya notlarınıza ya da ekrana sıkıntılı şekildebirşeyararcasınabakmaktır.

İşin gerçeği şudur: İnsanlar sorunun cevabını bilmediğinizi muhtemelen hatırlamayacaklar. Ancak utanmış, kızgın veya hayal kırıklığına uğramış görünürseniz; soruyu cevaplayamadığınızı büyük ihtimalle unutmayacaklar. Cevabınıbilmediğinizbirsorugeldiğinde,aşağıdakiilkeleriuygulamaksizikurtaracaktır:

*Sakinvekendindenemintavrınızıbozmayın ve soruyu aldığınıza memnun olmuş gibi davranın(Hiçdeöyleolmadığınıbizbiliyoruz, onlardeğil!)

*Eğeryanıtıkolaycabilinebilecekbirsoruysa,bildiğinizbirkaçşeyisöyleyinveizleyicileribirkaynağayönlendirin(Şuwebsitesinden detaylıbilgialınabilir)veyamerakedenleriçin kahvearasındadetaylıbilgivereceğiniziyada e-mailatacağınızısöyleyin.

*Eğersalondakonuyusizdendahaiyibilen biri varsa ve soruyu yanıtlayabilecekse, ona yönlendirin: “Bu konunun uzmanı olanBayanXbugünbizlerleolduğuiçinçok şanslıyız; bu soruyu ona yönlendirelim...” Artıksadecebirkonuşmacıdeğil,yumuşak geçişyapabilenbirmoderatörsünüz.

*Cevabısalondakimseninbilemeyeceğibir sorugelirse,örneğin“Ekonomikdurumböyle giderse işsizlik seneye ne olur?” gibi, “Bilmiyorum,”diyebilirsiniz.Zatenböylebirsoruyu kimse bilemez ki! Ancak buradaki asıl mesele, bunu en ufak bir utanma veya rahatsızlık belirtisiolmadansöylemekvearkasındanyüzeyselbiraçıklamailekonuyukapatmaktır.

Yeni dünya düzeninde, yeni ve iyi fikirlere ihtiyacımız ve birbirimizle paylaşma becerimiz her geçen gün artıyor. Her sunum ile geleceği birlikte yazıyoruz ve katkıda bulunmakiçinherzamansizibekleyenboşbir sahnevar.Yeterkiisteyinvedeneyin.

Konuşma yapmak da diyet yapmak gibi herkesin bildiğini iddia ettiği bir iş olsa da, sahnede dikkat çekici konuşmacılar bulmak pek de kolay değil. Bu konuya odaklanan TJ Walker, Etkili Konuşmanın Püf Noktaları adlı kitabında kısaca temel bazı noktalara değiniyor.

ETKİLİBİRKONUŞMANIN PÜFNOKTALARI,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.