Aslında hepimizin

Kitap - - ANASAYFA - DOĞAN SELÇUK

KÖK, Kişiye Özel Kariyer kavramının baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Kamil Kasacı ve Mevlüt Güleç yaşa, cinsiyete ve eğitim düzeyine bakmaksızın kariyer hedefi olan, kariyer yolculuğuna çıkmış veya çıkacak olanlar ile kariyer yolcularına destek verenler (anne, baba, öğretmen, mentorlar, danışmanlar vb.) için bir model hazırlamışlar. Kitabın giriş bölümünde kariyer kavramına ve insanların kariyer yolcuğunda neler yapacağına yer veren yazarlara göre kariyer kavramınıyanlışbirşekildeanlarsanızkariyeri ulaşılamaz, yüksek bir yer olarak görürsünüz,budasiziyolaçıkmaktanalıkoyar.Kariyer;hayatboyusürenbiryolculuktur.Herkesbirşekildebirkariyeryolcuğunaçıkarve herkesin kariyer yolu birbirinden çok farklıdır.Tekbirkariyeryoluyoktur.Kariyeryolculuğunda hedefe ulaşmak, önüne çıkacak fırsatlarınnekadarfarkındaolacağınavebu sürecinasıldeğerlendireceğinebağlıdır.

Peki KÖK modeli nasıl çalışır? Yazarlara göre, kariyer yolculuğunda yol haritasının çıkarılması modelin temelini oluşturuyor. KÖK modelinde başlangıç noktası, güzergâh ve hedefi belirlemektir. Buda “stratejik yol haritası”nı oluşturur. Kitapta

Hem bir insan hem de bir kurum hikâyesinin anlatıldığı kitabın ismi olan Yenile, sözcük olarak internet tarayıcılarda yer alan sayfayı yenileme tuşuna bir gönderme. Bu tuşa bastığımızda sayfa yeniden yüklenir ama hiçbir şey tamamen kaybolmaz, deyim yerindeyse sayfanın “öz”ü aynı kalır. Satya Nadella, işte bu simgeyi kullanarak üç ayrı dönüşüm hikâyesine odaklanıyor. Bunlardan birincisi, kendisinin bir birey olarak Hindistan’dan ABD’ye yolculuğu boyunca geçirdiğidönüşüm.İkincisiMicrosoft’unhiyerarşilereboğulmuşbirkurumkendahaesnekbirorganizasyonolmayönündegeçirdiği dönüşüm. Üçüncüsü ise özellikle Yapay Zekâ teknolojilerinin hayatımıza girmesiyledünyanıngeçireceğidönüşüm.

Satya, anavatanı Hindistan’dan çıkıp Amerika’ya taşınma yolculuğunu şöyle anlatıyor:“Annemhiçbirzamanbanabaskı uygulamadı, tek isteği mutlu olmamdı. Babam hayatını öğrenmeye adayan tiplerden biriydi. Babam yatak odamın du- “kariyerinbireğitimkonusu”olduğunuvururgulayarakmodelegöretemelkariyereğitimiminin6istasyondanoluştuğunuifadeediyorlar. rlar.

Buistasyonlarıkısacaözetleyecekolursak, 1. İstasyon olan Kariyer Checkup’ta, kendimize soracağımız ve cevaplayacağımız soruları görüyoruz. 4 hazırlık sorusunu takip eden 22 soruya vereceğimiz cevaplarla kendikarnemiziortayaçıkarabiliyoruz.2.İstasyon, kendimizi tanıma ve güçlü yönlerimizi keşfetme istasyonu. Bu istasyonda daha derin ve çarpıcı bir analiz ile “Ben kimim?” sorusuna cevap arıyoruz. Potansiyelimizin ve güçlü yönlerimizin ortaya çıkmasıyla ilgi alanlarımızı, yeteneklerimizi ve becerilerimizi ortaya çıkarabiliyoruz. 3. İstasyon, Kişisel Gelecek Tasarımı. Artık kendimizi tanıdığımıza göre, yüzümüzü geleceğe dönüp kişisel geleceğimizi tasarlayabiliriz. Kariyer varına Karl Marx posteri asmıştı, annenemin buna cevabı Hinduizm’in bolluk ve bereket tanrıçası Lakshmi’nin posterini rini asmak olmuştu. Peki ya benim tepkim? ? Odamın duvarında asılı olasını istediğim tek poster, kriket kahramanım M. L. Jaisimha’nın posteriydi. Kriket benim için bir tutkuydu. Elektronik mühendisliği alanındayükseklisansyapmaküzerekendimi Amerika’da buldum. 1992’de soğuk bir Kasım günü Microsoft’un Pasifik kuzeybatı kıyısında bulunan yerleşkesine ilk kez o gün ayak bastım. Bina Seattle ile Redmond’u birbirine bağlayan yüzer köprüsüyle tanınan 520 no.lu karayolundan bile zar zor görülüyordu. Steve Ballmer’la yolculuğunda sadece geçmişi ve bugünü anlamakvealgılamakyetmez,geleceğe de bakmak gerekir. 4. İstasyon, Konumlandırma-Odaklanma-Farklılaşma istasyonu. Kendimizi konumlandırabilmek için 5 soruya cevap aramamız gerekiyor. (Ne yapmalıyım, Nereden başlamalıyım vb.) KÖK modeli, odaklanmayı; kapıları açan anahtar olarak ifade ediyor. Farklılaşmayı ise, “konumlanan odaklanır, odaklanan farklılaşır” mottosuylayaşanmışhikâyelerleaçıklıyor.

5. İstasyon, Değer ve Kişisel Değerleme. Yazarlar, bu istasyonda buraya kadar yaptıklarımızı nasıl değerleyebiliriz sorusuna ilk kez karşılaştığım zamanı dün gibi hatırlıyorum.”

Satya Nadella, bilgisayarlara hep ilgi duyar ama aslında ilk ve en büyük tutkusu krikettir. Profesyonel kriket oyuncusu olmayı hayal ederken mühendis olmuştur. AR-GE’de çalıştıktan sonra, kariyerinin ilerleyen yıllarında Microsoft’ta “bulut” teknolojisine geçiş sürecini yönetir ve bu büyük dönüşüm, Microsoft’un yeniden atağa kalktığı 2010’lu yılların da belirleyici dinamiği olur. Satya Nadella’yı bir de Bill Gates’inkelimelerindendinleyelim:“Satya Nadella’yı yirmi yılı aşkın bir süredir tanıyorum. Kendisiyle doksanların ortalarında, Microsoft’un İcra Kurulu Başkanlığı’nı yaptığım sırada tanışmıştık. O vakitler şirketin sunucu yazılımı tarafında görev yapıyordu. Faaliyetlerimizi bu alanda yoğunlaştırmayı benimsemiştik. O dönemde bugün Microsoft’un yönetim koltuklarında oturan yeni liderlerin pek çoğuna da yükselme olanağı tanımıştık. Satya da bu liderlerden biriydi. Satya, alçakgönüllü, ileri görüşlü ve pragmatik biriydi. Kaleme aldığı bu kitapta teknolojinin sunduğu fırsatlardan en iyi biçimde fayda sağlayabilmenin rotasını çizerken, aynı zamanda bu zor soruların cevaplarını bulmaya çalışıyor. Üstelik kendi büyüleyici kişisel öyküsünüdebizlerlepaylaşarak.” YENİLE,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.