Şarkılarla bir

Kitap - - ANASAYFA -

Bülent Ortaçgil’in hayatına ve müziğine dair merak edilenlerin yer aldığı Bu Su Hiç Durmaz kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Kitabı kaleme alan Mahmut Çınar okuru, Bülent Ortaçgil’in çocukluğundan aile ilişkilerine, gündelik hayatından müzik çalışmalarına, içinde yaşadığı dönemin ve bugünün sosyal siyasal koşullarından gelecek tasavvuruna kadar bir nehrin akışını andıran hayat hikâyesiyle buluşturmayı hedefliyor.

Çocukluğundan itibaren ilgi duyduğu müziğe lise yıllarında kurdukları ilk amatör müzik grubu Damlalar’la başlayan Ortaçgil, fakülte yıllarında “Anlamsız” isimli kırkbeşliğini çıkardı. 1974’te de ilk albümü “Benimle Oynar mısın”ı kaydetti.

Bu albümden sonra müzik kariyerine on yıl ara veren Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok ile birlikte Çekirdek Sanatevi’nde tekrar çalmaya başladığında bir karar aşamasındaydı. Ara verdiği yıllarda da bütünüyle müzikten kopmayan Ortaçgil, kimya mühendisliğini bırakarak tercihini müzikten yana yaptı. Sonrasında “Pencere Önü Çiçeği” (1986), “2. Perde” (1990) albümleriyle dinleyicileriyle buluştu.

BülentOrtaçgil, dinleyicilerinTürkiye’nin hızlıdönüşümyıllarındadaha sabitadresleraradığızaman müzikterastladığıinsanlardan biri. İşindeki titizliğe, müzikteki tutarlılığına karşın “Ben müzikal performansı bir kusursuzluk abidesi olarak görmüyorum” diyecek kadar da mütevazı.

Müziğin popülerlik rüzgârına yelken açtığı yıllarda bile Bülent Ortaçgil müzik kalitesini hep belli bir seviyede sürdürmeyi tercih etti. Şöyle diyordu:

“Şarkılarımın yorumunda

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.