Soso ile en

Kitap - - ANASAYFA - AYFER GÜRDAL ÜNAL

Bu ay tanıtacağım iki kitabı çocuk edebiyatının bilgi verici kitaplar altgrubundan seçtim. Bu seçimimin bir nedeni var. İşimin bir parçası olarak çeşitli okullarda “Etkili Ailelerde Kitap Okumanın Yeri” başlıklı yaklaşık 45 dakika süren sunumlar yapıyorum. 15 dakika da soru-cevap bölümü oluyor. Gelen sorulardan çıkardığım sonuç; aileler önemli ölçüde bilgisayarda, tabletlerde, cep telefonlarında oynanan oyunlardan ve buna ayrılan zamandan şikâyetçiler.

Bu bağımlılık, tabii ki kendi başına oluşmuyor. Vaktinde yapılmayan olumlu müdahaleler, doğa ile iç içe olmak için ayrılmayan yeterli zaman, ama doğa mı kaldı diye erken öne sürülen bahaneler sonra böyle şikâyetlere neden oluyor.

Araştırmacılar artık 0-3 yaş arasında doğa ile baş başa geçen zamanın, küçük motor kas gelişimi, denge gelişimi, bireysel başarı duygusu gelişimi, gözlem gücü gelişimi, doğanın sunduklarına takdir duygusu gelişimi gibi çoklu alanda olumlu etkisini kabul etmiş durumdalar. Benzer biçimde çocukların bilgisayar, tablet, televizyon seyretme gibi etkinliklerden de 0-3 yaş arası tamamen uzak tutulmaları gerektiğini de yazıyorlar. Hal böyle olunca doğa en güzel ve en doğal etkinlik alanı oluyor.

Diyeceksinizki,doğamıkaldı? Haklısınız. Ancak hâlâ bir arka bahçemiz, yakınımızda bir park, biraz gayretle gidilebilir korularımız var. İşte bu ay sunacağım bu iki kitap sizi çocuğunuzla birlikte doğa keşfine çıkarma, geri dönüşüm bilinci kazandırma gücüne sahip.

İlk kitaptan ben de çekindiğim kompost imal etme konusunun aslında hiç de çekinecek bir olgu olmadığını öğrendim. Kolaymış. Soso’nun Kompost Kitabı’nı Redhouse Kidz yayınlamış, Sima Özkan yazmış, Orhan Ata resimlemiş.

Soso, bir apartmanın arka bahçesinde yaşayan sevimli mi sevimli bir solucan. Toprak altında yaşayan canlıların en çalışkanı Soso, çünkü gezindikçe toprağın havalanmasını sağlıyor. Nil ise aynı apartmanda oturan doğaya âşık bir küçük kız.

Nil, yemeklerden arta kalan organik atıkları, örneğin salata yaprakları, havuç soyarken çıkan kabuklar, yumurta kabuğu, meyve ve sebze atıkları, kuruyemiş kabuklarını bir kovada biriktiriyor. Sonra bahçeden kurumuş çiçek, kuru yapraklar, kesilmiş çimenleri ekleyip Soso’nun yaşadığı kompost sandığına boşaltıyor.

Kompost, çürüyüp toprağa karışan ve böylece toprağın besleyiciliğini, verimini artıran atıklarla oluşan doğal gübrenin adı. Soso’nun Kompost Kitabı, , kompost oluşturmak için gerekli malzemeyi de saymış. Nelerin kompost t olamayacağını da belirtmiş. Örneğin, plastik, metal, seramik, cam, süt ve süt ürünleri, pişmiş herhangi bir yiyecek, otçul olmayan hayvan dışkısı, ekmek, kemik, et, tavuk, balık, yağlı yiyecek, çok küflü sebze ve meyve kompost için uygun değil. Bunlar kompost sandığına konulmamalı.

Kompost yığınına bakmak için doğramak ve karıştırmak ve kompost nemli kalsın diye her gün su serpmek gerektiğini de bu kitaptan öğreniyoruz. Bu kitabı okuduktan sonra tabii ki, ilk kompost oluşturma deneyi başlayacak. Kompost bir kez oluşunca da oluşan toprağa çiçekler ekecek ve büyümesini izleyeceksiniz. Bundan iyi doğa etkinliği mi olur? Üstelik herkesin bir apartman bahçesi ya da küçük bir balkonu var. Kolay gelsin. İkinci kitabın ismi En Kirli, En Harika, En Börtü Böcekli Arka Bahçe Etkinlikleri. Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkmış, ödüllü eğitimci Collen Kessler yazmış ve Sezgin Sarı dilimize kazandırmış. Kitabın önsözünde yazar dışarı çıkıp doğaya yakın olan insanın daha akıllı, daha huzurlu, daha sakin, daha dikkatli olduğunu, doğadaki faaliyetlerin yaratıcılığı ve icat yeteneğini beslediğini anlatıyor.

Kitap bölümlere ayrılmış. Etkinlikler çok basit ve çocuk tarafından kolaylıkla gerçekleştirilecek türden. Bahçe entomolojisini keşfetmek yönünde etkinlikler ile kitap başlıyor. Böcek kutusu imali, yere yakın böcekleri gözlemleyebilmek için böcek kapanı imali, tesbih böceğinin ıslak mı kuru mu alanı tercih ettiğini gözlemlemek için yarısı ıslak, yarısı kuru kap hazırlığı ve sonra deneyin kendisi.

Buörnekler,sadeceböceklerle bilimseldüşüncegeliştirirkenmümkün olasılıklardanbirkaçı.Kitaptakarınca araştırmaları,uğurböceğieviyapımı, böceklervekumkurtlarıiçinyuvayapımı,

Araştırmacılar artık 0-3 yaş arasında doğa ile baş başa geçen zamanın, küçük motor kas gelişimi, denge gelişimi, bireysel başarı duygusu gelişimi, gözlem gücü gelişimi, doğanın sunduklarına takdir duygusu gelişimi gibi çoklu alanda olumlu etkisini kabul etmiş durumdalar.

Sevgiyle, kitapla, doğayla başbaşa kalın. ahru@tnn.net

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.